پارلمان آلمان از سازمان جهانی بهداشت پشتیبانی می‌کند
در سراسر جهان از عملکرد سازمان جهانی بهداشت در پیکار با ویروس کرونا انتقاد می‌شود. ایالات متحده سازمان جهانی بهداشت را به سختی زیر فشار قرار داده است. پارلمان آلمان اما خواهان تقویت سازمان جهانی بهداشت است.

اکثریت اعضای مجلس نمایندگان آلمان (بوندس‌تاگ) خواهان پشتیبانی از سازمان جهانی بهداشت (WHO) هستند. احزاب دولت ائتلافی آلمان (دموکرات مسیحی‌ها و سوسیال دموکرات‌ها) در بیانیه‌ای مشترک خواستار تلاش بیشتر آلمان برای تقویت بهداشت در سطح جهان شده‌اند.

آنها سازمان جهانی بهداشت را "تنها ارگان موجه و مشروع" دانسته‌اند که مسئولیت تندرستی و بهداشت را در سطح جهان به عهده دارد. آنها گفته‌اند که این سازمان باید از "قدرت و امکانات مالی کافی" برخوردار باشد تا بتواند به وظایف خود عمل کند.

به گفته دو حزب بزرگ ائتلاف، دولت آلمان باید با عزم و قاطعیت بیشتر در تقویت زیرساخت‌های بهداشت و درمان در سطح جهان تلاش کند و نتیجه اقدامات خود را به طور مرتب به پارلمان گزارش دهد. در همین راستا نمایندگی آلمان در اتحادیه اروپا باید بکوشد که این موضوع نه در چارچوب ملی و محلی، بلکه در سطح جهانی بازتاب یابد.

اختلاف نظر در میان نیروهای سیاسی

فراکسیون حزب راستگرای آلترناتیو برای آلمان (AfD) یگانه نیروی سیاسی بود که هم رویکرد سازمان جهانی بهداشت و هم عملکرد مقام‌های آلمانی را در بحران کرونا زیر سؤال برد و آنها را به بی‌کفایتی متهم کرد.

در برابر، احزاب بزرگ ائتلاف دولتی با تأکید بر سرشت جهانی بحران کرونا گفتند: کسانی که در مقابله با پاندمی بر مرزبندی ملی تأکید کنند، نشان می‌دهند که ماهیت پاندمی را درک نکرده‌اند.

هرمان گروهه، از حزب دموکرات مسیحی، خواهان حمایت مالی بیشتر از توسعه شد و پیشنهاد کرد که علاوه بر کمک‌های جاری، مبلغ سه میلیارد یورو از بودجه سال ۲۰۲۰ میلادی به عنوان کمک فوری برای مقابله با کرونا به کشورهای در حال توسعه اختصاص یابد.

نمایندگان لیبرال (FDP) از دولت خواستند که تا ماه سپتامبر یک برنامه عملی برای ارتقای بهداشت تدوین کند. آندرو اولمان از این حزب گفت: «ما به سرمایه‌گذاری وسیع برای بهبود سیستم بهداشت در تمام کشورها نیازمند هستیم».

دو حزب سبزها و چپ نیز تقاضا کردند که آلمان دست‌کم یک دهم درصد از بنیه اقتصادی خود را به حمایت از توسعه در امر بهداشت اختصاص دهد.

اوا ماریا شرایبر، نماینده حزب چپ در پارلمان آلمان، گفت: «پاندمی کرونا باید فریاد بیدارباشی باشد برای تقویت سازمان جهانی بهداشت.» به نظر نماینده حزب سبزها نیز آلمان باید کمک کند تا مردم همه کشورها از خدمات بهداشتی اولیه برخوردار شوند.

سازمان جهانی بهداشت در بحرانی بی‌سابقه فرو رفته است. دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا، تهدید کرده است که از این سازمان بیرون می‌رود و به تعهدات مالی در قبال آن خاتمه می‌دهد.

آمریکا سازمان جهانی بهداشت را به ندانم‌کاری در عرصه مقابله با کرونا متهم می‌کند و از آن به خاطر "نزدیکی بیش از حد" به چین انتقاد می‌کند. تاکنون در میان ۱۹۴ عضو سازمان جهانی بهداشت، آمریکا بیشترین پول را به این سازمان پرداخت می‌کرد.

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.