خشم چین از دیدار وزیر خارجه آلمان با فعال هنک‌کنگی
چین در واکنش به دیدار وزیر خارجه آلمان با یک فعال جنبش دموکراسی‌خواهی در هنک‌کنگ سفیر برلین در پکن را احضار کرد. وزارت خارجه آلمان گفته این دیدار غیررسمی بوده و ملاقات با نمایندگان جامعه مدنی امری طبیعی است.

سفیر چین در برلین روز چهارشنبه ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور) اعلام کرد که سفیر آلمان در پکن به وزارت خارجه احضار شده تا "ناخشنودی عمیق" دولت این کشور را به خاطر ملاقات هایکو ماس با جوشوا وونگ، از رهبران جنبش اعتراضی هنگ‌کنگ به او ابلاغ شود.

جوشوا وونگ که مدتی بازداشت بوده پس از آزادی و سفر به آلمان، شامگاه دوشنبه نهم سپتامبر در مراسمی در برلین با وزیر خارجه و شماری از نمایندگان پارلمان فدرال (بوندس‌تاگ) دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، سفیر چین در برلین با اعلام خبر احضار همتای خود در پکن، دیدار هایکو ماس و جوشوا وونگ را "حادثه‌ای" خواند که به گفته او بر روابط دوجانبه دو کشور تاثیری منفی خواهد گذاشت.

دولت چین بارها از دولت آلمان خواسته بود به این فعال جنبش اعتراضی در هنگ‌کنگ اجازه سفر به این کشور را ندهد.

جوشوا وونگ روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی از دولت آلمان خواست خشونت پلیس علیه معترضان و سوء‌استفاده از قدرت در هنگ‌کنگ را صریحا محکوم کند.

هشدار نسبت به پلیسی شدن حکومت هنگ‌کنگ

این فعال جنبش دموکراسی همچنین از دولت آلمان خواسته است که از ادامه صدور تجهیزاتی که مورد استفاده پلیس هنگ‌کنگ قرار می‌گیرد خودداری کند. او نسبت به تبدیل شدن هنگ‌کنگ به یک حکومت پلیسی هشدار داد.

پکن روز سه‌شنبه نیز ملاقات ماس با فعال جنبش اعتراضی هنک‌کنگ را نشانه "بی‌احترامی" برلین به چین توصیف کرده بود.

وزیر خارجه آلمان در مراسمی که در ساختمان پارلمان فدرال برگزار شد پس از گفت‌وگو با جوشوا وونگ همراه او مقابل دوربین خبرنگاران قرار گرفت.

معترضان هنگ‌کنگ، در تظاهرات یک‌شنبه هشتم سپتامبر ۲۰۱۹ خواستار حمایت آمریکا شدند
معترضان هنگ‌کنگ، در تظاهرات یک‌شنبه هشتم سپتامبر ۲۰۱۹ خواستار حمایت آمریکا شدند

جوشوا وونگ صبح یک‌شنبه هنگام خروج از کشور در فرودگاه هنگ‌کنگ به بهانه نقض شروط آزادی‌اش از زندان به قید وثیقه، بازداشت شد اما ۲۴ ساعت بعد توانست سفر خود به مقصد برلین را ادامه دهد.

سفیر چین در برلین ادعا کرده که پکن مدارک زیادی در اختیار دارد که دخالت کشورهای خارجی در ناآرامی‌های هنگ‌کنگ را اثبات می‌کند.

تاکید هایکو ماس بر دفاع از آزادی بیان

وزارت خارجه آلمان در واکنش به انتقادهای چین از دیدار هایکو ماس با فعال مشهور جنبش اعتراضی هنگ‌کنگ، تاکید کرده که ملاقات سیاستمداران آلمانی و فعالان جنبش مدنی امری "کاملا طبیعی" است. هایکو ماس نیز تصریح کرده که دولت آلمان همواره به دفاع از آزادی بیان خواهد پرداخت.

جنبش معترضان در هنگ‌‌کنگ از حدود سه ماه پیش آغاز شد. این اعتراض‌ها ابتدا علیه یک لایحه دولت برای تسهیل استرداد افراد مظنون به چین شکل گرفت و در ادامه به جنبشی علیه نفوذ رو به افزایش پکن برای سرکوب آزادی‌های مدنی بدل شد.

هنگ‌کنگ از میانه قرن ۱۹ میلادی تا ۱۹۹۷ مستعمره بریتانیا بود و از آن پس به جمهوری خلق چین ملحق شد. هنگ‌کنگ یک منطقه آزاد تجاری خودگردان است و برخلاف چین، ساکنان آن از حقوق شهروندی و آزادی‌های مدنی گسترده‌ای برخوردارند.

مطابق توافق‌ها قرار است هنگ‌کنگ به عنوان بخش خودمختاری از چین بر مبنای اصل "یک کشور، دو سیستم" اداره شود. معترضان هنگ‌کنگ پکن را به مداخله در امور داخلی، مخدوش کردن این اصل و تلاش برای محدود کردن آزادی‌های مدنی متهم می‌کنند.

چین در هفته‌های گذشته که در گیری‌های خشونت‌آمیز میان پلیس و معترضان افزایش یافته، بارها تهدید کرده که در صورت ادامه حرکت‌های اعتراضی برای "برقراری آرامش و امنیت" در هنگ‌کنگ مداخله نظامی‌کند. ارتش چین از مدتی پیش تحرک نیروهای نظامی خود در مرز هنگ‌کنگ را افزایش داده است.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.