پمپئو : مقابله با رژیم ایران نقطۀ مشترک جنبش‌های اعتراضی خاورمیانه است
مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، اعلام کرد که مقابله با رژیم اسلامی ایران نقطۀ مشترک و منشاء جنبش های اعتراضی مردمی است که شماری از کشورهای خاورمیانه از جمله لبنان و عراق را به لرزه انداخته است.

وزیر امور خارجۀ آمریکا با اشاره به استعفای اخیر نخست وزیر عراق، عادل عبدالمهدی، افزود که این استعفاء نتیجۀ مطالبۀ آزادی از سوی مردم این کشور است در حالی که نیروهای نظامی عراق دهها و دهها تظاهرکننده را به قتل رساندند. مایک پمپئو در ادامه گفت که "این همه نتیجۀ اعمال نفوذ رژیم ایران" در عراق است.

همین اعمال نفوذ به گفتۀ وزیر امور خارجۀ آمریکا در خصوص لبنان نیز صادق است. او گفت : "تظاهرات بیروت انعکاس میل مردم لبنان اعم از مسیحیان و مسلمانان سنی است که می خواهند حزب الله و رژیم ایران، لبنان را به حال خود بگذارند، از نظام سیاسی این کشور خارج شوند و به خشونت و سرکوب پایان دهند."

وزیر امور خارجۀ آمریکا با اشاره به اعتراض های اخیر خیابانی در خود ایران نیز اظهار داشت : "تظاهرات خیابانی ایران که در بیش از نود شهر صورت گرفت نشانۀ به ستوه آمدن مردم این کشور است." به گفتۀ وزیر امور خارجۀ آمریکا "مردم ایران می بینند که رژیم مذهبی و آیت الله های حاکم بر این کشور سرگرم دزدی و فساد هستند" و در نتیجه می خواهند به این وضع خاتمه دهند. مایک پمپئو در پایان گفت : "هر جا که امکانپذیر باشد، نقش آمریکا حمایت از آزادی است."

در این حال، سازمان عفو بین الملل در آخرین بیانیۀ خود تصریح کرد که در اعتراض های اخیر خیابانی در ایران دست کم ۲۰٨ نفر کشته شدند، هر چند بیلان حقیقی کشته شده ها، به گفتۀ سازمان عفو بین الملل از ۲۰٨ نفر نیز فراتر می رود.

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.