برزیل: حزب کارگر و چند حزب چپ دیگر خواستار برکناری بولسونارو شدند
در برزیل، حزب کارگر به رهبری لولا، رییس جمهوری پیشین این کشور، به همراه چند حزب چپ دیگر درخواست برکناری ژائیر بولسونارو، رییس جمهوری این کشور شدند.

این احزاب رئیس جمهوری برزیل را به بی‌مسئولیتی و عدم مدیریت مناسب بحران شیوع ویروس کرونا در این کشور و به خطر انداختن جان مردم برزیل متهم کرده‌اند. برخی سازمان‌های مدنی و شماری از نهادهای حقوقی از این طرح استیضاح حمایت کرده‌اند.

بولسونارو، رهبر حزب راست افراطی برزیل، که از حدود یک سال و نیم پیش در قدرت است، تاکنون ترکیبی از سیاست‌های امنیتی و محافظه‌کارانه را اتخاذ کرده است. اما از زمان شیوع ویروس کرونا در این کشور، شیوه جنجالی حکومت‌داری او به ویژه ناچیز انگاشتن خطرات ویروس کرونا، موجب افزایش اعتراض‌ها علیه او شده است.

اکنون احزاب چپ در درخواست برکناری او، به حضورش در تظاهرات ضددموکراسی که در آن خواستار بسته شدن کنگره و بازگشت نظامیان به قدرت شده بود، نیز اشاره و از آن انتقاد کرده‌اند.

با ارائه درخواست برکناری بولسونارو، رودریگو مایا، رییس مجلس نمایندگان برزیل درباره پیگیری این درخواست تصمیم خواهد گرفت. اما به گفته دیلما روسف رییس جمهوری پیشین و چپگرای برزیل، بخت به سرانجام رسیدن چنین درخواستی بسیار کم است.

روسف که خود در سال 2016 از قدرت کنار گذاشته شد، در این زمینه گفته است: «من فکر نمی‌کنم که به تعداد کافی نمایندگان مجلس وجود داشته باشند که به نفع این برکناری رأی بدهند.» ژائیر بولسونارو در هفته‌های اخیر توانسته حمایت احزاب کوچک راستگرای برزیل را به دست بیاورد.

شیوع ویروس کرونا در برزیل تاکنون قربانیان زیادی را برجای گذاشته است. همچنین شیوه مدیریت مقابله با کرونا نیز در داخل دولت فدرال اختلاف‌های جدی ایجاد کرده به‌گونه‌ای که دو وزیر بهداشت این کشور در این رابطه از سمت خود استعفا کرده‌اند. کارشناسان معتقدند دولت برزیل از ابتدای شیوع کرونا، استراتژی مناسبی را برای مقابله با آن در پیش نگرفت و همین مساله اوضاع را رو به وخامت برده است.

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.