آمریکا 'جاسوس ارشد خود را از روسیه خارج کرده است' 
رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند که این کشور یک جاسوس ارشد خود را در سال ۲۰۱۷ از روسیه خارج کرده است.

سی‌ان‌ان به نقل از چند مقام دولت دونالد ترامپ گزارشی درباره این عملیات منتشر کرده که در آن گفته شده مقام‌های اطلاعاتی آمریکا از ترس آن که پوشش این جاسوس از طرف خود مقام‌های دولت آمریکا لو برود او را از روسیه خارج کرده‌اند.

این تصمیم اندکی بعد از جلسه‌ای گرفته شده که در آن دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به شکلی غیرمنتظره اطلاعات طبقه‌بندی‌شده ایالات متحده را با مقام‌های روسیه در میان گذاشت.

این گزارش می‌گوید جاسوسی که از روسیه خارج شده یکی از مهم‌ترین منابع آمریکا در داخل روسیه بوده است.

رسانه های روسیه از این فرد به عنوان اولگ اسمولنکوف نام برده اند که برای یکی از دستیاران نزدیک آقای پوتین کار می کرد.

کرملین می گوید آقای اسمولنکوف یک مقام بلندپایه نبود و چند سال پیش اخراج شده بود. کرملین گزارش ها درباره خروج این فرد پیش از لو رفتن پوشش او را داستان سرایی خواند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا گفت که گزارش سی ان ان در باره خارج کردن این مامور "غلط است."

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا پس از آن این گزارش را از نظر "محتوا غیردقیق" توصیف کرد.

نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشته است که این جاسوس خارج از حلقه نزدیک ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بوده اما به صورت مرتب به آقای پوتین دسترسی داشته تا این حد که می‌‌توانسته از مدارک روی میز رئیس جمهور روسیه عکس بگیرد.

بنا بر گزارش‌ها این فرد که بیش از یک دهه برای آمریکا جاسوسی می‌کرده، توانسته جای خود را تا رده‌های بالای دولتی در روسیه باز کند.

نیویورک تایمز گزارش داده است که این منبع اطلاعاتی نقشی مهم در ارزیابی سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا داشته که به این نتیجه رسیده بودند ولادیمیر پوتین مستقیما در دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نقش داشته است.

به گزارش نیویورک تایمز اطلاعات ارسالی این جاسوس تا حدی حساس بوده که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، جان برنان، مدیر وقت سی‌آی‌ای، مدارک مربوط به او را در پوشه‌ای مهر و موم شده و به صورت جداگانه در اختیار رئیس جمهور می‌گذاشته است.

سی‌آی‌ای حاضر نشده درباره گزارش‌های مربوط به این جاسوس اظهار نظر کند و سخنگوی کاخ سفید هم گفته که گزارش سی‌ان‌ان "نه تنها نادرست است... بلکه می‌تواند باعث به خطر افتادن جان افراد شود."

Kremlin

واکنش ها در روسیه

رسانه های روسیه فورا نام اولگ اسمولنکوف را مطرح کردند.

روزنامه کومرسانت گفت او در سال ۲۰۱۷ با خانواده اش برای تعطیلات به مونته نگرو رفته بود که ناپدید شد، تا اینکه یک مرد و یک زن که همنام او و همسرش بودند در ایالت ویرجینیای آمریکا در نزدیکی واشنگتن دی سی خانه ای خریداری کردند.

گزارش رسانه های روسیه حاکیست که آقای اسمولنکوف برای یوری یوشاکوف، دستیار ارشد سیاست خارجی ولادیمیر پوتین و سفیر سابق این کشور در آمریکا کار کرده بود.

براساس این گزارش ها آقای اسمولنکوف چند سال همراه آقای یوشاکوف در آمریکا کار می کرد تا اینکه رئیسش در سال ۲۰۰۸ به روسیه فراخوانده شد.

یک همکار سابق اسمولنکوف به ریا نووستی گفت که او کارهای اداری از خریدهای سفارت را انجام می داد.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین گفت: "درست است که اسمولنکوف در بخش اداری دفتر ریاست جمهوری کار می کرد اما چندین سال پیش اخراج شد. او یک مقام عالی رتبه نبود."

او گفت نمی تواند تایید کند که آقای اسمولنکوف جاسوس بوده یا نه یا اینکه چرا اخراج شده اما افزود که گمانه زنی های رسانه های آمریکایی "داستان سرایی" است.

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.