اولین گفتگوی مستقیم دولت افغانستان و طالبان به صورت کنفرانس ویدیویی برگزار شد
دفتر شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که 'گروه نخست تماس صلح' دولت افغانستان از طریق کنفرانس ویدیویی با اعضای طالبان دیدار کرد.

این اداره شب گذشته(۳ حمل/فروردین) با نشر یک اعلامیه گفته که در این دیدار روی کاهش خشونت، مذاکرات مستقیم و آتش‌بس دایمی و همه جانبه در این کشور بحث شده است.

همچنین در این نشست در خصوص اقدامات لازم برای ایجاد "فضای مناسب برای رهایی زندانیان" دو طرف نیز گفتگو شده است.

در اعلامیه این اداره آمده است که در این نشست نمایندگان آمریکا و قطر نیز حضور داشتند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر تاکید کرده که در این دیدار "تنها در مورد رهایی زندانیان" گفتگو صورت گرفته است.

آقای شاهین بامداد امروز (۴ حمل/فروریدن) در صفحه توییترش نوشت که گفتگو در مورد موضوعات دیگر در مذاکرات بین‌الافغانی انجام خواهد شد.

افغانستان
گروه طالبان تاکید کرد که این در دیدار تنها در مورد رهایی زندانیان گفتگو صورت گرفته است

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان نیز بامداد امروز در یک رشته توییت نوشت که آمریکا و قطر اولین گفتگو برای رهایی زندانیان دولت افغانستان و طالبان را تسهیل کرده‌اند.

نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان این گفتگو را مهم، جدی و مفصل خوانده و تاکید کرده که شیوع ویروس کرونا رهایی زندانیان را فوریت می‌بخشد.

آقای خلیلزاد نوشت: همه جوانب تعهد محکم‌شان را برای کاهش خشونت، مذاکرات بین الافغانی و آتش‌بس همه جانبه و دایمی اعلام نمودند. ما همچنان روی جلسه تخنیکی بعدی در دو روز آینده توافق کردیم.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر یک اعلامیه گفته برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، شماری از زندانیان رها خواهند شد.

براساس اعلامیه ارگ این تصمیم در نشستی که به ریاست محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان، با حضور معاونان، قاضی‌القضات و دادستان کل کشور روز گذشته در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد، گرفته شده است.

در ادامه این اعلامیه آمده است که "اداره تنظیم امور زندان‌ها و مسئولان ارگان‌های عدلی و قضایی ظرف ۴۸ ساعت پس از این نشست، یک طرح مشخص را برای رهایی زندانیان و توقیف‌شدگان ترتیب خواهند کرد تا براساس هدایت‌های بهداشتی وزارت بهداشت کشور، تدابیر لازم برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها گرفته شود."

افغانستان
تاکنون ۴۰ مورد مثبت بیماری کرونا در افغانستان ثبت شده است

رهایی زندانیان طالبان
رهایی پنج هزار زندانی طالبان از سوی دولت و یک هزار زندانی دولت از سوی طالبان، بخشی از توافقنامه صلح طالبان و آمریکا بود که در دهم حوت/اسفند به امضا رسید. قرار بود این روند طی ده روز پس از امضای این توافقنامه عملی شود.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نخست اعلام کرده بود که هیچ تعهدی به رهایی این زندانیان ندارد.

او اما روز بعد از مراسم تحلیف خود که در آن گفته بود به چارچوبی برای رهایی زندانیان دست یافته، فرمانی را صادر کرد که زندانیان طالبان در چند مرحله و بعد از تضمین دادن از این که دوباره به جنگ نمی‌روند، رها شوند اما طالبان این را نپذیرفته و گفتند به اساس توافقنامه‌شان با آمریکا خواهان رهایی یکجا و بدون قید و شرط زندانیان‌شان هستند.

قرار بود روند رهایی مرحله‌ای زندانیان طالبان در ۲۴ حوت/اسفند آغاز شود اما اینطور نشد.

همچنین قرار بود همزمان با رهایی زندانیان در ظرف ده روز پس از امضای توافق صلح آمریکا و طالبان، گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی نیز آغاز شود اما با تعویق رهایی زندانیان، این روند نیز به تاخیر افتاده است.

افغانستان
محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.