حمله ترکیه به شمال سوریه؛ کردها: اسیران داعش را آزاد می‌کنیم
نیروهای کرد تحت حمله ترکیه در شمال سوریه اعلام کرده‌اند که دیگر اولویت آنان نگهبانی از زندانیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش نخواهد بود.

در حال حاضر نیروهای دموکراتیک سوریه هزاران مظنون به همکاری با داعش را در زندان‌های خود نگهداری می‌کنند.

بخش‌هایی در شمال شرق سوریه که تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه است از روز چهارشنبه هفته گذشته تحت بمباران شدید ارتش ترکیه قرار دارد.

یک مقام ارشد نیروهای دموکراتیک سوریه در پیامی تلویزیونی گفته است: "نگهبانی از زندانیان داعش دیگر اولویت ما نیست، کسانی که نگران آزاد نشدن این زندانیان هستند می‌توانند بیایند و راهی در این خصوص پیدا کنند".

وی گفته است که "نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه به جای حفاظت از زندانیان داعش از مردم و شهرهای‌شان دفاع خواهند کرد".

این مقام عالی رتبه کرد هشدار داد که عملیات ارتش ترکیه موجب خواهد شد تا داعش بار دیگر در منطقه قدرت بگیرد و نیروهایش دور هم جمع شوند.

حملات زمینی و هوایی ارتش ترکیه به مناطق کردنشین شمال شرقی سوریه ادامه دارد و تا کنون بیش از ۵۰ غیرنظامی کشته شده‌اند.

روز گذشته یک گروه طرفدار حقوق بشر گفت که شبه نظامیان سوری متحد ترکیه دست کم ۹ غیرنظامی کرد را در نواحی مختلف جنوب تل ابیض به ضرب گلوله کشته اند.

از طرف دیگر، هم زمان با اعتراضات هزاران کرد و طرفداران آنها در ایران، اروپا و آمریکا از جمله در برابر کاخ سفید علیه "نسل کشی" کردها توسط ترکیه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که کردهای سوریه در گذشته نه برای دفاع از آمریکا که برای سرزمین خود جنگیده اند و او قصد ندارد سربازان آمریکایی را مامور محافظت از مرز ترکیه-سوریه بکند.

ترکیه روز شنبه گفت که مرکز شهر مرزی راس العین (سری‌کانی) را تصرف کرده اما نیروهای دموکراتیک سوریه - که هسته مرکزی آن نیروهای کرد یگان های مدافع خلق است - ادعای ترکیه را رد کرده اند.

راس العین از زمان آغاز عملیات ارتش ترکیه به شدت بمباران شده است. روز شنبه هم گزارش شد که جنگنده‌های ترکیه بر فراز این شهر به پرواز در آمدند و صدای تیراندازی‌های شدیدی در آن شنیده شد. گفته می شود که تنها بیمارستان شهر تعطیل شده است.

بنا بر گزارش ها، شبه نظامیان تحت امر ترکیه همچنین به یک جاده استراتژیک در ۳۰ کیلومتری مرز رسیدند. یک سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه از آمریکا خواست که آسمان این ناحیه را به روی ترکیه ببندند.

مقامات کرد سوری می گویند تا به حال حداقل ۱۹۰ هزار نفر از خانه های خود فرار کرده اند؛ بنا بر گزارش ها، حدود ۵۰ نفر در دو سوی مرز کشته شده اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه - مستقر در لندن - می گوید در ظرف چند روز گذشته ۷۴ نفر از نیروهای دموکراتیک سوریه کشته شده اند؛ این در حالیست که این گروه آمار تلفات خود را ۴۵ نفر اعلام کرده است.

آقای ترامپ در یک سخنرانی در جمع طرفدارانش از این که هفته گذشته نیروهای آمریکایی را از نواحی مرزی ترکیه-سوریه کنار کشید دفاع کرد و گفت که کمتر کسی بحران جاری را بهتر از او درک می کند.

آقای ترامپ درباره کردهای سوریه - که طی چند سال اخیر مهم ترین متحد آمریکا در نبرد علیه نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بودند و او را به خیانت متهم کرده اند گفت: "فراموش نکنید که آنها برای سرزمین خود می جنگند. آنها به ما در مبارزه برای سرزمین خودمان کمک نکرده اند."

دونالد ترامپ همچنین تاکید کرد که قصد ندارد سربازان آمریکایی را برای ۱۵ سال آینده در منطقه نگه دارد تا از مرز ترکیه-سوریه محافظت کنند.

نیروهای آمریکایی هنوز در بخش هایی از شمال سوریه حضور دارند
نیروهای آمریکایی هنوز در بخش هایی از شمال سوریه حضور دارند

"اعدام غیرنظامیان"
گروه دیدبان حقوق بشر سوریه روز شنبه اعلام کرد که شبه نظامیان سوری متحد ترکیه دست کم ۹ غیرنظامی را در نواحی مختلف جنوب تل ابیض به قتل رسانده اند، از جمله یک سیاستمدار زن کرد به نام هروین خلف که به همراه دستیار و راننده اش در حوالی قامشلی به ضرب گلوله کشته شدند.

نیروهای دموکراتیک سوریه طی بیانیه ای در واکنش اعلام کرده است: "این مدرک آشکاریست که دولت ترکیه سیاست جنایتکارانه خود علیه مردم عادی غیرمسلح را ادامه می دهد."

یک فرمانده شبه نظامیان سوری اتهام کشتن این سیاستمدار کرد را رد کرده و گفته است که نیروهای او هنوز به ناحیه مورد نظر پیشروی نکرده اند.

بنا بر گزارش ها، از زمان آغاز عملیات ترکیه در مناطق کردنشین دست کم ۲۸ غیرنظامی از جمله شش کودک در سوریه کشته شده اند.

ارتش ترکیه نیز از کشته شدن یک سرباز و زخمی شدن سه نظامی دیگر خود خبر دارد؛ ۴۹ شبه نظامی سوری طرفدار ترکیه هم در درگیری ها کشته شده اند.

ترکیه همچنین می گوید در حملات راکتی کردهای سوریه حداقل ۱۷ غیرنظامی از جمله یک کودک سوری در ترکیه کشته شده اند.

بسیاری دونالد ترامپ را به خیانت به کردهای سوریه که تنها متحد آمریکا در جنگ زمینی با داعش بودند متهم کرده اند
بسیاری دونالد ترامپ را به خیانت به کردهای سوریه که تنها متحد آمریکا در جنگ زمینی با داعش بودند متهم کرده اند

اعتراض های گسترده
روز شنبه گروه‌های بزرگی از کردها در تهران و شهرهای غرب ایران در اعتراض به اقدام ترکیه تظاهرات کرده اند. معترضان در بوکان، تهران، پاوه، دیواندره، سقز، سنندج و مهاباد تجمع کردند و علیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، شعار دادند.

هزاران کرد و طرفداران آنها هم در اروپا از جمله در فرانسه و یونان علیه "نسل کشی" ترکیه تجمعات اعتراض آمیز برگزار کردند.

معترضان آقای اردوغان را "تروریست" و "رهبر واقعی داعش" خواندند؛ برخی نیز پلاکاردهایی حمل می کردند که روی آن دونالد ترامپ یک "قاتل زنجیره ای" توصیف شده بود.

در واشنگتن هم صدها آمریکایی کردتبار در برابر کاخ سفید دست به اعتراض زدند. معترضان به ویژه از آن چه خیانت دونالد ترامپ به کردها توصیف می کنند خشمگین بودند.

ترکیه می گوید قصد دارد که یک "منطقه امن" به عرض ۳۰ کیلومتر در داخل سوریه ایجاد کند تا حدود سه میلیون آواره جنگی سوریه را که طی سال‌های جنگ داخلی در این کشور به ترکیه پناه برده بودند را آنجا اسکان بدهد.

اما بسیاری از دولت‌های اروپایی و نهادهای بین المللی درباره وقوع یک قوم‌کشی و کشتار کردها در جریان این حمله هشدار داده‌اند چرا که آنکارا کردهای سوریه و نیروی دموکراتیک سوریه را شاخه‌ای همسو با پ‌ک‌ک می‌داند، گروهی که ترکیه آن را یک تشکل "تروریستی" می‌‍خواند.

ناظران معتقدند که عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از شمال سوریه به دستور دونالد ترامپ بود که به ترکیه چراغ سبز حمله به کردها را داد؛ کاخ سفید این اتهام را بی اساس می داند.

در آمریکا، نمایندگان کنگره این کشور از هر دو جناح دموکرات و جمهوری‌خواه با انتقاد شدید از آقای ترامپ، برای تحریم ترکیه طرح‌هایی را برای رای‌گیری تدوین کرده‌اند.

آقای ترامپ هرچند از احتمال تحریم اقتصادی ترکیه خبر داده، گفته است که ترجیح می دهد بین ترکیه و کردهای سوریه میانجی گری کند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.