ارتش سوریه وارد شهر کردنشین تل‌تمر شد، ترکیه: توافق کردها با دولت سوریه شایعه است
رسانه رسمی حکومت سوریه اعلام کرد که ساعاتی پس از توافق با نیروهای کرد، نیروهای نظامی ارتش این کشور وارد شهر تل تمر در شمال شرق سوریه شده‌اند.

شهر تل تمر تا پیش از این تحت کنترل دولت محلی شمال سوریه تحت هدایت کردها قرار داشت.

نیروهای نظامی ارتش سوریه با ورود به این شهر در محدوده توپخانه ارتش ترکیه قرار گرفته‌اند.

کردهای سوریه می گویند که دولت این کشور با اعزام ارتش به مرز شمالی برای جلوگیری از عملیات تهاجمی ترکیه علیه آنها موافقت کرده است.

بدران جیا کرد یکی از مقامات ارش دولت خودگران شمال شرقی سوریه به رویترز گفت: "بعد از اینکه آمریکایی‌ها از منطقه رفتند و به حمله ترکیه چراغ سبز نشان دادند، ما مجبور شدیم به سراغ گزینه‌های دیگر برویم که گفتگو با دمشق و مسکو بود، برای پیدا کردن راه حل و جلوگیری از حملات ترکیه."

"این توافق اولیه، یک توافق نظامی است، در باره جنبه سیاسی آن گفتگو نشده که در مراحل بعدی مطرح می‌شود."

اما ایلنور چویک یکی از مشاوران ارشد رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به بی‌بی‌سی گفت چنین توافقی صورت نگرفته و ارتش سوریه هم در مرز با ترکیه حضور ندارد.

او گفت: "اگر آنها جایی در منطقه باشند جنوب مرز ترکیه و بیرون منطقه امن ما خواهد بود. ما داریم یک منطقه امن در داخل سوریه ایجاد می‌کنیم، به عمق سی کیلومتر و در طول مرز ترکیه. بنابراین آنچه ما الان می‌بینیم این است که آنها می‌خواهند با تروریست‌های کرد یعنی یگان‌های مدافع خلق و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه به توافق برسند، اما در حال حاضر همه اینها شایعه است. ما تحرک نیرو نمی‌بینیم. آنها در مرز نیستند. ما در مرز هستیم."

همزمان وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز قرار است تا امروز در لوکزامبورگ در خصوص حمله ترکیه به مناطق کردنشین شمال سوریه دیدار و گفت‌وگو کنند.

ژان-ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، پیش از این جلسه گفته است که ما خواهان محکومیت مجدد حمله ترکیه هستیم و می‌خواهیم که تمامی کشورهای اتحادیه اروپا تحریم‌های تسلیحاتی علیه ترکیه اعمال کنند.

وی همچنین گفت که خواستار برگزاری نشستی با آمریکا برای ایجاد یک نیروی مشترک بر علیه حکومت دولت اسلامی موسوم به داعش است.

خبر این توافق درحالی اعلام می شود که آمریکا اعلام کرده باقی نیروهایش شامل هزار سرباز را به دلیل "آسیب پذیر بودن" شرایط در شمال سوریه از آنجا خارج می کند.

عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه که هفته پیش شروع شد با هدف اخراج نیروهای کرد از نواحی واقع در طول مرز سوریه انجام می شود، چون ترکیه آنها را "تهدیدی" برای خود عنوان می کند.

در پایان هفته نواحی تحت کنترل نیروهای دمکراتیک سوریه (که عمدتا از جنگجویان کرد تشکیل شده) هدف بمباران شدید قرار گرفتند و نیروهای ترکیه علیه دو شهر مرزی پیشروی زیادی داشته اند.

عملیات ترکیه و عقب نشینی آمریکا با محکومیت بین المللی مواجه شده است، به این دلیل که نیروهای دمکراتیک سوریه متحد اصلی کشورهای غربی در نبرد علیه داعش در شمال سوریه بودند.

نیروهای دمکراتیک سوریه
نیروهای دمکراتیک سوریه از توافق با ارتش سوریه برای ورود به مناطق تحت کنترل‌شان خبر دادند

درباره توافق چه می دانیم؟
دولت محلی شمال سوریه تحت هدایت کردها گفته است که ارتش سوریه به عنوان بخشی از این توافق در طول کل مرز شمالی مستقر خواهد شد.

نیروهای دمکراتیک سوریه در بیانیه‌ای اعلام کردند که این توافق به آنها کمک خواهد کرد "با این تجاوز مقابله کنند و نواحی ای که ارتش ترکیه و مزدورانش وارد آن شده اند را آزاد کنند."

این حرکت همچنین "راه را برای آزادسازی باقی شهرهای سوریه مثل عفرین که ارتش ترکیه اشغال کرده هموار خواهد کرد."

نیروهای ترکیه و شورشیان سوری مورد حمایت آنها در سال ۲۰۱۸ بعد از عملیاتی دو ماهه، عفرین را از نیروهای کرد گرفتند.

توافق تازه نمایانگر یک تحول قابل توجه برای کردهاست که در پی از دست دادن حمایت نظامی آمریکا برای گرفتن کمک به دولت سوریه روی آورده اند.

هنوز معلوم نیست که دولت سوریه چه تعهدی داده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.