توافق طالبان و حکومت افغانستان؛ آزادی زندانیان از ۳۱ مارس آغاز می‌شود
در دومین نشست طالبان و حکومت افغانستان که از طریق کنفرانس ویدئویی انجام شد، طرفین توافق کردند که رهایی زندانیان از ۳۱ مارس آغاز شود.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان در توئیتی گفته این یک پیشرفت مثبت است و این ملاقات‌ها از پیشرفت خوب این روند اطمینان می‌دهد.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته کنفرانس ویدئویی این گروه و نمایندگان حکومت که با حضور نمایندگان آمریکا، قطر و صلیب سرخ انجام شده، چهار ساعت طول کشیده است.

او گفته که آزادی زندانیان به تاریخ ۳۱ مارس عملا آغاز خواهد شد و آنها برای تصدیق زندانیان خود یک هیات را به زندان بگرام خواهند فرستاد تا رهایی زندانیان‌شان مطابق فهرست داده شده انجام شود.

طالبان در مورد شمار زندانیانی که رها خواهند شد، چیزی نگفته است.

اما شورای امنیت ملی افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفته که آزادی زندانیان مطابق با فرمان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور صورت خواهد گرفت.

در این خبرنامه آمده که نخست صد نفر از زندانیان طالبان با درنظرداشت سن، وضعیت بهداشتی و آسیب پذیری آنها در برابر ویروس کرونا "به خاطر همدردی بشری" و بعد از گفتن تضمین از گروه طالبان و زندانیان مبنی بر برنگشتن‌شان به میدان جنگ، رها خواهند شد.

این نهاد گفته که در این مورد برای بحث‌های بیشتر قرار است در روزهای آینده یک تیم طالبان با حکومت دیدار رو در رو داشته باشد.

نخستین نشست طالبان و حکومت افغانستان سه روز پیش از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شده بود. گفته شد که رهایی زندانیان، کاهش خشونت‌ها، آتش بس دایمی و مذاکرات بین الافغانی از موضوعات مورد بحث در این نشست بوده است.

موافقتنامه آمریکا و طالبان
امضای توافقنامه آمریکا و طالبان، هتل شرایتون در دوحه قطر

رهایی زندانیان طالبان
رهایی پنج هزار زندانی طالبان از سوی دولت و یک هزار زندانی دولت از سوی طالبان، بخشی از توافقنامه صلح طالبان و آمریکا بود که به تاریخ دهم حوت/اسفند به امضا رسید. قرار بود این روند در ده روز پس از امضای این توافقنامه عملی شود.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نخست اعلام کرد که هیچ تعهدی به رهایی این زندانیان ندارد. او تاکید کرد که این موضوع می‌تواند شامل روند گفت‌وگوهای صلح شود و بعدا با میان آمدن اعتماد بین طرفین، عملی شود.

اما او در روز مراسم تحلیف خود اعلام کرد که به شیوه‌ای دست یافتند که رهایی این زندانیان می‌تواند کاهش خشونت‌ها را به دنبال داشته باشد و به زودی فرمان رهایی آنها را صادر خواهد کرد.

او روز بعد فرمانی را صادر کرد که زندانیان طالبان در چند مرحله و بعد از تضمین دادن از این که دوباره به جنگ نمی‌روند، رها شوند اما طالبان این را نپذیرفته و گفتند به اساس توافقنامه‌شان با آمریکا خواهان رهایی یکجای و بدون قید و شرط زندانیان‌شان هستند.

قرار بود روند رهایی مرحله وار زندانیان طالبان به تاریخ ۲۴ حوت/اسفند آغاز شود اما اینطور نشد.

قرار بود همزمان با رهایی زندانیان در ظرف ده روز پس از امضای توافق صلح آمریکا و طالبان، گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی نیز آغاز شود اما با تاخیر در رهایی زندانیان، این روند نیز به تعویق افتاد.

افغانستان
محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان

جزئیات فرمان غنی در مورد رهایی زندانیان طالبان
فرمان آقای غنی برای رهایی پنج هزار زندانی طالبان به تاریخ ۲۰ اسفند/حوت یک روز پس از مراسم تحلیفش صادر شد.

در این فرمان آمده که در مرحله اول و قبل از آغاز مذاکرات بین الافغانی، رهایی ۱۵۰۰ زندانی طالبان، روزانه صد زندانی با توجه به سن، وضعیت صحی و مدت حبس باقیمانده‌شان آغاز خواهد شد.

آقای غنی گفته که همه زندانیان پیش از آزادی باید در یک تعهدنامه کتبی تضمین دهند که دیگر به صفوف جنگ بازنخواهند گشت و از همه آنها مشخصات بیومتریک گرفته خواهد شد.

به اساس فرمان آقای غنی، بعد از آغاز و در جریان مذاکرات مستقیم میان حکومت و طالبان، هر دو هفته به تعداد ۵۰۰ تن زندانی طالبان که مجموعا به ۳۵۰۰ نفر می‌رسد مشروط به این که سطح خشونت‌ها به طور چشمگیر کاهش یابد، رها گردند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.