تحقیقات استیضاح: ترامپ می گوید از دادستان کل نخواسته که "تطهیرش" کند
بنابر گزارش رسانه‌های آمریکا، ویلیام بار، دادستان کل آمریکا، درخواست دونالد ترامپ را مبنی بر اعلام علنی "بی‌گناهی" رئیس جمهوری در ماجرای مکالمه تلفنی با رهبر اوکراین را رد کرده است. درخواستی که آقای ترامپ می‌گوید "هرگز طرح نشده و خدعه رسانه‌ها" است.

مکالمه روز ۲۵ ژوئیه میان آقای ترامپ و ولودمیر زلنسکی، همتای اوکراینی او، در کانون تحقیقاتی قرار دارد که طی آن سه کمیته کنگره آمریکا در پی یافتن مبنایی برای این اتهام هستند که رئیس جمهوری آمریکا با استفاده از قدرت خود در پی استفاده از یک دولت خارجی برای یافتن اطلاعات مخرب علیه رقیب انتخاباتی‌اش (جو بایدن) بوده است.

آقای ترامپ انکار می‌کند که در این ماجرا هیچ بده و بستان سیاسی وجود داشته و او هرگز کمک ۴۰۰ میلیون دلاری نظامی به اوکراین را با هدف وادار کردن دولت این کشور به تحقیقات علیه پسر جو بایدن معطل گذاشته است.

این در حالی است که چند مقام‌ احضار شده به کنگره طی یک ماه گذشته به سه کمیته متمرکز بر این تحقیقات گفته‌اند هم این کمک نظامی و هم دیدار آقایان ترامپ و زلنسکی در کاخ‌سفید به اعلام علنی تحقیقات علیه بایدن‌ها از سوی رئیس‌جمهوری اوکراین مشروط شده بوده است.

بر اساس متنی که از این مکالمه تلفنی کاخ‌سفید منتشر کرده آقای ترامپ از همتای اوکراینی خود می‌خواهد که هم با رودی جولیانی، وکیل شخصی او و هم با ویلیام بار، دادستان کل، در ارتباط با تحقیقات فساد یک شرکت انرژی در اوکراین همکاری کند.

با وجود این، سخن‌گوی دادستانی آمریکا پس از علنی شدن این مکالمه تلفنی به رسانه‌ها گفته بود ویلیام بار "چند هفته بعد" از مطرح شدن نامش در مکالمه میان آقایان ترامپ و زلنسکی مطلع شده است.

آقای ترامپ بارها مکالمه اواخر ژوئیه خود با رهبر اوکراین را "بدون نقص" خوانده و تحقیقات معطوف به آن را هم "بی اعتبار و دسیسه دموکرات‌ها" ارزیابی کرده است.

او روز پنجشنبه، هفتم نوامبر، در توییتر نوشت که ادعای درخواست او از ویلیام بار برای اعلام عمومی "مبرا بودن او از هر خلافی" بی مورد است چرا که "دادستانی همین الان هم آن مکالمه تلفنی را خوب ارزیابی کرده است".

به نظر می‌رسد اشاره آقای ترامپ به بیانیه پیشین دفتر دادستانی کل است که طی آن آمده بود: "متن رسمی این مکالمه بررسی شد و بر اساس شواهد و مدارک و قوانین مربوطه، هیچ موردی از نقض قوانین مالی انتخاباتی دیده نشد و بر همین اساس هم پی‌گیری بیشتری ضرورت نخواهد داشت."

امروز، پنجشنبه هفتم نوامبر، همه این تحولات پس از آن روی داد که روزنامه واشنگتن پست در گزارشی ادعا کرد که آقای ترامپ از دادستان کل دولت خود، ویلیام بار، خواسته بوده که علنا او را از هرگونه خطایی در ماجرای اوکراین مبرا بخواند. درخواستی که ظاهرا آقای ویلیام بار زیر بار آن نرفته است.

آقای ترامپ ساعتی بعد گزارش واشنگتن پست را "منحط" خواند اما ساعاتی بعد دیگر رسانه‌های آمریکا چون وال استریت ژورنال، نیویورک تایمز و سی‌بی‌اس که در آمریکا با بی‌بی‌سی همکاری می‌کند هم اخبار مشابهی همسو با گزارش واشنگتن‌پست منتشر کردند.

از راست بیل تیلور، مری یانوونویچ و جورج کنت قبلا در جلسات ادای شهادت شرکت کرده اند
از راست بیل تیلور، مری یانوونویچ و جورج کنت قبلا در جلسات ادای شهادت شرکت کرده‌اند

تازه‌های تحقیقات استیضاح
روز پنج‌شنبه و در ادامه انتشار متن اظهارات مقام‌های احضار شده به کنگره مشخص شد که بیل تیلور، سرپرست موقت سفارت آمریکا در اوکراین در جریان جلسه استماع خود به نمایندگان گفته بوده دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، دولت اوکراین را تهدید کرد که اگر با تحقیقات در مورد فعالیت تجاری رقیب انتخاباتی رئیس جمهوری موافقت نکند، کمک نظامی تعیین شده را دریافت نخواهد کرد.

شهادت آقای تیلور در پشت درهای بسته ادا شد اما بخشی از متن مکتوب آن در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است. او گفته است که آقای ترامپ گفت که تا زمانی که مقامات اوکراینی اعلام نکنند که در مورد فعالیت جو بایدن، معاون باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق، تحقیق خواهند کرد، چک ٤٠٠ میلیون دلاری کمک به آن کشور را امضا نخواهد کرد.

جو بایدن از نامزدهای حزب دموکرات و رقیب احتمالی دونالد ترامپ در انتخابات دوره بعد ریاست جمهوری است.

هانتر بایدن، پسر جو بایدن، قبلا از اعضای هیئت مدیره شرکت نفتی اوکراین به نام "بوریسما" بود. آقای ترامپ گفته است که جو بایدن از موقعیت خود به عنوان معاون رئیس جمهوری برای جلوگیری از تحقیقات در مورد فساد در این شرکت سوء استفاده کرد اما مدرک مشخصی در این زمینه ارائه نداده است.

آقای تیلور به کمیته مجلس نمایندگان گفت که رودی جولیانی، وکیل شخصی آقای ترامپ، مامور آن بود تا مقامات اوکراینی را قانع کند تا تحقیقات در مورد فعالیت بایدن‌ها را اعلام کنند.

پیش از شهادت آقای تیلور، گورودن ساندلند، از طرفداران آقای ترامپ و سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا، گفت که در تماس با یک مقام اوکراینی از اصطلاح "مقابله به مثل" استفاده کرده است، یعنی کمک نظامی آمریکا در برابر اعلام آغاز رسیدگی به فعالیت بایدن‌ها توسط دولت اوکراین. او گفت که دعوت از رئیس جمهوری اوکراین برای سفر به آمریکا بخشی از وعده‌هایی بود که دولت آمریکا داد.

پیشتر، وی تکذیب کرده بود که دولت آمریکا شرایطی را برای اعطای کمک نظامی به اوکراین مطرح کرد اما بعدا گفت که اظهارات قبلی خود را پس می‌گیرد.

مخالفان آقای ترامپ معتقدند که شرط "مقابله به مثل" در این مورد به معنی نقض ضوابطی است که از رئیس جمهوری انتظار می‌رود زیرا به معنی سوء استفاده از مقام در تلاش برای تضعیف یک رقیب سیاسی بوده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.