تحقیقات استیضاح؛ دمکرات‌ها احضاریه‌های بیشتری برای پنتاگون و کاخ سفید فرستادند

در ادامه روند تحقیقات مربوط به استیضاح دونالد ترامپ، قانون‌گذاران مجلس نمایندگان، روز دوشنبه ۱۵ مهرماه احضاریه‌هایی را به دفتر بودجه کاخ سفید و پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، ارسال کرده‌اند.

قانون‌گذاران خواستار رویت مدارک و اسناد مربوط به اقدام رئیس‌جمهوری ایالات متحده در توقف کمک‌های نظامی تصویب‌شده برای اوکراین شده‌اند.

دمکرات‌ها پیشتر احضاریه‌های دیگری نیز برای کاخ سفید، مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری، و وزارت خارجه، از جمله مایک پومپئو، وزیر خارجه، ارسال کرده بودند.

سه کمیته در مجلس نمایندگان ایالات متحده که اکثریت آن را دمکرات‌ها تشکیل می‌دهند، در حال انجام تحقیقات مربوط به استیضاح آقای ترامپ هستند.

این کمیته‌ها گفته‌اند مدارک مورد نیاز آن‌ها باید تا ۱۵ اکتبر در اختیارشان گذاشته شود، در غیر این‌صورت ممکن است به‌عنوان ممانعت از اجرای قانون تلقی شود و مقام‌های رسمی در نهاد اجرایی را پاسخگو کند.

در نامه‌های که دمکرات‌های مجلس نمایندگان برای مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، فرستاده‌اند آمده است تمرکز تحقیقات مذکور بر این است که آیا دونالد ترامپ با جست‌وجوی دخالت خارجی در انتخابات پیش‌روی ریاست‌جمهوری در آمریکا، و توقف کمک‌های نظامی به اوکراین، امنیت ملی را به خطر انداخته‌است یا نه.

سه کمیته اطلاعاتی، کمیته نظارت و کمیته روابط خارجی، تحقیقات استیضاح را پس از انتشار گزارش‌ها در مورد مکالکه تلفنی آقای ترامپ با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، و دستور رئیس مجلس نمایندگان برای تحقیقات، آغاز کرده‌اند.

یک مقام اطلاعاتی ایالات متحده از مکالمه تلفنی آقایان ترامپ و زلنسکی نزد بازرس سازمان خود شکایت کرده و مدعی شده رئیس‌جمهوری آمریکا از همتای اوکراینی خود خواسته بود تا به تحقیقات در مورد خانواده جو بایدن کمک کند.

جو بایدن، معاون باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین بود و از رقبای اصلی انتخاباتی آقای ترامپ در انتخابات سال آینده آمریکا است.

بنا بر شکایت مذکور، دونالد ترامپ خواستار انجام تحقیقات در مورد جو بایدن و پسرش هانتر، در ارتباط با شرکت نفت و گازی که هانتر بایدن در هیئت مدیره آن حضور داشت، شده بود.

شکایت مقام اطلاعاتی مدعی‌ست که دونالد ترامپ «با استفاده از اختیارات ریاست‌جمهوری خواستار دخالت از سوی یک کشور خارجی» در انتخابات سال ۲۰۲۰ شده است.

رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.