وزارت خارجه بریتانیا 'انتقال محموله نفتکش آدرین دریا به سوریه' را محکوم کرد
دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، از ایران برای 'نقض تضمین ' خودداری از انتقال محموله نفتتکش "آدریان دریای یک" به سوریه انتقاد و حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن را احضار کرد.

در بیانیه‌ای که وزارت خارجه این کشور امروز (دهم سپتامبر) منتشر کرد آمده: "الان روشن است که ایران تضمین‌ها را نقض کرده و این نفت به سوریه و رژیم قاتلش منتقل شده است."

"فروش نفت به رژیم بی‌رحم اسد، بخشی از الگوی رفتاری ایران است که برای اخلال در امنیت منطقه طراحی شده است."

وزارت خارجه بریتانیا همچنین گفته: "این رفتار همچنین شامل تامین غیرقانونی سلاح به حوثی‌ها در یمن، حمایت از تروریست‌های حزب‌الله و در نمونه اخیر تلاش برای ربودن نفتکش‌های تجاری عبوری از خلیج (فارس) است."

به گفته وزارت خارجه بریتانیا، ایران به دولت جبل‌الطارق تضمین داده بود که نفت نفتکش گریس ۱/ آدرین دریا ۱ به کشورهای تحت تحریم اتحادیه اروپا منتقل نمی‌شود.

دو روز پیش ایران اعلام کرد نفتکش آدرین دریای یک محموله خود را تخلیه کرده و در سواحل مدیترانه پهلو گرفته است اما اشاره‌ای به محل دقیق این تخلیه نکرد.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه گفته بود: "ما پیش از این هم اعلام کرده بودیم که به هر طریقی نفتمان را خواهیم فروخت و اقدامات ایذایی تاثیری در برنامه‌های ما نخواهد داشت."

وزارت خارجه بریتانیا در در بیانیه اخیر خود این اقدام را نقض "غیرقابل قبول" عرف بین‌المللی خوانده و گفته موضوع را همین ماه در سازمان ملل مطرح می‌کند.

سه روز پیش (هفتم سپتامبر) گزارش شد که تصاویر ماهواره‌ای شرکت فناوری فضایی آمریکا ابر نفتکش آدریان دریا را در نزدیکی بندر طرطوس سوریه نشان می‌دهد.

پیشتر یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفته بود که گزارش‌ها درباره موقعیت نفتکش ایرانی آدریان دریا در سواحل سوریه "عمیقا نگران کننده" است. ایران وعده داده بود که گریس یک که اکنون با نام آدریان دریای یک حرکت می‌کند نفت به سوریه نخواهد برد.

دو روز پیش ایران اعلام کرد نفتکش
دو روز پیش ایران اعلام کرد نفتکش "آدریان دریا یک" محموله خود را تخلیه کرده و در سواحل مدیترانه پهلو گرفته است

نیروی دریایی بریتانیا و پلیس جبل‌الطارق نفتکش "گریس یک" را حدود ۴۵ روز توقیف کردند چون بر خلاف تحریم‌های اتحادیه اروپا به سوریه نفت می‌برده است. نام این نفتکش چند روز بعد به آدرین دریای یک تغییر کرد.

ایران تکذیب کرد که این نفتکش به سوریه نفت می‌برده و گفته بود که ایران عضو اتحادیه اروپا نیست که تحریم‌های آن را رعایت کند و تحریم اتحادیه اروپا مربوط به خرید نفت از سوریه بوده نه فروش نفت به آن.

حدود بیست روز پیش ( ۲۴ مرداد) دادگاهی در جبل الطارق دستور رفع توقیف این نفتکش را صادر کرد و این نفتکش با ۲/۱ میلیون بشکه نفت به ارزش حدود ۱۴۰ میلیون دلار روز ۲۷ مرداد (۱۸ اوت) به سوی شرق مدیترانه حرکت کرد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.