یمن: شورشیان حوثی در چارچوب توافق سوئد تعدادی از زندانیان را آزاد کردند
کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، روز دوشنبه ۳۰ سپتامبر، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که شورشیان حوثی‌ یمن، ۲۹۰ زندانی از جمله ۴۲ نجات‌یافته از حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی علیه یک زندان در یمن را آزاد کرده‌اند.

مارتین گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، از این اقدام شورشیان حوثی مورد حمایت ایران که در چارچوب توافق صلح سوئد امضا شده در دسامبر ۲۰۱۸ صورت گرفته، استقبال کرده و از همه طرف‌ها خواسته که امنیت بازگشت این زندانیان به خانه‌هایشان را تامین کنند.

او گفت: «امیدوارم که این مرحله به اقدامات بیشتر منجر شود که منطبق بر تسهیل مبادله زندانیان در توافق سوئد است.»

آزادی این زندانیان در حالی است که شورشیان شیعی حوثی، روز یکشنبه از اسارت گرفتن بیش از هزار نیروی طرفدار دولت قانونی یمن خبر دادند.

این افراد در اواخر ماه اوت گذشته در عملیاتی در شمال یمن اسیر شدند و در میان زندانیان آزاد شده حضور ندارند.

در این عملیات همچنین حدود دویست نفر کشته و حدود سیصدنفر دیگر از نیروهای طرفدار دولت یمن زخمی شدند.

هنوز عربستان سعودی به طور رسمی به اخبار درباره این عملیات حوثی ها واکنش نشان نداده است.

پیشتر مهدی محمد حسين المشاط، رئیس شورای عالی سیاسی شبه نظامیان حوثی‌، روز جمعه ۲۰ سپتامبر گفته بود که آنان حاضرند در صورت توقف حملات نظامی ائتلاف کشورهای عرب به یمن خود نیز از حمله به عربستان سعودی دست بردارند.

او ادامه داد که حوثی‌ها از همه طرف‌های متخاصم درگیر در جنگ یمن می‌خواهند مذاکرات جدی را برای دستیابی به صلح و آشتی ملی همه‌جانبه آغاز کنند و افزود که امیدوار است که عربستان سعودی پیشنهادشان را بپذیرد.

اما عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی، در واکنشی محتاطانه گفت که این کشور در مورد دیگران بر اساس کردار و عملکردشان و نه سخنانشان قضاوت می‌کند.

مارتین گریفیتس، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن نیز از این پیشنهاد شورشیان حوثی استقبال کرد و گفت که این پیشنهاد ممکن است به پایان جنگ در یمن بینجامد.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.