درگیری‌های شدید در شمال سوریه ده‌ها کشته بر جا گذاشت

در جریان درگیری‌های شدید میان اسلام‌گرایان افراطی و نیروهای حکومتی سوریه طی دو روز نزدیک به ۷۰ نفر کشته شدند. فعالان حقوق بشری سوری می‌گویند این شدیدترین نبرد برای کنترل استان ادلب در سه ماه گذشته بوده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن می‌گوید نبرد میان نیروهای دولتی و گروه‌های افراطی شبه‌نظامی بر سر کنترل استان ادلب و مناطق اطراف آن همچنان ادامه دارد و در پی تازه‌ترین دور از درگیری‌های نظامی ده‌ها نفر کشته و هزاران نفر مجبور به ترک سکونت‌گاه‌های خود شده‌اند.

خبرگزاری‌های آلمان و فرانسه بامداد دوشنبه، دوم دسامبر (۱۱ آذر) به نقل از این سازمان گزارش دادند که طی دو روز گذشته در نبرد بر سر تسلط بر سر مناطقی در شمال سوریه دست‌کم ۶۹ نفر کشته شده‌اند.

بنابر این گزارش زد و خوردهای نظامی در دو روز گذشته سنگین‌ترین نبرد نظامی در منطقه ادلب در سه ماه گذشته و پس از اعلام آتش‌بس بوده است.

فرماندهی نظامیان روسی در سوریه که به خصوص از طریق حمله‌های هوایی از نیروهای حامی رژیم بشار اسد پشتیبانی می‌کند، ۳۱ اوت در منطقه مورد مناقشه ادلب یک آتش‌بس یک‌جانبه اعلام کرده بود.

بخش‌های بزرگی از ادلب و مناطقی از استان‌های حلب، حماء و لاذقیه توسط اسلام‌گرایان "هیئت تحریر الشام"، که پیشتر به عنوان شاخه سوری شبکه تروریستی القاعده فعالیت می‌کرد و دیگر گروه‌های افراطی شبه‌نظامی کنترل می‌شود.

کشته شدن ۳۶ سرباز سوری

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر مستقر در لندن درگیری‌های دو روز گذشته پس از آن آغاز شد که شورشیان اسلامگرا در چند منطقه در اطراف ادلب به مواضع نیروهای حکومتی حمله کردند. گفته می‌شود در این نبردها ۳۶ سرباز ارتش سوریه نیز کشته شده‌اند.

از اواخر ماه آوریل سال جاری نیروهای دولتی سوریه و نیروی هوایی روسیه شدت حمله‌های خود به مواضع شورشیان در شمال سوریه را افزایش داده‌اند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه برآورد می‌کند که تنها در فاصله زمانی اواخر آوریل تا اواخر ماه اوت حدود هزار غیر نظامی در حمله‌های نیروهای حکومت بشار اسد و حامیان روس آن جان خود را از دست داده‌اند. سازمان ملل متحد نیز از آواره شدن بیش از ۴۰۰ هزار شهروند سوری در این دوره زمانی خبر داده است.

دیده‌بان حقوق بشر مستقر در لندن اطلاعات خود را از منابع و فعالان محلی کسب می‌کند و به طور معمول امکان راستی‌آزمایی آن از طریق منابع مستقل وجود ندارد.

این سازمان کمتر از دو هفته پیش گزارش داده بود که در حمله نیروهای ارتش سوریه به یک اقامتگاه موقت آوارگان سوری در نزدیکی مرز ترکیه و حمله همزمان نیروی هوایی روسیه به مواضعی در شهر "معره النعمان" در استان ادلب دست‌کم ۲۱ غیرنظامی کشته و ده‌ها نفر مجروح شده‌اند.

بر پایه گزارش‌هایی که بسیاری از آنها مورد تائید سازمان ملل هستند از ابتدای جنگ داخلی در سوریه در سال ۲۰۱۱ تا کنون ۳۷۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و میلیون‌ها شهروند سوری در داخل سوریه آواره یا مجبور به ترک این کشور شده‌اند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.