اعلام جرم آمریکا علیه دو تاجر ایرانی به اتهام نقض تحریم‌ها

ایالات متحده یک شرکت و دو تن از مدیران ارشد آن را به نقض تحریم‌های این کشور علیه ایران، توطئه برای آسیب رساندن به آمریکا، پولشویی، سرقت اسناد هویتی و کلاهبرداری اینترنتی متهم کرده است. بنیان‌گذار شرکت دستگیر شده‌ است.

خبر اعلام جرم علیه سید سجاد شهیدیان و وحید والی، دو مدیر ارشد شرکت خدمات مالی اینترنتی «پی‌منت ۲۴» (Payment 24) را روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در روز سه‌شنبه، ۳۰ اردیبهشت (۱۹ مه) منتشر کرد.

این دو تاجر ایرانی متهمند، بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ از طریق شرکتشان تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی را نقض کرده‌اند.

این شرکت ظاهرا به شهروندان ایرانی در دور زدن تحریم‌ها کمک کرده است.

وال استریت ژورنال نوشت، «پی‌منت ۲۴» بیش از هر چیز برای شهروندان ایرانی امکانات خرید نرم افزار، مجوزهای نرم افزاری و سرورهای کامپیوتری فراهم کرده است.

در این راستا از جمله به «بسته»ای اشاره شده که شامل یک حساب پی‌پال، آدرس IP از امارات متحده عربی، ویزا کارت هدیه و کارت شناسایی جعلی برای خرید آنلاین در ایالات متحده آمریکا عرضه شده است.

اتهام‌های دادستانی

دادگاه فدرال ایالت مینه‌سوتای آمریکا اتهام‌های مطرح شده علیه شهیدیان و والی را توطئه برای آسیب‌رساندن به آمریکا، پول‌شویی، سرقت اسناد هویتی و کلاهبرداری اینترنتی اعلام کرده است.

گفته ‌می‌شود که «پی‌منت ۲۴» در ایران هم چند شعبه دارد.

شهیدیان ۳۳ ساله در بریتانیا بازداشت و روز دوشنبه به ایالات متحده تحویل داده شده است.

به گزارش وال استریت ژورنال، او خود را بی‌گناه می‌داند و وکیل مدافع عمومی او در باره اتهام‌های موکلش اظهارنظری نکرده است.

وحید والی، مدیر عامل ۳۳ ساله شرکت «پی‌منت ۲۴» هنوز آزاد است و روزنامه آمریکایی نتوانسته است در باره او اطلاعاتی به‌دست بیاورد.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.