در رسانه‌های آمریکا؛ پاداش مردم ویرجینیا به زنی که به ترامپ ناسزا گفت
جیم کسیدی، یادداشت‌نویس سرشناس نیویورکر با اشاره به نتایج نظرسنجی جدید نیویورک تایمز و کالج سی‌ینا نوشته که دموکرات‎ها برای شکست دونالد ترامپ در انتخابات سال آینده نیاز به یک استراتژی دوگانه دارند
شمارش معکوس برای پخش زنده جلسات استماع شاهدان در کنگره آمریکا آغاز شده است. بسیاری از میکده‌ها و اغذیه فروشی‌هایی که تلویزیون‌های بزرگ برای تماشای رویدادهای مهم و اغلب ورزشی دارند، از هم اکنون مقدمات را برای پذیرایی از میهمانان آماده کرده‌اند. اتاق‌های خبر رسانه‌ها جنب و جوش جدیدی را تجربه می‌کنند؛ عکاسان و فیلم‌برداران به دنبال نقطه مناسب برای استقرار سه پایه دوربین‌ خود هستند و خبرنگاران و مفسران رسانه‌ای هم تلاش می‌کنند خودشان را حتمن در گوشه‌ای از پوشش این جلسات پرتعرض جا دهند.

دموکرات‌ها می‌گویند بعد از حدود ۴۰ روز سوال و جواب کردن مقام‌ها در پشت درهای بسته اکنون با علنی کردن این جلسات قصد دارند به مردم آمریکا فرصت دهند که با شنیدن اظهارات شاهدان خود درباره "سوء عملکرد" رئیس‌جمهور قضاوت کنند. اما جمهوری‌خواهان می‌گویند اگر دموکرات‌ها راست می‌گویند چرا حالا که کمتر از یکسال به انتخابات سراسری مانده نباید "منتظر قضاوت مستقیم مردم" ماند.

البته دست کم آنچه از نتایج چند انتخابات ایالتی بیرون آمده خبر خوشی از "قضاوت مردم" برای جمهوری‌خواهان در پی نداشته؛ از انتخاب (تقریبا قطعی) یک فرماندار دموکرات در ایالت کنتاکی که در سال ۲۰۱۶ با رای بسیار بالا به آقای ترامپ آری گفته بود تا "پاداش" مردم ویرجینیا به زنی که دو سال پیش به هنگام عبور کاروان خودروهای حامل آقای ترامپ با بالا بردن انگشت وسط خود به رئیس‌جمهوری اهانت کرد و البته چند روز بعد از محل کارش اخراج شد!

جولی بریسکمن (دوچرخه سوار) به علت آنچه نقض قوانین محل کارش به علت انتشار این عکس عنوان شده بود، ناچار به استعفاء شد
جولی بریسکمن (دوچرخه سوار) به علت آنچه نقض قوانین محل کارش به علت انتشار این عکس عنوان شده بود، ناچار به استعفاء شد

جولی بریسکمن: در آن لحظه انگشتم تنها راه انتقال انتقادم بود!
دو سال پیش تقریبا در همین روزهای پاییز، انتشار عکسی از زنی دوچرخه‌سوار که به هنگام عبور کاروان خودروهای حامل دونالد ترامپ، انگشت وسط دست خود را بالا گرفته بود، در رسانه‌های آمریکا و جهان خبرساز شد.

درباره جزییات آن خبر بیشتر بخوانید:

زنی به خاطر حرکت 'قبیح' در اعتراض به کاروان ترامپ از کار اخراج شد
این زن، جولی بریسکمن، چند روز بعد شغلش به عنوان بازاریاب یک شرکت پیمان‌کار دولتی را از دست داد اما حالا تنها دو سال بعد شغل دیگری به دست آورده است. او تا دو ماه دیگر بر صندلی خواهد نشست که یکی از ماموریت‌هایش نظارت بر زمین گلفی است که دونالد ترامپ در ناحیه لائدن ایالت ویرجینیا دارد.

جولی بریسکمن که در جریان انتخابات محلی روز سه‌شنبه (پنجم نوامبر) نامزد شده بود توانسته با پیروزی بر مقام فعلی این پست که یک جمهوری‌خواه است، به عنوان عضو جدید شورای ناظر بر دولت محلی انتخاب شود.

خانم بریسکمن پس از این پیروزی درباره رفتار توهین‌آمیزش در روز ۲۸ اکتبر سال ۲۰۱۷ به رسانه‌ها گفته: "دیدم پرزیدنت و کاروان او که برای شنیدن انتقادهای من توقف نخواهند کرد... اگر فریاد هم بزنم او که از پشت شیشه‌های ضدگلوله صدایم را نخواهد شنید، بنابراین بالا بردن انگشتم تنها راهی بود که می‌توانست تقریبا همه انتقادهای من از سیاست‌های او را در آن لحظه تبیین کند."

خانم بریسکمن تنها یکی از چند نامزد دموکراتی بود که در انتخابات دو روز پیش توانستند پس از ۲۶ سال اکثریت کرسی‌های حکومتی در ایالت ویرجینیا را به این حزب برسانند.

آیا "پاداشی" که مردم ناحیه لائدن ویرجینیا به خانم بریسکمن دادند می‌تواند درباره نتایج انتخابات سال آینده پیش‌بینی به دست دهد؟ آیا دموکرات‌ها به صرف "عصبانیت" هواداران خود از دونالد ترامپ می‌توانند امیدوار باشند هر نامزدی را که به میدان بفرستند فاتح بعدی کاخ‌سفید خواهد بود؟


"توانایی رویارویی با دونالد ترامپ" همچنان مهمترین شاخص رای دهندگان دموکرات برای انتخاب نامزد این حزب گزارش شده است

بایدن، سندرز یا وارن، مساله این است!
دانشگاه سی‌ینا و روزنامه نیویورک‌تایمز در یک نظرسنجی عمده جدید از مردم آمریکا پرسیده‌اند که نظرشان درباره شانس پیروزی دوباره دونالد ترامپ چیست و این که از نظر آنها کدام یک از سه نامزد پیشتاز در اردوی دموکرات‌ها قادر به شکست آقای ترامپ خواهد بود.

مایکل باربارو در پادکست رادیویی روز سه‌شنبه (پنجم نوامبر) خود به نتایج این نظرسنجی پرداخته که شاید مهم‌ترین نکته آن این باشد که "آمریکا هنوز آماده انتخاب یک رئیس‌جمهور زن نیست!"

آن طور که نتایج این نظرسنجی نشان داده آقای ترامپ همچنان در ایالتی‌هایی چون میشیگان، اوهایو، ویسکانسن و پنسیلوانیا از محبوبیت بالایی برخوردار است و با وجود سابقه تاریخی تمایل این ایالت‌ها به دموکرات‌ها، این حزب چشم‌انداز شفافی برای پس گرفتن آرای آنها در نوامبر ۲۰۲۰ ندارد؛ دست کم برای حالا!

این نظرسنجی نشان داده که در میان سه پیشرو رقابت‌های حزب دموکرات جو بایدن از نظر پاسخ‌دهندگان "انتخاب موجه‌تری" است چرا که به نظر آنها توانایی بیشتری برای شکست دادن دونالد ترامپ دارد.

بعد از آقای بایدن، برنی سندرز در ایالت‌هایی که اصطلاحا "ایالات بنفش - غیرقابل اتکاء برای یک حزب" نامیده می‌شوند برای رویارویی با دونالد ترامپ "قوی‌تر" است.

مطابق نظرسنجی جدید نیویورک تایمز تنها جو بایدن در شش ایالت حساس میشیگان، پنسیلوانیا، ویسکانسن، فلوریدا، آریزونا و کارولینای شمالی قادر به رویارویی با دونالد ترامپ است
مطابق نظرسنجی جدید نیویورک تایمز تنها جو بایدن در شش ایالت حساس میشیگان، پنسیلوانیا، ویسکانسن، فلوریدا، آریزونا و کارولینای شمالی قادر به رویارویی با دونالد ترامپ است

نکته قابل توجه در نظرسنجی جدید نیویورک تایمز و کالج سی‌ینا این است که الیزابت وارن که بسیاری او را هم اکنون پیشتاز اصلی رقابت‌های حزب دموکرات می‌دانند در این ایالت‌های حساس و تعیین‌کننده از نظر پاسخ‌دهندگان فعلا شانسی برای شکست دادن دونالد ترامپ ندارد و مهم‌تر این که این نظرسنجی مدعی است دریافته که "جنسیت و سیاست‌های چپ‌گرایانه" خانم وارن در قضاوت پاسخ دهندگان نقش داشته است.

برای سنجش این دو شاخص، برگزارکنندگان این نظرسنجی از پیش دو سوالی را طراحی کرده بودند که به مخاطب اجازه می‌داد مکنونات ذهنی خود درباره جنسیت و سیاست‌های الیزابت وارن را بروز دهد بدون این که احساس کند در حال ابراز یک عقیده "جنسیت‌زده" یا "ضد زن" است.

یکی از این دو سوال این بود: "آیا با این جمله موافقید که اکثر زنانی که برای ریاست جمهوری نامزد می‌شوند به اندازه کافی مقبولیت کسب نمی‌کنند؟" و آن طور که نت کوهن، از مدیران برگزاری این نظرسنجی می‌گوید "۴۰ درصد از پاسخ‌دهندگان به این سوال جواب مثبت دادند".

دونالد ترامپ

میراث 'جاودانه' ترامپ برای آمریکا چیست؟

گبی اورر که پیش‌تر برای رسانه‌های راست‌گرایی چون نیویورک پست، فاکس‌نیوز و واشنگتن اکزمینر می‌نوشته، در یاداشت جدید خود برای پولتیکو به اهتمام دونالد ترامپ برای منصوب کردن قضات و مسئولان قضایی محافظه‌کار در سراسر آمریکا اشاره کرده و آن را "میراثی" خوانده که تبعات آن احتمالا تا ۵۰ سال بعد از ریاست جمهوری آقای ترامپ هم برجای خواهد ماند.

او یادداشت خود را این چنین آغاز کرده: "می‌گویند در دنیای ترامپ اگر ۶۰ سال یا بیشتر سن دارید باید فکر انتخاب شدن به عنوان یک قاضی فدرال را از سرتان بیرون کنید. چرا که ترامپ می‌خواهد ارکان نظام قضایی را دست کم برای ۵۰ سال آینده تحت تاثیر قرار دهد نه فقط برای ۱۰ سال آینده."

در ادامه گبی اورر به جلسه روز گذشته (چهارشنبه ششم نوامبر) در کاخ‌سفید اشاره کرده که طی آن آقای ترامپ میزبان سناتورهای حزب جمهوری‌خواه و وکلای محافظه‌کار و فعالان آزادی‌های ‌مذهبی بود و در آنجا اعلام کرده که در پی تلاش‌های رئیس‌جمهوری، به زودی منصوبان او ۲۵ درصد از ۱۷۵ قاضی فدرال دادگاه‌های تجدید نظر آمریکا را تشکیل خواهند داد.

آقای ترامپ در این دیدار که سناتورهای برجسته‌ جمهوری‌خواه چون میچ مک‌کانل، رئیس سنا، لیندزی گراهام، چاک گرسلی، تد کروز و چند سناتور ارشد دیگر هم حضور داشتند گفته: "میانگین سنی قضاتی که من منصوب کردم زیر ۵۰ سال است و آنها به طور میانگین ۱۰ سال از قضاتی که باراک اوباما منصوب کرده بود جوان‌ترند".

اظهاراتی که جدا از میزان صلاحیت قضایی این افراد به این مهم اشاره دارد که جمهوری‌خواهان افق حضور قضات محافظه‌کار در دستگاه قضایی آمریکا را برای خود فراخ‌تر از دموکرات‌ها کرده‌اند.

آن طور که گبی اورر نوشته در این جلسه کلی شکلفورد از موسسه محافظه‌کار "فیرست لیبرتی" با تمجید از تلاش‌های آقای ترامپ گفته: "در این برهه زمانی، به لحاظ سیاسی بسیار با اهمیت است که آقای ترامپ بر دستاوردهای (این چنین) خود تاکید کند چون همان طور که همه نظرسنجی‌ها نشان داده‌اند الویت اول کلیسای انجیلی (یکی از مهمترین اقشار مذهبی حامی آقای ترامپ) همین مساله قضات است".

بسیاری از پیروان کلیسای انجیلی امیدوارند با اکثریت یافتن حضور قضات محافظه‌کار در محافل قضایی آمریکا زمینه برای لغو احکامی چون قانونی‌شدن سقط جنین و یا ازدواج همجنس‌خواهان فراهم شود. همین موضوعات آنها را به وفادارترین گروه مذهبی میان سفیدپوستان حامی آقای ترامپ در چهار سال گذشته بدل کند به طوری که حتی رسوایی‌های جنسی نسبت داده شده به رئیس‌جمهوری آمریکا که در تناقض جدی با آموزه‌های این بخش از مسیحیت است نتوانسته در آن خللی ایجاد کند.

آن طور که در این گزارش پولتیکو آمده آقای ترامپ در این جلسه ۴۰ دقیقه‌ای هرگز به مساله استیضاح اشاره نکرده است و نکته دیگر هم حضور کانونی هفت سناتور برجسته جمهوری‌خواه به رهبری میچ مک‌کانل در این جلسه بوده است که در صورت قطعی شدن استیضاح آقای ترامپ، تا چند هفته دیگر نقش محوری در ابقا یا برکناری او از ریاست کاخ‌سفید خواهند داشت.

جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی به سناتورهای کنگره نقش تاریخی
جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی به سناتورهای کنگره نقش تاریخی "سوگند به وفاداری به قانون اساسی" را یادآوری کرده است

جیمز کومی: نخستین قانون مصوب کنگره نیروی محرکه استیضاح خواهد شد
جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی که اخراج او از سوی آقای ترامپ در بهار سال ۲۰۱۷ مقدمه شکل‌گیری تحقیقات بازرس ویژه رابرت مولر درباره ستاد انتخاباتی آقای ترامپ شد در یادداشتی که در واشنگتن پست منتشر کرده نوشته: "در بهار سال ۱۷۹۸ کنگره (نوپای آمریکا) نخستین قانونی را که تصویب کرد همین قانون ادای سوگند نمایندگان مردم و مقام‌ها بود... قانونی که مجلس نمایندگان و سنا آن را تصویب کردند و جورج واشنگتن، رئیس جمهور وقت آن را امضاء کرد... قانونی که نمایندگان و مقام‌ها را موظف می‌کرد که پشتیانی و التزام خود به قانون اساسی جدید آمریکا را طی مراسم سوگند رسمی اعلام کنند."

در ادامه این یادداشت آقای کومی که پس از اخراج از اف‌بی‌آی به یکی از منتقدان جدی آقای ترامپ بدل شده، به تشریح مبانی و اهمیت این قانون و نقش آن در حفظ دموکراسی آمریکا اشاره کرده است و در پایان هم آورده:

"و اما حالا، هیچ چیز عوض نشده. این قانون به اندازه همین کشور قدمت دارد. تعهد به آن هم تغییری نکرده است. اگر ادای سوگند و تعهد دادن به وفاداری و حفاظت از قانون اساسی که سنگ بنای قانون ما هستند هنوز معنا دارند، بنابراین، سناتورهای کنگره و همکاران آنها باید آماده شوند که نشان دهند سوگندی که یاد کرده‌اند در مقابل اعمال ترامپ چه معنایی دارد. همه مردم آمریکا به این اظهارات گوش خواهند کرد؛ به ویژه کودکان و جوانانی که ممکن است یک روزی در آینده بخواهند سوگند وفاداری به قانون اساسی یاد کنند."

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.