رهبر طالبان به آمریکا: اجازه ندهید موافقتنامه‌مان با ناکامی رو به رو شود؛ ارگ: پیام رهبر طالبان ارزش ندارد
هبت‌الله آخوندزاده پس از کشته شدن ملا اختر منصور، رهبر پیشین طالبان در حمله هواپیماهای آمریکایی، رهبری این گروه را به عهده گرفت
ملا هبت الله آخوندزاده، رهبر طالبان در یک پیام به مناسبت عید فطر، از آمریکا خواسته که به کسی اجازه ندهد که موافقتنامه صلح آنها را با مانع، تاخیر و ناکامی رو به رو سازد.

او در این پیام که امروز (چهارشنبه ۳۱ ثور/اردیبهشت) منتشر شده، گفته که این سند به سطح جهانی پذیرفته شده و چارچوبی واضح به نفع دو طرف است.

در همین حال صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان پیام رهبر طالبان را "بی‌ارزش" خوانده و گفته این گروه باید "با مردم افغانستان آشتی کند."

رهبر طالبان امضای این سند را بار دیگر پیروزی بزرگ برای گروه خود خوانده و تاکید کرده که طالبان به این توافقنامه متعهد است و از آمریکا نیز می‌خواهد بر تعهدات خود محکم باقی بماند.

به باور او، عملی شدن این توافقنامه وسیله پایان جنگ و به میان آمدن صلح در افغانستان است.

طالبان پیش از این بارها دولت افغانستان را به تلاش برای سنگ‌اندازی در روند صلح و زیر پا گذاشتن مواد این توافقنامه متهم کرده است.

اعضای گروه طالبان امضای موافقتنامه صلح آمریکا با طالبان را جشن گرفتند
اعضای گروه طالبان امضای موافقتنامه صلح آمریکا با طالبان را جشن گرفتند

واکنش امرالله صالح به پیام عیدی رهبر طالبان
امرالله صالح، معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان در واکنش به پیام عیدی هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان، این گروه را "تروریست" خوانده و گفته است که "پیچیدگی مذاکره" با طالبان هنوز سر جایش باقی است.

آقای صالح با بازنشر یکی از ویدیوهای سخنرانی خود از چند ماه پیش که در آن درباره خشونت‌های گروه طالبان حرف می‌زند در یک پست فیسبوکی نوشته است که این گروه غیر از خشونت و کشتار به روش دیگری معتقد نیست.

او همچنین به بخشی از پیام رهبر طالبان برای ادامه جنگ با نیروهای دولتی اشاره کرده و گفته که از مردم می‌خواهد در صورت اطلاع یافتن از ‌"لانه‌های" این گروه نیروهای امنیتی را در جریان بگذارند.

این اظهارات در حالی از سوی رهبر طالبان مطرح می‌شود که به دنبال موج تازه‌ای از خشونت‌ها در افغانستان، دولت این کشور طالبان را مسئول شناخته و گفته به نظر می‌رسد موافقتنامه صلح بی اثر بوده است.

چند روز پیش ریاست امنیت ملی افغانستان گفت طالبان پس از امضای این سند تاکنون ۳ هزار و ۸۰۰ حمله انجام دادند و برخلاف آنچه از این توافقنامه انتظار می‌رفت، نه کاهش خشونت‌ها، بلکه افزایش و تشدید جنگ را به دنبال داشت.

در چند روز گذشته چندین حمله خونین در نقاط مختلف افغانستان رخ داد که مسئولیت شماری از آنها را (که تلفات غیرنظامی هم به دنبال داشت) طالبان به عهده نگرفت اما حکومت افغانستان طالبان را مسئول همه این خشونت‌ها می‌داند.

در تازه ترین این رویدادها، شب گذشته به طور بی‌پیشینه در ولایات پروان و خوست به روی نمازگزاران شلیک صورت گرفت. وزارت داخله/کشور، طالبان را مسئول حمله در پروان خواند که در نتیجه آن هشت نفر کشته و پنج نفر زخمی شدند اما طالبان دولت را مسئول این حمله خواند. سخنگوی والی خوست نیز مخالفان مسلح را مسئول حمله شب گذشته اعلام کرد و گفت در این حمله سه نفر کشته و یک نفر زخمی شده‌اند. اما طالبان این حمله را نیز به نظامیان دولتی نسبت داد.

در پیام عیدی رهبر طالبان از تلفات غیرنظامیان در جنگ ابراز نگرانی جدی شده و گفته شده که یک کمیسیون گماشته شده تا در جنگ، از سوی نیروهای طالبان به غیرنظامیان صدمه‌ای نرسد و اگر چنین شد موضوع بررسی شده و افراد مقصر مجازات شوند.

او همچنین دولت را به حمله و بمباران خانه‌های غیرنظامیان متهم کرده و از نهادهای خارجی خواسته برای جلوگیری از آن، اقدام کنند.

در شماری از حملات که در روزهای اخیر به طالبان نسبت داده شده، این گروه متهم به هدف قرار دادن قوم و مذهب خاص شده، اما رهبر طالبان در این پیام گفته که حلقاتی از سوی استخبارات بیرونی، در تلاش‌اند تعصبات زبانی، قومی و مذهبی را دامن بزنند اما او اجازه نخواهد داد.

نظام طالبان پس از آمدن صلح
ملا هبت الله در پیام تازه خود به تشکیل نظام بعدی از سوی این گروه امیدوار به نظر می‌رسد و گفته شماری از گروه‌ها و افراد از نظام آینده این گروه پس از پایان جنگ نگران هستند، اما او اطمینان می‌دهد که در این نظام پالیسی انحصار طلبانه وجود ندارد و حقوق همه اعم از زن و مرد تامین خواهد شد.

او تاکید کرده که تمام کارها در نظام آینده طالبان به اساس شریعت اسلام پیش برده خواهد شد.

رهبر طالبان همچنین به مخالفانش گفته که اگر دست از مخالفت برداند او برای همه‌شان عفو عمومی اعلام خواهد کرد.

او در پیام تازه خود گفته که روابط سیاسی آنها اکنون با کشورهای جهان و منطقه بسیار گسترش یافته و فضای باور واعتماد به میان آمده است.

کرونا؛ عذاب الهی
در پیام عیدی رهبر طالبان به ویروس کرونا نیز اشاره شده است.

ملا هبت الله در این پیام این بیماری را نتیجه به اوج رسیدن سرپیچی از دین اسلام خوانده است و گفته که برای نجات از این "عذاب و آزمون مهلک" باید از خداوند بخشش خواست و زندگی را مطابق معیارهای اسلام پیش برد.

او گفته که به کمیسیون صحت/بهداشت طالبان هدایت داده تا امکانات بهداشتی برای مردم فراهم سازند و از مردم نیز خواسته تدابیر شرعی و بهداشتی را رعایت کنند.

رهبر طالبان گفته که طالبان در بخش انتقال و توزیع مواد کمکی برای مبارزه با این بیماری حاضر به هر نوع همکاری با موسسات است.

 

 

 

 

بی بی سی 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.