انتقاد آمریکا از جلوگیری از فعالیت پزشکان بدون مرز در ایران

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه در پیامی توئیتری نوشت که «رژیم ایران سازمان پزشکان بدون مرز را که در حال برپایی یک بیمارستان صحرایی برای آسیب‌پذیرترین بیماران مبتلا به ویروس کرونا در ایران بودند، از کشور بیرون انداخت.»

او در پیام خود افزود که «مردم ایران قدیمی‌ترین قربانیان این رژیم هستند.»

سازمان پزشکان بدون مرز برای کمک به مقابله با شیوع کرونا به اصفهان رفته بود اما مقام‌های جمهوری اسلامی بدون ارائه توضیحی از آنها خواستند که ایران را ترک کنند.

خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه گزارش داد که سفر پزشکان بدون مرز به ایران «با هماهنگی کامل وزارت اطلاعات» صورت گرفته بود و این گروه تجهیزات کاملی برای بیمارستان صحرایی ۴۸ تخته داشت که ارزش آن «بر خلاف رقم‌های تحقیرآمیز ادعاشده» بالغ بر ۹۷۰ هزار یورو بود؛ با این حال این خبر بعدا از خروجی این خبرگزاری حذف شد.

عباس رضایی، استاندار اصفهان، امروز چهارشنبه خبر داد که حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان به دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌طور کل منتفی شد.

توقف فعالیت پزشکان بدون مرز از ایران پس از آن صورت گرفت که رهبر جمهوری اسلامی از «جنگ بیولوژیکی» سخن گفت و در سخنرانی نوروزی‌اش، تلویحاً آمریکا را متهم به «تولید این ویروس» کرد.

اعزام هیات پزشکان بدون مرز و تجهیزات آنها با اعتراض برخی از اصول‌گرایان و رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران نیز روبرو شد. از جمله حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، با اشاره به سخنان روز یکشنبه آیت‌الله علی خامنه‌ای از حضور این گروه در ایران انتقاد کرد.

در ادامه انتقاد برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی از دستور به توقف فعالیت پزشکان بدون مرز از ایران، علی مطهری، نماینده مجلس، نیز از وزیر بهداشت خواست به مردم توضیح بدهد چه نهادی در این زمینه تصمیم‌گیر بوده است.

سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید از این تصمیم به‌شدت شگفت‌زده شده است.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.