اختلاف غنی و عبدالله؛ آمریکا یک میلیارد دلار از کمک خود به افغانستان را قطع کرد
مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا با صدور اطلاعیه‌ای ضمن انتقاد تند از ادامه اختلافات میان محمد اشرف‌غنی و دکتر عبدالله عبدالله بر سر پست ریاست‌جمهوری افغانستان، گفته از آنجا که ادامه این تنش "رابطه مستقیم با امنیت ملی آمریکا" دارد این کشور تصمیم گرفته یک میلیارد دلار از کمک‌های خود به کابل را قطع کند.

وزیرخارجه آمریکا در این اطلاعیه گفته ادامه اختلافات میان آقایان غنی و عبدالله "متاسفانه بی‌احترامی به افغان‌ها، آمریکایی‌ها و تمامی شرکای ائتلاف" جنگ افغانستان است که طی سال‌های گذشته برای برقراری صلح در این کشور در کنار یکدیگر همکاری کرده‌اند.

"از آنجا که ناکامی در رهبری حکومت (افغانستان) تهدیدی مستقیم برای منافع ملی آمریکا است، دولت ایالات متحده محدوده همکاری‎‌های خود با دولت افغانستان را به طور فوری مورد بازبینی قرار خواهد داد. و در کنار اقدامات دیگر، اعلام می‌کنیم که از میزان کمک خود یک میلیارد دلار می‌کاهیم و آماده‌ایم که که برای سال ۲۰۲۱ هم یک میلیارد دیگر کاهش دهیم. ما همچنین در تقاضای خود برای جلب کمک‌های مالی از سوی کشورها در کنفرانس‌های آتی مربوط به کمک به کابل، تجدیدنظر خواهیم کرد".

بیانیه وزارت خارجه آمریکا تنها ساعاتی پس از آن منتشر شد که آقای پومپئو در کابل با محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی پیشین افغانستان به طور جداگانه دیدار و گفتگو کرد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حدود شش ماه پیش برگزار شد. نتیجه این روند یک ماه پیش اعلام شد و کمیسیون مستقل انتخابات محمد اشرف غنی را برنده این روند اعلام کرد اما عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی پیشین این کشور این نتایج را نپذیرفت و خود را برنده انتخابات اعلام کرد.

در ادامه این اطلاعیه که لحن آن تند به نظر می‌رسد وزیر خارجه آمریکا تصریح کرده است: "ما همچنان اصرار داریم که تنها راه حل اختلاف موجود یک توافق سیاسی است. ما متوجهیم که رهبران افغانستان همسو با تعهدات خود در قبال توافق دوجانبه همکاری میان آمریکا و افغانستان عمل نمی کنند و از تشکیل یک تیم همه جانبه برای گفتگوهای بین‌الافغانی باز مانده‌اند و یا از تسهیل زمینه برای آزادی زندانیان دو طرف (نیروهای دولتی و طالبان) غافل مانده‎اند. اقداماتی که قرار است به رسیدن به یک توافق سیاسی و فراهم کردن آتش‌بس گسترده کمک کند. با این حال، ما همچنان مشغول پیش بردن فرآیند خارج کردن مشروط نیروهایمان مطابق شرایط و مفاد توافقی که میان آمریکا و طالبان صورت گرفته هستیم."

در پایان این بیانیه آمده واشنگتن از شکل‌گیری یک حکومت فراگیر که پذیرای همه آحاد و اقضار افغانستان باشد حمایت می‌کند و "دولت آمریکا آماده است که ضمن حمایت از این تلاش‌ها بازبینی‌هایی که از امروز در کمک‌های خود به افغانستان آغاز کرده را دوباره مورد توجه قرار دهد."

به نظر می‌رسد آقای پومپئو با کاهش یک میلیاردی کمک‌ها به کابل بنا دارد آقایان اشرف غنی و عبدالله را برای رسیدن به یک توافق سیاسی تحت فشار بگذارد چرا که ادامه اختلافات میان این دو به روند اجرایی توافق میان کاخ سفید و طالبان ضربه خواهد زد و ممکن است تصمیم دولت آمریکا برای خروج نیروهایش از خاک افغانستان را به چالش بیندازد.

دیدار با ملاغنی برادر در دوحه قطر
روز دوشنبه همچنین گزارش شد وزیرخارجه آمریکا پس از سفر به کابل و دیدار با مقام‌های افغانستان، در پایگاه نظامی دوحه قطر با ملا غنی برادر، مذاکره‌کننده ارشد طالبان دیدار و گفتگو کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان با نشر یک اعلامیه گفت در این دیدار دو طرف به "آزادی هرچه زودتر زندانیان" تاکید شده کرده‌اند.

آقای مجاهد در ادامه نوشت: دو طرف اذعان کردند که عملی نمودن جدی توافقنامه راه را برای مذاکرات بین‌الافغانی، نظام سیاسی و اسلامی آینده، صلح دایمی و آتش‌بس فراهم خواهد نمود.

تحلیل‌گران که توقف آقای پومپئو در دوحه قطر و ملاقات با ملابرادر را غیرمنتظره خوانده‌اند می‌گویند وزیرخارجه آمریکا پس از "ناکامی" در حل اختلاف میان رهبران افغانستان، به دوحه رفته بوده تا در گفتگو با طالبان مانع فروپاشی توافقی شود که به موجب آن آمریکا بنا دارد طولانی‌ترین جنگ تاریخ خود را پایان یافته اعلام کند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.