ادامه واکنش‌ها به طرح نتانیاهو؛ سازمان همکاری اسلامی جلسه اضطراری تشکیل می‌دهد
سازمان همکاری اسلامی بزرگترین سازمانی است که کشورهای مسلمان تاکنون تشکیل داده‌اند
در ادامه واکنش‌ها به اظهارات بنیامین نتانیاهو برای الحاق بخشی از کرانه غربی رود اردن به خاک اسرائیل، سازمان ملل و اتحادیه اروپا از این تصمیم انتقاد کردند و سازمان همکاری اسلامی نیز اعلام کرد که هفته آینده یک جلسه اضطراری برگزار می‌کند.

آقای نتانیاهو که این روزها مشغول مبارزات انتخاباتی است، به رای‌دهندگان اسرائیلی وعده داد که اگر بار دیگر نخست‌وزیر شود، "دره اردن" و شمال غربی بحرالمیت را به خاک اسرائیل ضمیمه خواهد کرد. این مناطق در حال حاضر در اشغال اسرائیل هستند.

سازمان همکاری اسلامی - متشکل از ۵۷ کشور اسلامی، از جمله ایران - اعلام کرد که برای تصمیم‌گیری درباره "اقدامات سیاسی و حقوقی ضروری" علیه اسرائیل، هفته آینده جلسه‌ای تشکیل خواهد داد.

این جلسه به درخواست عربستان و در روز یکشنبه هفته آینده برگزار می‌شود.

این سازمان در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه منتشر کرد، اظهارات آقای نتانیاهو را " تجاوزی جدید به حقوق مردم فلسطین و نقض آشکار منشور سازمان ملل، اصول حقوق بین‌الملل و قطعنامه‌های مرتبط سازمان ملل" توصیف کرد.

پیشتر سازمان ملل نیز درباره چنین تصمیمی به اسرائیل هشدار داده بود و اعلام کرده بود که اگر اسرائیل چنین تصمیمی بگیرد، این موضوع هیچ تغییری در وضعیت حقوقی کرانه غربی رود اردن ایجاد نمی‌کند.

اتحادیه اروپا نیز در واکنش به این موضوع اعلام کرد که هیچ تغییری را در مرزهای ۱۹۶۷ میلادی به رسمیت نمی‌شناسد.

بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو طرح جنجالی خود را در جریان مبارزات انتخاباتی و در نطقی تلویزیونی اعلام کرد

کنترل کرانه غربی رود اردن و بیت‌المقدس شرقی تا سال ۱۹۶۷ در دست اعراب بود. اما در جریان جنگ شش روزه، اسرائیل این مناطق را اشغال کرد. تل‌آویو در دهه ۸۰ میلادی بیت‌المقدس شرقی را به خاک خود ضمیمه کرد که آن نیز از سوی مجامع جهانی به رسمیت شناخته نشد.

بنیامین نتانیاهو همچنین از احتمال الحاق شهرک‌های یهودی‌نشین در باقی مناطق کرانه غربی رود اردن به خاک اسرائیل صحبت کرد. اما او افزود که برای چنین قدمی باید تا زمان رونمایی کامل از طرح صلح دولت آمریکا، موسوم به "معامله قرن" صبر کرد.

این اظهارات نخست‌وزیر اسرائیل با موجی از انتقاد تند در میان رهبران فلسطینی و کشورهای عربی نیز همراه شد.

عربستان، چنین تصمیمی را "اقدامی بسیار خطرناک" خواند. مقام‌های اردن و ترکیه نیز به شدت از طرح آقای نتانیاهو انتقاد کردند.

اتحادیه عرب با خطرناک خواندن وعده انتخاباتی آقای نتانیاهو آن را اقدامی "متجاوزانه" توصیف کرده است.

صائب عریقات، دیپلمات ارشد فلسطینی، گفته است که چنین اقدامی مصداق "جنایت جنگی" خواهد بود که "هرگونه شانس برای دستیابی به صلح را نابود می‌کند".

بنیامین نتانیاهو چه گفت؟
آقای نتانیاهو طرح جنجالی خود را در جریان مبارزات انتخاباتی و در نطقی تلویزیونی اعلام کرد.

او گفت قصد دارد شهرک‌های یهودی‌نشین کرانه باختری را هم ضمیمه خاک اسرائیل کند اما برای آن کار مجبور است تا زمان انتشار طرح دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای رسیدن به توافق صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها صبر کند.

آقای نتانیاهو دره اردن و شمال بحرالمیت در کرانه باختری را مناطقی خواند که می‌توان "بلافاصله بعد از انتخابات" حاکمیت اسرائیل را بر آن اعمال کرد.

انتخابات اسرائیل روز سه‌شنبه ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) برگزار می‌شود.

آقای نتانیاهو رهبر حزب راستگرای لیکود است که در نظرسنجی‌ها شانه به شانه حزب میانه‌رو "آبی و سفید" قرار دارد.

انتخابات زودهنگام اسرائیل چند ماه پیش و در پی آن اعلام شد که آقای نتانیاهو نتوانست به ائتلافی کارآمد برای تشکیل دولت برسد.

او علاوه بر مشکلات سیاسی با چند پرونده و اتهام فساد مالی هم روبرو است.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی طرح آقای نتانیاهو برای ضمیمه کردن بخشی از کرانه باختری رود اردن به احتمال زیاد باعث افزایش قابل توجه حمایت راستگرایان از او خواهد شد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.