مرکل: به ترکیه در ارتباط با حل مشکل پناهجویی کمک می‌کنیم

صدراعظم آلمان پس از ویدیوکنفرانس با سران فرانسه، بریتانیا و ترکیه در نشستی با خبرنگاران اعلام کرد که با رئیس‌جمهور ترکیه درباره بحران پناهجویی صحبت کرده است. آنگلا مرکل افزود که وعده کمک‌های بیشتری به آنکارا داده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، ویدیو‌کنفرانس و رایزنی با نخست‌وزیر بریتانیا و رؤسای جمهور ترکیه و فرانسه را "مفید" خواند. او گفت آلمان و فرانسه توافق کردند بودجه اتحادیه اروپا برای حمایت از پناهجویان سوری در ترکیه را افزایش دهند.

صدراعظم آلمان همچنین گفت که همه طرفین به صراحت اعلام کردند که به توافقنامه پناهجویی اتحادیه اروپا با ترکیه که در سال ۲۰۱۶ امضا شده پایبند هستند.

مرکل در ادامه تاکید کرد مذاکرات بر سر گسترش اتحادیه گمرکی اتحادیه اروپا با ترکیه که به حالت تعلیق درآمده بود، نباید به فراموشی سپرده شود.

به گفته مرکل اردوغان تأکید کرده است که کشورش می‌خواهد عضو ناتو باقی بماند و شرکت کنندگان در این کنفرانس ویدیویی از اظهارات رئیس جمهور ترکیه استقبال کردند.

امکان کاهش اختلاف ترکیه با اتحادیه اروپا

پس از چندین هفته نبرد در ادلب سوریه و آواره شدن یک میلیون و ۵۰۰ هزار پناهجو و حرکت آنان به سمت مرزهای ترکیه رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور ترکیه و روسیه، بر سر آتش بس ادلب توافق کردند.

به دنبال آن اردوغان برای جلب پشتیبانی هم‌پیمانان خود در ناتو و اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کرده بود. اردوغان از کشورهای اروپایی خواست که در مقابل "جنگ و تراژدی انسانی در سوریه بی‌تفاوت نباشند".

رئيس جمهور ترکیه در بروکسل گفت کشورش بار سنگین پناهجویی را بدون کمک‌های اضافی اتحادیه اروپا نمی‌تواند به تنهایی تحمل کند و بدین ترتیب مرزهای خود را به روی پناهجویان باز کرد، جلوی ورود پناهجویان به اتحادیه اروپا را نگرفت و در نتیجه هزاران پناهجو به مرز یونان آمدند.

برخی از مقامات اتحادیه اروپا رویکرد ترکیه را تلاشی برای اخاذی دانستند. اردوغان هم اتحادیه اروپا را متهم کرد که به توافقنامه پناهجویی مارس ۲۰۱۶ عمل نکرده است. طبق این توافقنامه اتحادیه اروپا قرار بود شش میلیارد یورو برای کمک به سه میلیون و ۶۰۰ هزار پناهجوی سوری به ترکیه پرداخت کند.

پس از اظهارات مرکل در ارتباط با کمک‌ به ترکیه در حل مشکل پناهجویی، اکنون انتظار می‌رود که اختلافات ترکیه با این اتحادیه به ویژه بر سر پناهجویان کاهش پیدا کند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.