سازمان ملل نام شرکت‌های مرتبط با شهرک‌سازی‌های اسرائیل را منتشر کرد
دفتر حقوق بشر سازمان ملل اسامی ۱۱۲ شرکت را منتشر کرد که در خانه‌سازی شهرک‌های اسرائیلی در مناطق اشغال شده سرمایه‌گذاری کرده‌اند. تعداد ۹۰ شرکت اسرائیلی و بقیه از کشورهای دیگر از جمله آمریکا‌، هلند و یا فرانسه هستند.

به گزارش خبرگزاری آلمان دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۲۳ بهمن (۱۲ فوریه) اسامی ۱۱۲ شرکت سرمایه‌گذار از کشورهای گوناگون در مناطق اشغالی فلسطینیان را منتشر کرد.

در اطلاعیه این دفتر آمده است که این شرکت‌ها موسسساتی هستند که در خانه‌سازی برای شهرک‌های اسرائیلی در اراضی اشغال شده فلسطینی‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند. سازمان ملل شهرک‌سازی در مناطق فلسطینی‌ها را غیرقانونی می‌داند.

در این فهرست نام ۹۰ شرکت مربوط به شرکت‌های اسرائیلی است. به غیر از آن نام شرکت‌هایی از کشورهای ایالات متحده آمریکا، هلند، بریتانیا، فرانسه، تایلند و لوکزامبورگ نیز در این فهرست دیده می‌شود.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل روز چهارشنبه تاکید کرده است که انتشار نام این شرکت‌ها به هیچ‌وجه به عنوان ارائه رویه حقوقی در باره فعالیت‌های این شرکت‌ها و یا مشارکت تجاری آنان نیست.

واکنش اسرائیل

اسرائیل انتشار اسامی این شرکت‌ها را محکوم کرد و مدعی شد که اسامی این شرکت‌ها "قابل اعتماد نیست و یک جانبه است".

نماینده سیاسی دولت اسرائیل در ژنو در اجلاس دفتر حقوق بشر سازمان ملل گفت: «کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل با انتشار فهرست اسامی این شرکت‌ها، هر گونه اعتبار و توانایی خود را از دست داده است که حقوق بشر را در منطقه ما مورد پشتیبانی قرار دهد.»

او تاکید کرد که این اقدام عواقب جدی برای روابط میان اسرائیل با دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در پی خواهد داشت.

سیاست شهرک‌سازی اسرائیل بسیار بحث‌برانگیز است. شورای امنیت سازمان ملل متحد در پایان سال ۲۰۱۶ میلادی از اسرائیل خواست به طور کامل به شهرک‌سازی در مناطق اشغال‌شده فلسطینی‌ها و در منطقه شرق اورشلیم (بیت‌المقدس) خاتمه دهد.

در قطعنامه ۲۳۳۴ سازمان ملل متحد از شهرک‌سازی اسرائیل در مناطق اشغالی به عنوان "نقض قوانین بین‌المللی و مانع بزرگی در راه برقراری صلح در خاورمیانه" یاد شده است.

اتحادیه اروپا شهرک‌سازی اسرائیل در اراضی اشغال‌شده ۱۹۶۷ را نیز غیرقانونی خوانده است.

موضوعی بحث‌برانگیز

اسرائیل در طی جنگ‌های شش روزه سال ۱۹۶۷ از جمله مناطقی از کرانه باختری رود اردن و شرق اورشلیم (بیت المقدس) را به تصرف خود درآورد. در حال حاضر در این مناطق حدود ۶۰۰ هزار از مهاجران یهودی زندگی می‌کنند. فلسطینی‌ها این مناطق را به عنوان بخشی از منطقه مستقل خود می‌دانند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل در سال ۲۰۱۶ میلادی مسئولیت تهیه نام این شرکت‌ها را به عهده دفتر حقوق بشر این سازمان واگذار کرد. این درخواست در آن زمان با ۳۲ رای موافق نمایندگان کشورها در مقابل ۱۵ رای ممتنع و بدون آرا مخالف به تصویب رسیده بود.

این موضوع در جلسه آینده شورای حقوق بشر سازمان ملل در ۲۴ فوریه (پنجم اسفند) مورد بررسی قرار خواهد گرفت. آلمان بار دیگر یکی از ۴۷ کشور عضو این شورا است.

میشل باچله، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در این باره گفت: «من می‌دانم که چقدر این موضوع بحث‌برانگیز بوده و خواهد بود.»

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.