توافق مشروط عربستان و روسیه برای تمدید سطح کاهش تولید نفت در ماه ژوئیه

گزارش‌ها حاکی است که عربستان و روسیه توافق کرده‌اند در ماه ژوئیه نیز ۲۳ درصد از تولید نفت خود بکاهند ولی اجرای آن مشروط به کاهش بیشتر تولید دیگر کشورهای هم‌پیمان است که به تعهدشان پایبند نبوده‌اند.

خبرگزاری‌های بلومبرگ و رویترز گزارش داده‌اند برخی از اعضای اوپک مانند عراق و نیجریه در ماه مه بیش از تعهدشان نفت تولید کرده‌اند و اجرای توافق روسیه و عربستان برای تمدید کاهش تولید، مشروط به تعهد این دسته از کشورها برای کاستن هرچه بیشتر از تولیدشان است. ‎

اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه، بعد از افت چشمگیر قیمت نفت، توافق کرده بودند که سطح تولید خود را برای ماه‌های مه و ژوئن ۲۳ درصد کاهش دهند ولی در ماه‌های بعد سطح کاهش تولید ۱۸ درصد باشد.

تعهد مجموعه اوپک و کشورهای هم‌پیمان برای کاهش تولید در ماه‌های مه و ژوئن ۹.۷ میلیون بشکه در روز است و اگر توافق عربستان و روسیه مورد تایید دیگر اعضا قرار گیرد، برای ماه ژوئیه این میزان کاهش تولید ادامه خواهد داشت.

قبلا رویترز گزارش داده بود برخی از اعضای اوپک مانند عراق و نیجریه ماه گذشته بسیار کمتر از تعهدات‌شان کاهش تولید داشتند.

عراق ماه گذشته تنها ۳۸ درصد و نیجریه ۱۹ درصد به تعهد کاهش تولید خود پای‌بند بوده است.

بر اساس تحقیقات رویترز، ۱۰ عضو اوپک که متعهد به کاهش تولید نفت بودند باید روزانه شش میلیون و ۸۴ هزار بشکه از تولید خود می‌کاستند، اما در ماه مه تنها ۷۴ درصد این کاهش، معادل ۴.۴۸ میلیون بشکه، محقق شده است.

در میان کشورهای غیر عضو اوپک نیز قزاقستان چندان به تعهد کاهش تولید خود پای‌بند نبوده است.

بر اساس گزارش‌ها، روسیه در ماه مه روزانه ۸.۶ تا ۸.۷ میلیون بشکه نفت تولید کرده و تقریبا به تعهداتش پای‌بند بوده است.

یک مقام رسمی اوپک به رویترز گفته است اگرچه با کاهش محدودیت‌های مربوط به قرنطینه و شیوع کرونا در جهان، بازار نفت به سمت بهتر شدن پیش می‌رود اما نباید بی‌احتیاطی کرد و هر زمان احتمال آغاز موج جدید شیوع کرونا در جهان وجود دارد.

منابع: رویترز، بلومبرگ، رادیو فردا/ ف.ق/ک.ر

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.