دبيرکل سازمان ملل خواستار «آتش‌بس جهانی» برای تمرکز بر مبارزه با کرونا شد

دبيرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه چهارم فروردين خواستار آتش‌بس جهانی شد تا بتوان بر مبارزه با همه‌گير شدن ويروس کرونا تمرکز کرد.

آنتونيو گوترش در يک نشست خبری مجازی گفت: «زمان متوقف کردن تمام جنگ‌ها و درگيری‌های مسلحانه و تمرکز همگانی بر مقابله با همه‌گیری ويروس کرونا فرا رسيده است».

تعداد قربانيان ويروس کرونا در سراسر جهان تا نيمروز دوشنبه به ۱۵ هزار و ۳۳۰ نفر و تعداد موارد ابتلا به بالای ۳۵۱ هزار نفر رسيده است.

همه‌گيری ويروس کرونا و بيماری کوويد-۱۹ که از آن ناشی می‌شود با مقاطع تاريخی تيره و دردناکی مثل جنگ جهانی دوم، بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ و همه‌گیری بيماری موسوم به آنفلوآنزای اسپانيايی در سال ۱۹۱۸ مقايسه شده است.

آقای گوترش افزود: «اين ويروس، مرزهای ملی و يا تمايزهای قومی، سياسی و مذهبی نمی‌شناسد. بي‌رحمانه به همه حمله می‌کند. ولی با وجود این جنگ و درگيری‌های مسلحانه در نقاط مختلف جهان ادامه دارد».

به گفته دبیرکل سازمان ملل، «آسيب‌پذيرترين افراد، کودکان و زنان، افراد معلول، به حاشيه رانده‌شدگان و آوارگان بيشترين هزينه جنگ‌ها را می‌پردازند و همين افراد در برابر تهديد بيماری کوويد- ۱۹ نيز از سايرين بی‌دفاع‌تر هستند».

سازمان ملل متحد در تلاش بوده تا به جنگ و درگيری نظامی در کشورهای مختلف از جمله سوريه، يمن و ليبی پايان دهد و همزمان به ميليون‌ها نفر از مردم در مناطق جنگ‌زده جهان کمک‌های بشردوستانه ارائه دهد.

گوترش هشدار داد که در کشورهای جنگزده سيستم خدمات درمانی نابود شده و تعداد اندکی از کارکنان پزشکی و درمانی که در اين مناطق باقی مانده‌اند مرتب هدف حمله قرار می‌گيرند.

دبيرکل سازمان ملل متحد افزود: «به مرض جنگ پايان دهيد و با ويروسی مبارزه کنيد که در حال نابود کردن جهان ماست. اين با توقف نبرد در تمامی نقاط جهان آغاز می‌شود. همين حالا. اين آن چيزی است که خانواده بشری ما هم اکنون و بيش از هر زمان ديگری به آن نياز دارد».

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.