رهبر القاعده در شبه جزیرۀ هند در افغانستان کشته شد
ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که در یک عملیات مشترک نیروهای امنیتی افغانستان و آمریکا در جنوب افغانستان، عاصم عمر، رهبر گروه القاعده در شبه جزیره هند، کشته شده است.

در اعلامیه ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان آمده که این عملیات به تاریخ اول ماه میزان به یکی از پناه‌گاه‌های گروه طالبان در منطقه "موسی قلعه" ولایت هلمند در جنوب افغانستان راه‌اندازی شده بود که افزون بر کشته شدن عاصم عمر، رهبر گروه القاعده در شبه جزیره هند، به کشته شدن شمار دیگری از حلقه رهبری القاعده منجر شد.

بر بنیاد اعلامیه ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان در این عملیات مشترک نیروهای آمریکایی و افغان، افزون بر کشته شدن عاصم عمر و شماری از جنگجویان گروه طالبان، فرد دیگری به اسم ابوریحان که رابط میان عاصم عمر و ایمن‌الظواهری، رهبر گروه القاعده بوده نیز کشته شده است.
ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان همچنین می‌گوید که در این عملیات مشترک، چندین عضو دیگر گروه القاعده که بیشترشان شهروندان پاکستانی هستند نیز بازداشت شده‌اند.

پیش از این، ادعا شده بود که در این عملیات مشترک نظامیان افغانستان و آمریکا بیشتر قربانیان، غیرنظامیان هستند.

رییس جمهوری افغانستان محمد اشرف غنی نیز به دنبال این ادعاها کمیسیونی ترتیب داد تا قضیه را از نزدیک بررسی کند.

منطقه موسی قلعه هلمند از جمله مناطق ناامن در جنوب افغانستان به شمار می‌رود که از سال‌ها پیش گروه طالبان در آن فعال هستند و آن را به یکی از پناه‌گاه‌های‌ خود تبدیل کرده‌اند.

ریاست امنیت ملی افغانستان درحالی از کشته شدن برجسته‌ترین چهره‌های القاعده خبر می‌دهد که در ۹ دور گفتگوهای صلح آمریکا با طالبان که سرانجام از سوی رییس جمهور ترامپ لغو شد، دو طرف روی عدم استفاده از خاک افغانستان توسط شبکه‌های هراس‌افکن بحث و گفتگو کردند.

در این ۹ گفتگوها، طالبان نیز وعده سپرده بودند که نمی‌گذارند شبکه‌های هراس‌افکن از جمله القاعده از خاک افغانستان برضد دیگر کشورها استفاده کنند.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.