مقام اسرائیلی: یک حمله بزرگ سایبری به تاسیسات آبی را دفع کردیم

رئیس اداره ملی سایبری اسرائیل روز پنج‌شنبه هشتم خرداد گفت که یک «حمله بزرگ» اینترنتی به تاسیسات آبی کشور در ماه گذشته دفع شده است.

ییگال اونا اگرچه اعلام نکرد این حملات از سوی کدام کشور و چه گروهی انجام شده است، اما این حملات به ایران نسبت داده می‌شود.

آقای اونا می‌گوید حملات به صورت سازمان‌دهی شده و همگام بوده است.

شبکه فاکس‌نیوز ماه گذشته خبر داده بود که هکرهای ایران هفته اول اردیبهشت به شبکه آب اسرائیل حمله کردند که خسارتی در بر نداشت، اما این کشور را غافلگیر کرد.

رسانه‌های اسرائیل نیز اول خرداد گزارش داده‌ بودند که وبسایت‌های شماری از نهادها و مراکز این کشور هدف حمله سایبری قرار گرفته و در صفحه اول آنها پیامی مبنی بر «نابودی اسرائیل» درج شده است.

روزنامه‌های واشینگتن‌پست و نیویورک تایمز نیز در روزهای گذشته نوشتند که اسرائیل در واکنش به حمله سایبری به شبکه آب این کشور، روز ۲۰ اردیبهشت به رایانه‌های اپراتوری بندر رجایی در جنوب ایران حمله سایبری کرد که تا چند روز باعث اخلال جدی در تخلیه و بارگیری کشتی‌ها شد.

آقای اونا بدون تایید گزارش‌ها پیرامون حملات سایبری اسرائیل به ایران گفت که تحولات جدید طلیعه‌دار آغاز یک دوره جنگ مخفی است.

او گفت سخت بتوان واژه‌ای یافت که چگونگی تحول سریع، دیوانه‌وار و گیج‌کننده رخدادهایی را توضیح دهد که در فضای اینترنتی در حال اتفاق است: «باید به یاد داشته باشیم که حملات ماه گذشته و کنونی، نقطه عطفی در جنگ سایبری مدرن است».

این مقام اسرائیلی گفت اگر در میانه شیوع کرونا، انسان‌های شرور موفق شوند توطئه‌هایشان‌ علیه اسرائیل را عملی سازند، ضربه‌ای سنگین بر اهالی کشور خواهد بود و به کمبود آب و حتی مشکلاتی بزرگتر از آن منجر خواهد شد.

طی سال‌های گذشته گزارش‌های زیادی از حملات سایبری ایران و اسرائیل علیه یکدیگر منتشر شده است که مهم‌ترین آن بدافزار استاکس‌نت بود که تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم ایران را هدف قرار داد و گفته می‌شود کار مشترک آمریکا و اسرائیل بوده است.

آقای اونا می‌گوید حملات اخیر به تاسیسات آب این کشور نشان داد که اسرائیل در عصر مدرن نه تنها با تهدیدهایی علیه تاسیسات و اطلاعات مواجه خواهد شد، بلکه این تهدیدات سایبری جان شهروندان این کشور را نیز به خطر می‌اندازد.

به گفته او، اگر در اسرع وقت جلوی این حملات گرفته نمی‌شد احتمالا کلر یا دیگر مواد شیمیایی با آب مخازن مخلوط می‌شد و جان شهروندان به خطر می‌افتاد و یک فاجعه تمام‌عیار رخ می‌داد.

آقای اونا می‌گوید این مورد یکی از حملات سایبری به امنیت ملی اسرائیل بود که اهداف مالی پشت آن نبود: «حملات انجام شد و ما طبق وظیفه و مسئولیت خود عمل کرده و آن را دفع کردیم، اما انتظار داریم این حملات ادامه یابد».

آلون بن داوید، خبرنگار نظامی شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل، درباره حملات اخیر به بندر رجایی شهر گفته بود ارتش این کشور در واکنش به حملات ماه گذشته به تاسیسات آبی، از امکاناتی پیشرفته و مخفی برای حمله الکترونیک به این بندر بهره برده که تا به‌حال از آن استفاده نشده بود.

با استفاده از گزارش‌های آسوشیتدپرس، رسانه‌های اسرائیل و رادیو فردا/ ف.ق/ک.ر

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.