تأکید وزیر خارجه آلمان بر لزوم همبستگی جهانی علیه کرونا
هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در مورد خطر خودخواهی‌های ملی در مقابله با ویروس کرونا هشدار داد و بر لزوم همبستگی جهانی تأکید کرد. اعضای گروه ۷ قرار است امروز در این باره رایزنی کنند.

وزیران خارجه هفت کشور صنعتی پیشرو (جی ۷) قرار است امروز چهارشنبه ۶ فروردین (۲۵ مارس) در یک ویدیوکنفرانس در مورد مقابله با شیوع پرشتاب ویروس کرونا بحث و رایزنی کنند. آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا اعضای گروه ۷ هستند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در آستانه این نشست هشدار داد که تلاش‌های ملی هر یک از کشورها که با بحران کرونا دسته و پنجه نرم می‌کنند، نباید به "چرخه خودخواهی‌های ملی" بدل شود.

او در گفت‌وگو با خبرگزاری آلمان تصریح کرد: "برای دولت آلمان این عملکرد از همه مهم‌تر است که با شریکان خود در سراسر جهان هماهنگی‌های لازم انجام گیرد و آلمان در هر جا که می‌تواند و امکانش را داد، همبسته باشد".

به گفته وزیر خارجه آلمان، کمتر کشوری هست که مانند کشورهای عضو جی ۷ از ویروس کرونا ضربه خورده باشد.

Frankreich St. Malo Flaggen

شمار مبتلایان به ویروس کرونا تنها در ایتالیا به مرز ۶۴ هزار نفر نزدیک شده و تا کنون بیش از ۶ هزار نفر جان خود را بر اثر ابتلا به بیماری کووید−۱۹ از دست داده‌اند.

هایکو ماس در گفت‌وگو با خبرگزاری آلمان در این راستا گفت: «وقتی می‌بینیم که کشورهای عضو جی هفت علیرغم قدرت اقتصادی و سطح بالای امکانات پزشکی خود با چه چالش عظیمی روبرو هستند، می‌توانیم تصور کنیم که دیگر نقاط جهان با چه وضعیت و پیامدهای سنگینی می‌توانند روبرو شوند».

به گزارش رسانه‌های خبری، کشورهای گروه ۷ در جریان گفت‌وگوهای مقدماتی نشست روز چهارشنبه نتوانستند در مورد متن پیشنویس بیانیه‌‌ای مشترک به توافق برسند.

مایک پمئو، وزیر خارجه آمریکا
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا

یکی از نکات مورد اختلاف بین اعضا، واژه "ویروس ووهان" بود که در پیش‌نویس ارائه‌شده از سوی آمریکا آمده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز در سخنان خود در مورد بحران کرونا از این واژه استفاده کرده بود. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده حتی در اظهارات خود در این باره واژه "ویروس چینی" را به کار برده بود، اگرچه او چندی بعد از این لفظ فاصله گرفت.

در مجموع اما باید گفت که سیاست‌ها و برنامه‌های ترامپ برای مقابله با ویروس کرونا اختلاف زیادی با رویکرد شریکان اروپایی او دارد.

بحران کرونا و راهکارهای مقابله با این ویروس تنها موضوع مورد بحث در نشست ویدیویی وزیران خارجه کشورهای عضو جی ۷ در روز چهارشنبه نخواهد بود. اوضاع در سوریه و افغانستان نیز در دستور کار قرار دارد.

به گفته وزیر خارجه آلمان، گروه ۷ هر چه با هماهنگی بیشتر و ارتباطات تنگاتنگ‌تر دست به عمل بزند، به همان اندازه می‌تواند در حل مشکلات موفق‌تر باشد.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.