ادامه عقب‌نشینی نیروهای ژنرال حفتر در درگیری‌های لیبی

نیروهای هوادار «دولت وفاق ملی» در لیبی می‌گویند که موفق به بیرون آوردن دو شهر در نزدیکی مرز تونس از کنترل نیروهای ژنرال خلیفه حفتر شده‌اند.

دفتر روابط عمومی «دولت وفاق ملی» می‌گوید عملیاتی که از ماه گذشته میلادی در این منطقه آغاز شده بود نتیجه داده و نیروهای «وفاق ملی» اکنون دو شهر بدر و تیجی را در شمال غرب کشور به تصرف خود درآورده‌اند.

سازمان ملل و جامعه جهانی دولت مستقر در طرابلس، موسوم به «دولت وفاق ملی»، را به رسمیت می‌شناسند.

اما مخالفان این دولت به رهبری یک ژنرال سابق ارتش به نام خلیفه حفتر، با تشکیل «ارتش ملی لیبی» بخش اعظم مناطق شرقی کشور را به کنترل خود درآورده و با دولت طرابلس در حال جنگ است.

روسیه، امارات و مصر در این کشمکش از خلیفه حفتر پشتیبانی می‌کنند و ترکیه از حامیان اصلی «دولت وفاق ملی» است.

ادامه پیشروی نیروهای «وفاق ملی» علیه قوای حفتر پس از آن رخ می‌دهد که روز دوشنبه افراد حفتر ناچار شدند از پایگاه راهبردی الوطیه در غرب پایتخت نیز عقب‌نشینی کنند.

به نوشته شبکه خبری الجزیره، تحلیلگران می‌گویند که از دست دادن این پایگاه که از سنگرهای اصلی نیروهای حفتر در غرب لیبی بوده است ضربه بزرگی به برنامه این ژنرال شورشی برای تسخیر پایتخت کشور به حساب می‌آید.

پس از اعلام این خبر همچنین خبر رسید که نیروهای حفتر سنگرهای خود در برخی از مناطق طرابلس، پایتخت لیبی، را ترک کرده‌اند.

در همین حال سازمان ملل هشدار داده است که سیل ورود جنگ‌افزار و مزدوران خارجی جنگجو به لیبی باعث تشدید درگیری‌ها در این کشور شده است.

کارشناسان سازمان ملل می‌گویند مزدوران یک شرکت امنیتی خصوصی روسی به نام «واگنر» در لیبی حضور دارند و در کنار نیروهای ژنرال حَفتر برای تصرف شهر طرابلس می‌جنگند.

لیبی از سال ۲۰۱۱ که حکومت معمر قذافی در انقلاب مردم آن کشور و با حمایت هوایی ناتو سرنگون شد، تاکنون دستخوش جنگ داخلی بوده است.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.