هایکو ماس: عملیات نظامی ترکیه در سوریه نقض حقوق بین‌الملل است
هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان از عملیات نظامی ترکیه در سوریه انتقاد کرده است. ماس تهدید کرده است که هرگاه اردوغان به عملیات خود در شمال سوریه ادامه دهد، اروپا بودجه مربوط به توافق پناهجویان با ترکیه را کاهش خواهد داد.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در ارتباط با حملات نظامی ترکیه علیه شبه‌نظامیان کرد در شمال سوریه گفته است که به باور آلمان، این عملیات از منظر حقوق بین‌الملل مشروعیت ندارد.

هایکو ماس در گفت‌وگو با شبکه دو تلویزیون آلمان (ZDF) گفته است که هرگاه حمله‌ای با مبانی حقوق بین‌الملل مغایرت داشته باشد و از حقوق بین‌الملل برنخاسته باشد، نقض آن است.

این نخستین باری نیست که هایکو ماس از عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه انتقاد می‌کند. بسیاری از سیاستمداران کشورهای عضو اتحادیه اروپا ظرف روزهای گذشته عملیات نظامی ترکیه در سوریه را محکوم کرده‌اند.

پیامدهای حملات ترکیه

هایکو ماس گفته است که باید با مسئولان دولت ترکیه درباره بسیاری از مسائل گفت‌وگو و مذاکره شود. به عنوان نمونه باید از منظر حقوقی بررسی شود که آیا اسکان دادن آوارگان سوری برخلاف میل خود در منطقه حائل در شمال سوریه قابل دفاع است؟

موضوع اسکان اجباری آوارگان سوری در "منطقه امن" به توافق بین اروپا و ترکیه بر سر آوارگان و پناهجویان مربوط می‌شود.

هایکو ماس گفت: «ما برای امری که به باور ما نه قانونی است و نه مشروع حاضر نیستیم پول پرداخت کنیم.»

Türkei Flüchtlinge in einem Flüchtlingslager in Gaziantep

افزون بر آن، هایکو ماس در ارتباط با عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه از احتمال تحریم‌های اقتصادی ترکیه از سوی اتحادیه اروپا سخن گفته است.

ماس گفت: «ما واضح و روشن گفته‌ایم که همه گزینه‌ها علیه این اقدام ترکیه و از جمله تحریم‌های اقتصادی بر روی میز قرار دارند.»

از آن جمله امکان محدود کردن ضمانت مالی "هرمس" برای معاملات شرکت‌های آلمانی با شرکت‌های ترکیه مطرح شده است. مقررات مربوط به تضمین مالی معاملات بازرگانی و اقتصادی بین شرکت‌های آلمانی و شرکت‌های متعلق به ترکیه در سال ۲۰۱۷ تصویب شده‌اند.

واکنش به سخنان تند اردوغان

رجب طیب اردوغان اخیرا در برابر اظهارات هایکو ماس واکنش تندی از خود نشان داده بود. رئيس جمهوری ترکیه هایکو ماس را متهم کرده بود که فردی "تازه‌کار" در جهان سیاست است و چیز زیادی از سیاست "نمی‌فهمد."

هایکو ماس، در گفت‌وگوی خود با شبکه تلویزیونی یاد شده ترجیح داده بود با لحنی طنز آمیز و با خونسردی در برابر اظهارات اردوغان درباره خودش واکنش نشان دهد.

هایکو ماس گفته بود که به هر حال حملات لفظی از حملات موشکی بهتر است: «اگر اردوغان بپذیرد و به حملات موشکی خود خاتمه دهد، می‌تواند به ناسزا گفتن و جنگ لفظی با من ادامه دهد.»

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.