آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: روایت ایران را درباره بازرس آژانس قبول نداریم
پس از پایان نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین این آژانس در بیانیه‌ای اعلام کرد که روایت ایران را از اتفاقی که برای یکی از بازرسانش افتاده قبول ندارد و اقدام ایران را در این زمینه غیرقابل قبول می‌داند.

آژانس در بیانیه‌ خود گفته است که هفته گذشته یکی از بازرسانش به صورت موقت از ترک ایران منع شده در حالی که آژانس به طور مشخص از ایران خواسته که به او اجازه دهد ایران را ترک کند.

کورنل فروتا، دبیر کل موقت آژانس در این بیانیه گفته است که این اتفاق برای کسی که در حال انجام وظایف پادمانی خود بوده نباید می‌افتاده و افزوده است که آژانس به رایزنی با ایران برای روشن شدن موضوع ادامه می‌دهد.

ایران دیروز چهارشنبه ۱۵ آبان (شش نوامبر) اعلام کرد که هفته گذشته یکی از بازرسان آژانس را به دلیل "نگرانی از احتمال همراه داشتن مواد مشکوک" از ورود به تأسیسات هسته‌ای نطنز منع کرده و این بازرس با ناتمام گذاشتن مأموریتش به وین بازگشته است.

کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، پس از پایان نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خبرنگاران گفت که در این جلسه در ارتباط موضوع اخراج بازرس آژانس گفته است که ایران در این زمینه "دغدغه‌های امنیتی" دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم آقای غریب‌آبادی گفت که اتفاق اخیر برای ایران یک "زنگ خطر" بوده و در این مورد "بحث نقض مزایا و مصونیت‌های بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح نیست."

این اقدام ایران که هم‌زمان با اعلام خبر دور تازه‌ای از کاهش تعهدات جمهوری اسلامی در قبال برجام منتشر شد، انتقاد تند آمریکا و ابراز نگرانی اتحادیه اروپا را به دنبال داشت.

جکی ولکات، نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از تمام اعضای شورای حکام آژانس خواست که "آشکارا اعلام کنند که چنین اقدام‌هایی به هیچ وجه قابل قبول نیست، تحمل نخواهد شد و پیامدهایی به دنبال خواهد داشت."

نماینده اتحادیه اروپا هم در بیانیه‌ای از نپذیرفتن یکی از بازرسان آژانس ابراز نگرانی کرد و از ایران خواست اطمینان دهد که بازرسان آژانس انرژی اتمی بتوانند وظایف خود را بر اساس تعهدات ایران انجام دهند.

آقای غریب‌آبادی گفته است که ایران حقوق بازرسان آژانس را نقض نکرده و به تعهدات خود در این زمینه واقف است اما افزوده: "وقتی بازرس در حال ورود به تأسیسات نطنز بود، دیتکتورهای ما شناسایی کردند که این بازرس می‌تواند مواد خطرناک به همراه داشته باشد. اقدامات متعددی بعد از آن صورت گرفت."

مرکل: هنوز تصمیم نگرفته‌ایم

مرکل
مرکل: درباره واکنش به دور تازه کاهش تعهدات ایران در برجام تصمیمی نگرفته‌ایم

ادامه کاهش تعهدات ایران در برجام که در مرحله چهارم با فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی اورانیوم را در سایت فردو در جنوب تهران ادامه یافته، با واکنش‌های زیادی روبرو شده است.

در تازه‌ترین واکنش به این اقدام ایران آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در یک نشست خبری به همراه دبیر کل ناتو گفت: "ما هنوز تصمیم نهایی خود را نگرفته‌ایم. اما با هر قدمی که ایران برمی‌دارد، طبیعتا موقعیت دشوارتر می‌شود."

ایران می‌گوید عقب‌نشینی گام به گامش از برجام در چارچوب همین توافق و در واکنش به خروج آمریکا از برجام، بازگشت تحریم‌ها و عمل نکردن اروپایی‌ها به تعهداتشان است.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با ابراز نگرانی از این اقدام ایران از تمام کشورها خواسته تا فشار بر جمهوری اسلامی را افزایش دهند و با رد "باج‌خواهی ایران" گامی جدی برای افزایش فشار علیه جمهوری اسلامی بردارند.

آقای پومپئو، ایران را متهم کرده است که "در حال حرکت به سمتی است که زمان دستیابی به سلاح هسته‌ای را تسریع کند."

ایران همواره تلاش برای دست پیدا کردن به سلاح هسته‌ی را رد کرده و می‌گوید با امضای توافق برجام و نظارت‌های آژانس ادامه ابراز نگرانی‌ها در این مورد بی‌اساس است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.