وعده نتانیاهو به ضمیمه کردن بخش مهمی از کرانه غربی
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، وعده داده که در صورت پیروزی در انتخابات پارلمانی یک بخش استراتژیک کرانه غربی رود اردن را به خاک اسرائیل ضمیمه کند.

رهبر حزب راستگرای لیکود روز سه شنبه (۱۰ سپتامبر) یک هفته پیش از انتخابات پارلمان (کنست) در یک نشست خبری گفت این یک "فرصت تاریخی" برای اعمال حاکمیت اسرائیل بر کرانه غربی رود اردن است.

آقای نتانیاهو گفت: "امروز من اعلام می کنم که قصد دارم پس از تاسیس دولت جدید حاکمیت اسرائیل را بر دره اردن و شمال دریای مرده اعمال کنم."

بنیامین نتانیاهو همچنین وعده داد که گام دوم در آینده اعمال حاکمیت کشورش به شهرک های یهودی نشین واقع در اراضی اشغالی باشد. او گفت این اقدام ضمن هماهنگی با آمریکا انجام خواهد شد. کاخ سفید به این اظهارات واکنشی نشان نداده است.

برخی ناظران معتقدند که این وعده بنیامین نتانیاهو شگردی برای جذب رای جناح راست افراطی و شهرک نشینان باشد که کرانه غربی را بخشی از "ارض موعود" و سرزمین باستانی اسرائیل می دانند.

سازمان ملل متحد، شهرک ها را بر اساس قوانین بین المللی غیرقانونی اعلام کرده است ولی دولت اسرائیل از نظر سازمان ملل تمکین نکرده است.

سازمان ملل متحد شهرک های اسرائیل را خلاف قوانین بین المللی می داند
سازمان ملل متحد شهرک های اسرائیل را خلاف قوانین بین المللی می داند

مقامات فلسطینی وعده تازه نخست وزیر اسرائیل را محکوم کرده اند.

حنان عشراوی، از مقامات ارشد تشکیلات خودگردان فلسطینی، گفته است یک چنین اقدامی نه تنها راه حل "دو کشور برای دو ملت" بلکه هرگونه احتمال صلح بین دو طرف را نابود خواهد کرد.

آقای نتانیاهو پیشتر در آستانه انتخابات ماه آوریل امسال هم گفته بود که در صورت پیروزی، شهرک‌های یهودینشین در کرانه غربی را ضمیمه خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه مارس امسال بلندی‌های جولان را که اسرائیل در جریان جنگ‌ با اعراب در سال ۱۹۶۷ از خاک سوریه تصرف کرده را بخشی از خاک اسرائیل شناخت.

نقشه اسرائیل قبل و بعد از جنگ شش روزه

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.