تغییرات در کادر فرماندهی ارتش کره شمالی؛ اعضای کلیدی چه کسانی هستند؟
نیروهای مسلح کره شمالی در یک سال گذشته شاهد تغییراتی عمده در کادر فرماندهی خود بوده‌اند، آن هم در حالی که کیم جونگ اون، رهبر این کشور، خود نیز بیش از پیش بر مسائل نظامی متمرکز شده است که نتیجه‌اش آزمایش چند سلاح جدید در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ بود.

به نظر می‌رسد که جایگاه نیروهای نظامی به خاطر تنش‌های فعلی با کره جنوبی اهمیت بیشتری پیدا کرده باشد. کره شمالی اخیرا صحبت‌ها و اقدامات زیادی علیه کره جنوبی کرده است، از جمله تخریب دفتر روابط بین دو کره در روز ۱۶ ژوئن و اعلام برنامه‌ای از طرف ارتش برای اعزام نیرو به مناطق مرزی.

اما کیم جونگ اون روز ۲۳ ژوئن دستور تعلیق "برنامه‌های عملیاتی نظامی" علیه کره جنوبی را صادر کرد و به نظر می‌رسد که وضع دارد آرامتر می‌شود. با این حال تنش‌ها هنوز کاملا فروکش نکرده‌اند و نیروهای مسلح قطعا نقش مهمی در مرحله بعدی روابط دو کره ایفا خواهند کرد.

یک معیار خوب برای سنجش اولویت‌های نظامی آقای کیم افرادی است که به فرماندهی ارتش منصوب می‌کند. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به این مقامات و نقشی که آن‌ها قرار است در استراتژی نظامی کره شمالی بازی کنند.

پک جونگ چون

ارتش کره شمالی
پک جونگ چون نخستین نظامی است که از سال ۲۰۱۶ به درجه سپهبدی می‌رسد

سپهبد پک جونگ چون، رئیس ستاد ارتش خلق کره، در یک سال گذشته اهمیت بیشتری پیدا کرده است، چند منصب مهم را به دست آورده است و بارها در جریان آزمایش‌های تسلیحاتی و مانورهای نظامی همراه کیم جونگ اون بوده است.

تخصص او در توپخانه است و در سال ۲۰۱۲ به عنوان رئیس فرماندهی توپخانه ارتش خلق کره منصوب شد و در سال ۲۰۱۶ هم مجددا به این مسئولیت او اشاره شد.

او در این سال‌ها جانشین رئیس ستاد ارتش خلق کره نیز بوده است.

او در ماه مه ۲۰۱۶ به عنوان یکی از اعضای کمیته مرکزی حزب کارگران کره انتخاب شد، در آوریل ۲۰۱۹ به درجه سرتیپی ارتقا پیدا کرد و در سپتامبر همان سال به ریاست ستاد ارتش رسید.

آقای پک به عنوان رئیس ستاد ارتش جایگاه مهمی در حکومت کره شمالی دارد، و در دسامبر ۲۰۱۹ دو اطلاعیه قابل توجه درباره کارکرد نیروهای مسلح و آزمایش‌های تسلیحاتی اخیر صادر کرد.

او گفت که تجربه‌ها و فناوری‌های به دست آمده از آزمایش‌های تسلیحاتی در "ساخت و توسعه سلاح استراتژیک دیگری" برای "مهار و غلبه کامل و مطمئن بر تهدیدات هسته‌ای ایالات متحده" به کار خواهد رفت.

موقعیت حزبی آقای پک نیز ارتقا یافت؛ او که ابتدا در ماه دسامبر به عنوان عضو علی‌البدل هیات سیاسی انتخاب شده بود، تنها چهار ماه بعد عضو کامل پولیتبورو شد.

ترقی سریع او در ماه مه امسال کامل شد و از کیم جونگ اون درجه سپهبدی گرفت. او نخستین فردی است که از سال ۲۰۱۶ به بعد به درجه سپهبدی رسیده است.

ری پیونگ چول

ارتش کره شمالی
تخصص ری پیونگ چول در مبحث مهمات شاید نقشی کلیدی در استراتژی نظامی کره شمالی بازی کند

فرد دیگری که عموما در آزمایش‌های تسلیحاتی کره شمالی دیده می‌شود، ری پیونگ چول است.

گمان می‌رود که او متخصص مهمات باشد، و خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی در ماه مه امسال گفت که او "مسئول ساخت موشک و سلاح هسته‌ای" است.

ستاره بخت او نیز مانند آقای پک در یک سال گذشته بسیار پرنورتر شده است.

آقای ری که از سال ۲۰۱۶ عضو علی‌البدل پولیتبورو بود، در دسامبر ۲۰۱۹ عضو کامل هیات سیاسی حزب کارگران کره شد. او در همان جلسه به عنوان معاون رئیس و مدیر یکی از دوایر کمیته مرکزی حزب نیز برگزیده شد.

رسانه‌های حکومتی نام این دایره را اعلام نکردند، اما وزارت وحدت کره جنوبی در ماه فوریه ۲۰۲۰ گفت که به نظر می‌رسد او مدیر دایره صنایع مهمات‌سازی شده باشد.

او سپس در آوریل ۲۰۲۰ عضو کمیسیون مصالح حکومتی شد که بالاترین نهاد اداری کره شمالی محسوب می‌شود.

اما مسئولیت‌های او در ماه مه حتی از این هم بیشتر شد و به عنوان معاون رئیس کمیسیون نظامی مرکزی حزب نیز انتخاب شد. انتخاب او به عنوان تنها معاون کیم جونگ اون، رئیس این کمیسیون، به معنی نفوذ فراوان او در استراتژی نظامی حزب است.

همزمان با ارتقا جایگاه او و آقای پک در ماه مه، شین جونگ وو، یکی از تحلیلگران ارشد نظامی در سئول، به خبرگزاری یونهاپ گفت: "حالا که مذاکرات با آمریکا بر سر خلع سلاح هسته‌ای متوقف شده است، ارتقا این دو نفر نشان می‌دهد که آقای کیم قصد دارد توانایی‌های موشکی و هسته‌ای این کشور را گسترده‌تر کند."

کیم جونگ گوان

ارتش کره شمالی
کیم جونگ گوان، وزیر نیروی‌های مسلح خلق

او وزیر نیروهای مسلح خلق است و به همین خاطر جایگاه بلندمرتبه‌ای در مسائل نظامی دارد.

او در ژانویه ۲۰۲۰ به عنوان وزیر انتخاب شد و پیش از آن موضوع گمانه‌زنی‌های زیادی در رسانه‌های کره جنوبی بود.

آقای کیم در دسامبر ۲۰۱۹ به عنوان عضو علی‌البدل کمیته مرکزی حزب انتخاب شده بود و در آوریل ۲۰۲۰ نیز به عضویت کمیسیون مصالح حکومتی درآمد. او قبلا در وزارتخانه نیروهای مسلح خلق معاون بود و نامش نخستین بار در ژوئن ۲۰۱۴ در ارتباط با این مقام مطرح شد.

سابقه او در ساخت‌وساز است که یکی از وظایف اصلی این وزارتخانه محسوب می‌شد. بسیاری از پروژه‌های ساختمانی این کشور توسط همین وزارتخانه اجرا می‌شوند.

وقتی انتصاب او به عنوان وزیر نیروهای مسلح در ژانویه ۲۰۲۰ تایید شد، راشل مینیونگ لی، تحلیلگر، به وبسایت ان‌کی نیوز گفت: "فکر می‌کنم پیام کلیدی این انتصاب این است که از این به بعد نقش ارتش در پروژه‌های عمرانی بیشتر خواهد شد و وزارتخانه نیز در این کار پیشگام خوهد بود."

اما او در ادامه گفت که انتصاب آقای کیم "به این معنی نیست که تمرکز ارتش کره شمالی قرار است از موضوعات نظامی به اقتصادی تغییر کند"، و به مجزا بودن نیروهای مسلح و وزارتخانه اشاره کرد.

ریم کوانگ ایل

ارتش کره شمالی
کره جنوبی سابقا ریم کوانگ ایل را به نقش داشتن در انفجار مینی در سال ۲۰۱۵ متهم کرده بود

او رئیس دفتر تجسس عمومی است که مهمترین نهاد اطلاعاتی نظامی محسوب می‌شود و به همین خاطر مقام مهمی دارد.

بنا به گزارشی که وزارت وحدت کره جنوبی در ما مه ۲۰۲۰ منتشر کرد، او در دسامبر ۲۰۱۹ به این مقام منصوب شد. او همان ماه به عنوان یکی از اعضای کمیته مرکزی حزب و کمیسیون نظامی مرکزی نیز انتخاب شده بود.

به گفته این منبع، او پیش از این بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ معاون اول رئیس ستاد ارتش و فرمانده عملیات ستاد ارتش خلق کره بود، و بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ به عنوان معاون رئیس دفتر تجسس عمومی خدمت می‌کرد.

این دفتر در کره جنوبی بسیار بدنام است و به دخالت در حمله به ناو جنگی چیونان و بمباران جزیره یون‌پیونگ در سال ۲۰۱۰، و در عین حال جنگ سایبری و عملیات‌های ویژه دیگر متهم می‌شود.

البته خود آقای ریم هم طرفداران زیادی در سئول ندارد. سرویس اطلاعات ملی کره جنوبی در نوامبر ۲۰۱۵ اعلام کرد که او احتمالا در انفجار مینی که در ماه اوت همان سال به جراحت دو سرباز کره جنوبی منجر شده بود نقش داشته است.

وبسایت ان‌کی نیوز روز ۸ ژوئن از قول یکی از مقامات ناشناس کره شمالی نقل کرد که آقای ریم "متخصص عملیات‌های تاکتیکی است و سابقه درخشانی دارد".

این منبع در ادامه گفته بود: "او می‌خواهد با اجرای عملیات‌هایی که شامل رخنه به کره جنوبی و دیگر کشورها و همچنین اعزام نیروهای نظامی و کارشناسان فنی می‌شوند به اهداف حزب دست یابد."

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.