وزارت دفاع آمریکا: عواید نفتی سوریه به کردها داده می‌شود
وزارت دفاع آمریکا گفته است که عواید حاصل از ذخایر نفتی مناطق کردنشین سوریه متعلق به کردهای این کشور است و در اختیار نیروهای کرد قرار خواهد گرفت.

جاناتان هافمن، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا - پنتاگون - در یک نشست خبری این نظر را رد کرد که استقرار واحدهایی از نظامیان آمریکایی در بخشی از حوزه‌های نفتی سوریه با هدف برداشت عواید آن به نفع دولت ایالات متحده است. وی گفت "عواید نفتی سوریه به آمریکا نمی‌رود بلکه متعلق به نیروهای دموکراتیک سوریه است."

نیروهای دموکراتیک سوریه یک گروه شبه‌نظامی است که اکثر اعضای آن را شبه‌نظامیان یگان‌های مدافع خلق، یک تشکل شبه‌نظامی کرد تشکیل می‌دهد. این نیروها در جنگ با نفرات داعش و پاکسازی منطقه از آنها از حمایت نظامی و مالی ایالات متحده برخوردار بودند.

روز ۶ اکتبر، (حدود یک ماه پیش)، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به طور ناگهانی اعلام کرد که حدود یک هزار نظامی آمریکایی که با نیروهای دموکراتیک سوریه همکاری داشتند از این کشور خارج خواهند شد اما تعدادی از آنان برای حفاظت از حوزه‌ها و تاسیسات نفتی در منطقه باقی خواهند ماند. با خروج آمریکاییان، ارتش ترکیه و متحدان سوری آن با عبور از مرز، شبه‌نظامیان نیروهای دموکراتیک سوریه را از مناطقی در مرز با سوریه اخراج کردند.

مظلوم
مظلوم عبدی کوبانی، فرمانده کل نیروهای دموکراتیک سوریه - به گفته مقامات آمریکایی عواید نفتی در اختیار نیروهای دموکراتیک قرار می‌گیرد

سخنگوی پنتاگون در مورد ادامه حضور نظامی آمریکا در این منطقه گفته است: "تعدادی بازیگر مختلف در منطقه هستند و ما همچنان تلاش می‌کنیم که حفاظت از حوزه‌های نفتی را ادامه دهیم؛ نه فقط به این منظور که بار دیگر به دست داعش نیفتد، که پیشتر وزیر دفاع توضیح داده، بلکه به منظور قرار دادن یک جریان مستمر مالی برای استفاده کردها و نیروهای دموکراتیک."

جاناتان هافمن افزوده است که هدف این است که "کردها بتوانند توان خود را برای ادامه تلاش جهت داعش-زدایی منطقه حفظ کنند و افزایش دهند، یعنی مانع از بازگشت و تسلط مجدد داعش شوند."

تاسیسات نفتی
منابع و تاسیسات نفتی سوریه برای مدتها تامین کننده نیازهای مالی داعش بود

دونالد ترامپ پس از دستور خروج نظامیان و استقرار تعدادی از آنان در حوزه‌های نفتی گفت که از نظر او، ماموریت آمریکا برای از میان بردن داعش تکمیل شده و نیازی به ادامه حضور نظامی این کشور و درگیر شدن در نزاع‌های منطقه نیست. وی در عین حال گفت که ادامه حضور نظامی آمریکا در حوزه‌های نفتی باعث می‌شود که واشنگتن عواید آن را در اختیار داشته باشد.

آقای ترامپ در توضیح تصمیم خود یادآور شد که در زمان حمله نظامی آمریکا به عراق، به رئیس جمهوری وقت آمریکا توصیه کرده بود که مناطق نفتی را در اختیار بگیرد و آنها را حفظ کند. وی به نقل از شرکت‌های نفتی آمریکایی گفت که با وجود هزینه‌های سنگین مالی و انسانی ایالات متحده در جنگ عراق، در حال حاضر دولت آن کشور در دادن قراردادهای نفتی شرکت های غیرآمریکایی را در اولویت قرار می‌دهد.

ترامپ
سخنان ترامپ در مورد سرنوشت منابع نفتی سوریه باعث ابهام و شگفتی شده بود

اظهارات آقای ترامپ به این تعبیر شد که ممکن است ایالات متحده در نظر داشته باشد برای جبران هزینه‌های کمک‌های نظامی خود در جنگ علیه داعش در سوریه، عواید نفتی منطقه را به نفع خود مصادره کند. چنین اقدامی می‌توانست به منزله بهره‌برداری اقتصادی از "اراضی اشغالی" در زمان جنگ تلقی شود که مشمول تعریف جرایم جنگی است.

به گفته سخنگوی پنتاگون، هدف از استقرار نظامیان آمریکایی در حوزه‌های نفتی سوریه استفاده مالی برای آمریکا نبوده است. او گفته است که منظور از این اقدام "جلوگیری از دستیابی داعش به منابع نفتی و به جای آن، قرار دادن آن این منابع دراختیار کردها و نیروهای دموکراتیک سوریه است."

تا قبل از جنگ داخلی سوریه، این کشور روزانه بیش از سیصد هزار بشکه نفت تولید می‌کرد. بخش عمده حوزه های نفتی سوریه در مناطق شرقی آن کشور قرار دارد که برای چند سال تحت تسلط گروه دولت اسلامی - داعش - بود. به گفته منابع نفتی، در سال ۲۰۱۵، داعش با تولید و فروش روزانه ۴۵ هزار بشکه نفت، مبلغی حدود یک و نیم میلیون دلار کسب می‌کرد که تامین کننده اصلی نیازهای مالی آن بود.

اخیرا مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا گفت که ماموریت نفرات آمریکایی در سوریه متوقف کردن تسلط دوباره داعش "بر منابعی است که به آن امکان می دهد به حملات خود در منطقه، اروپا و حتی آمریکا ادامه دهد."

ادامه حضور نظامی آمریکا در حوزه های نفتی سوریه با واکنش خشم آلود دولت این کشور و همچنین روسیه مواجه شده است. دولت روسیه این اقدام را "راهزنی بین‌المللی" توصیف کرده و خواستار آن شده است که آمریکاییان از این منطقه خارج شوند و حوزه‌های نفتی به منظور تامین نیازهای مالی دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در اختیار او قرار گیرد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.