دولت سوریه 'دستور توقیف اموال رامی مخلوف، پسردایی میلیاردر بشار اسد را صادر کرد'
دولت سوریه با افزایش فشارها روی رامی مخلوف، یکی از ثروتمندترین سرمایه‌داران سوریه و پسردایی بشار اسد، رئیس جمهور، دستور توقیف دارایی‌های او را صادر کرده است.

سندی در فضای مجازی دست‌به دست می‌شود که نشان می‌دهد وزیر دارایی سوریه دستور توقیف اموال آقای مخلوف، همسر و فرزندان او را امضا کرده است.

در این سند دولتی که خبرگزاری رویترز هم نسخه‌ای از آن را دیده، توقیف اموال آقای مخلوف، به عنوان اقدامی "احتیاطی" در نظر گرفته شده که هدف از آن تضمین بازپرداخت مبالغی است که آقای مخلوف و شرکت مخابراتی‌اش به دولت بدهکار هستند.

رامی مخلوف که زمانی از نزدیک‌ترین افراد در حلقه اطرافیان بشار اسد بود و به عنوان "میلیاردر سوری" شناخته می‌شد، در ماه‌های گذشته از سوی دولت آقای اسد به شدت تحت فشار قرار گرفته تا مالیات و بدهی‌های شرکت‌هایش را پرداخت کند.

دولت می‌گوید شرکت سیریاتل ده‌ها میلیون دلار بدهکار است و باید در اسرع وقت این بدهی‌ها را تسویه کند.

رامی مخلوف کیست؟
رامی مخلوف، برادرزاده انیسه مخلوف، همسر حافظ اسد، رئیس جمهور پیشین سوریه و پدر بشار است.

بسیاری او را روشن‌ترین نماد رانت‌خواری و فسادی می‌دانند که سال‌ها قبل از جنگ داخلی سوریه و هم‌زمان با شروع خصوصی‌سازی در این کشور رشد کرد.

او صاحب سیریاتل، بزرگترین شرکت تلفن همراه در سوریه است و انحصار مخابراتی این کشور را به دست دارد.

رامی مخلوف
رامی مخلوف در عکسی از ده سال پیش

وفاداری و حمایت‌های او از ۲۰ سال پیش که بشار اسد جانشین پدر شد، زبانزد بوده و تا جایی پیش رفته که او را در فهرست تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا جا داده است.

اما رابطه رامی مخلوف با بشار و دسترسی او به همبازی دوران کودکی‌اش به جایی رسید که برای درخواست کمک از رئیس جمهور به شبکه‌های اجتماعی رو آورد.

درخواست‌های ویدیویی
آقای مخلوف از حدود سه هفته پیش در چند پیام ویدیویی در فیسبوک تلاش کرد توجه رئیس جمهور را به خود جلب کند و راهی برای بیرون آمدن از مخمصه‌ای که دچار آن شده پبدا کند.

او در یک ویدیو با لحنی گله‌مند از "حلقه مقام‌هایی" شکایت کرد که او را از چشم پسرعمه‌اش انداخته‌اند و در ویدیویی دیگر خبر از دستگیری کارکنان شرکت‌هایش داد و گفت که از خود او هم خواسته‌اند ریاست و مدیریت شرکت‌ها را تحویل دهد.

رامی مخلوف در یکی از این ویدیوها درباره دستگیری کارمندانش خطاب به پسرعمه‌ و دوست قدیمی‌اش گفت: "آقای رئیس جمهور، نیروهای امنیتی حمله به آزادی مردم را شروع کرده‌اند. اینها حامیان وفاردار شما هستند."

او دیروز ۱۸ مه نامه‌ای منتشر کرد و در آن اتهامات وزارت ارتباطات سوریه درباره پرداخت نشدن بدهی‌هایش بابت مجوزهایی که در سال‌های گذشته گرفته را رد کرد.

رسانه‌ها این ماجرا را "بزرگترین جنگ قدرت" در داخل حکومت خانوادگی اسد از زمان به قدرت رسیدن بشار در سال ۲۰۰۰ توصیف کرده‌اند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.