آلمان خواستار پس‌گیری حکم اخراج مدیر دیده‌بان حقوق بشر از اسراییل شد
مسئول امور حقوق بشر آلمان از اسراییل خواسته که حکم اخراج عمر شکیر را پس بگیرد. این مقام مسئول می‌گوید نگران قوانین محدودکننده آزادی بیان و جامعه مدنی فعال است. دادگاه عالی اسراییل حکم اخراج عمر شکیر را تأیید کرده است.

بربل کوفلر، مسئول امور حقوق بشر دولت آلمان، از اسراییل می‌خواهد، حکم اخراج عمر شکیر، مدیر حوزه اسراییل و سرزمین‌های فلسطینی دیده‌بان حقوق بشر از این کشور را پس بگیرد. کوفلر، این گام را پیامی روشن در تأیید اهمیت فعالیت سازمان‌های مستقل و منتقد حقوق بشری از سوی اسراییل می‌داند.

این سیاستمدار آلمانی از حزب سوسیال دموکرات، با اشاره به اصلاحیه‌ای در قوانین مهاجرتی اسراییل، مصوب سال ۲۰۱۷ که در صدور حکم اخراج شاکر به آن ارجاع شده است، می‌گوید: «با نگرانی بسیار، قوانینی را که می‌توانند به ایجاد محدودیت برای آزادی بیان و جامعه مدنی فعال کمک کنند، دنبال می‌کنم.» کمیسر حقوق بشری آلمان با "تأسف" به "روندی نگران‌کننده در جهان" در این زمینه، اشاره می‌کند.

دیوان عالی اسراییل روز سهشنبه این هفته (۱۴ آبان) حکم اخراج عمر شکیر مدیر حوزه اسراییل و سرزمین‌های فلسطینی دفتر دیده‌بان حقوق بشر که در مه ماه سال ۲۰۱۸ به دستور وزارت کشور اسراییل صادر شده بود را تأیید کرد.

در حکم دیوان عالی اسراییل آمده است که حکم وزارت کشور، به دلیل حمایت "سیستماتیک" شکیر از کارزار علیه اسراییل، صادر شده است. دادگاه همزمان تأکید کرده است که این رأی در مخالفت با فعالیت‌های سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیست.

مقامات اسراییلی جواز اقامت این شهروند آمریکایی را در ماه مه سال ۲۰۱۸ به اتهام حمایت از کارزار تحریم اسراییل لغو کردند.

دیده‌بان حقوق بشر با اعلام این تصمیم اسراییل در سال ۲۰۱۸ گفته بود که اخراج عمر شکیر واکنشی است به انتقادهایی که این نهاد حقوق بشری در مورد وضعیت مناطق اشغالی فلسطین منتشر کرده است.

پیشینه صدور این حکم به سال ۲۰۱۷ بازمی‌گردد. بر پایه قانونی که در سال ۲۰۱۷ در اسراییل به تصویب رسید، از ورود کسانی که خواستار تحریم اقتصادی، فرهنگی یا دانشگاهی اسراییل شوند به این کشور جلوگیری می‌شود.

اخراج شکیر ابتدا از سوی دادگاهی در اورشلیم متوقف شد و به این فعال حقوق بشری اجازه داده شد که در مدت رسیدگی قضایی به پرونده‌اش در خاک اسراییل بماند. عمر شکیر اکنون ۲۰ روز فرصت دارد تا اسراییل را ترک کند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.