پلیس بین‌الملل ادعای ایران درباره صدور اعلان قرمز برای ترامپ را رد کرد
دادستان تهران گفت نام دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در "راس این فهرست" قرار دارد و وعده داد که "تعقیب قضایی او حتی پس از پایان دوره مسئولیتش نیز پیگیری خواهد شد."
پلیس بین‌الملل به بی‌بی‌سی فارسی گفته است که هیچ گونه درخواستی از سوی ایران در ارتباط با پرونده قتل قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران را نمی‌پذیرد.

علی القاصی مهر، دادستان تهران گفته بود که برای ۳۶ نفر از کسانی که به گفته او در قتل آقای سلیمانی نقش داشته‌اند، ازجمله دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا حکم جلب در ایران و " اعلام وضعیت قرمز از طریق پلیس بین‌الملل صادر شده است."

اما دفتر رسانه‌ای پلیس بین‌الملل در پاسخ به بی‌بی‌سی فارسی درباره این اظهار نظر گفت که بر اساس مقررات موجود، این سازمان "هیچ گونه دخالت یا فعالیتی با ماهیت سیاسی، نظامی، مذهبی یا نژادی ندارد."

پلیس بین‌الملل درباره اظهارات دادستان تهران گفت که اگر چنین درخواستی هم مطرح شود بر اساس قوانین این نهاد بررسی نخواهد شد.

دادستان تهران گفته بود ۳۶ نفر که در حمله منجر به مرگ قاسم سلیمانی "مباشرت، مبادرت و آمریت داشتند، اعم از مسئولان سیاسی و نظامی آمریکا و دیگر دولت‎ها" شناسایی شده‌اند.

قاسم سلیمانی
قاسم سلیمانی روز ۱۳ دی سال ۱۳۹۸ در بغداد هدف حمله پهپادی نیروهای آمریکایی قرار گرفت و کشته شد

او گفت نام دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در "راس این فهرست" قرار دارد و وعده داد که "تعقیب قضایی او حتی پس از پایان دوره مسئولیتش نیز پیگیری خواهد شد."

دادستان تهران گفت که مقام‌های قضایی ایران برای این ۳۶ نفر حکم جلب صادر کرده‌اند و مدعی شده که پلیس بین‌الملل برای آنها اعلان قرمز داده است.

برایان هوک، نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، گفته‌های دادستان تهران را "ترفند تبلیغاتی" ایران توصیف کرده و گفته است که "هیچ کس آن را جدی نمی‌گیرد.

قاسم سلیمانی روز ۱۳ دی سال ۱۳۹۸ در حمله پهپادی نیروهای آمریکایی در بغداد هدف قرار گرفت و به همراه چند نفر دیگر از جمله ابومهدی مهندس، از فرماندهان ارشد نیروهای حشد شعبی در عراق کشته شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در آن زمان قاسم سلیمانی را "تروریست شماره یک در جهان" توصیف کرد و گفت که حمله به آقای سلیمانی با دستور مستقیم او انجام شده است.

مقام‌های ایران علاوه بر وعده "انتقام سخت" همواره از تلاش برای پیگیری حقوقی این پرونده در مجامع بین‌المللی سخن گفته‌اند.

چندی پیش محسن بهاروند، معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه ایران، گفته بود که این وزارت‌خانه از جنبه حقوقی پیگیر این مسئله است و از هماهنگی نهادهای مختلف از جمله قوه قضائیه، سپاه پاسداران "به عنوان نهاد ذی‌نفع"، دادستانی کل کشور و وزارت اطلاعات در این زمینه خبر داده بود.

سخنگوی قوه قضاییه ایران هم در ماه بهمن گذشته اعلام کرد که خانواده آقای سلیمانی قصد شکایت از مقام‌های آمریکایی در مجامع بین‌المللی را دارند اما بعد از آن خبری رسمی درباره چنین شکایتی منتشر نشد.

پیگیری ایران برای شکایت در مجامع بین‌المللی در پرونده قاسم سلیمانی در حالی انجام می‌شود که حدود سه هفته پیش فردی به نام محمود موسوی مجد در داخل ایران به اتهام جاسوسی در حوزه‌های امنیتی و نیروهای مسلح "به ویژه سپاه قدس" و اعلام محل تردد و اسکان قاسم سلیمانی به اعدام محکوم شد.

هر چند که مقام‌های قضایی ایران اعلام کردند که آقای موسوی مجد نقشی در حمله منجر به کشته شدن آقای سلیمانی نداشته است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.