درخواست دولت بریتانیا برای رای‌گیری دوباره توافق برگزیت رد شد
رئیس پارلمان بریتانیا روز دوشنبه درخواست دولت این کشور را برای به رای گذاشتن توافق بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برگزیت، رد کرد.

جان برکو در توضیح نظر خودش گفت که دولت همان طرحی را که روز شنبه به پارلمان ارائه کرده بود، دوباره و بدون تغییری به صحن پارلمان‌ آورده است.

بر اساس برنامه‌ریزی فعلی، بریتانیا باید در روز ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج شود، اما به دلیل مصوبه‌ای که نمایندگان پارلمان این کشور در روز شنبه تصویب کردند، دولت این کشور ناچار شد درخواست تاخیر در برگزیت را به اتحادیه اروپا ارائه کند.

در پی تصویب اصلاحیه روز شنبه، درباره توافق جدید برگزیت که توسط بوریس جانسون به دست آمده، رای‌گیری نشد.

دولت آقای جانسون در تلاش بود تا در روز دوشنبه درباره کلیات این توافق در پارلمان رای‌گیری کند.

بوریس جانسون همواره وعده داده که بریتانیا "چه با توافق و چه بدون توافق" در روز ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد و همچنان در تلاش است تا از هرگونه تاخیر در این اتفاق جلوگیری کند.

توافق او با اتحادیه اروپا برای اجرایی شدن به رای نمایندگان پارلمان بریتانیا نیاز دارد.

اما جان برکو که ریاست پارلمان را برعهده دارد گفت بر اساس سنت‌های پارلمانی کشور به این نتیجه رسیده که رای‌گیری مورد نظر دولت در روز دوشنبه انجام نشود.

ریاست پارلمان در بریتانیا شبیه به ایران نیست و کسی که در این مقام قرار دارد در رقابت‌های سیاسی مداخله نمی‌کند. بر اساس سنت سیاسی کشور او موظف است که در اختلاف‌نظرهای سیاسی بی‌طرف باشد.

در عین حال کسی که در این مقام است در مواردی ویژه اختیاراتی نیز دارد.

تصمیم روز دوشنبه او که دشواری تازه‌ای بر سر راه توافق برگزیت قرار داد، با انتقاد نمایندگان محافظه‌کار روبه‌رو شد.

برخی از این نمایندگان، جان برکو را به نقض بی‌طرفی متهم کردند.

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.