برایان هوک: تحریم‌های تسلیحاتی ایران را باید تمدید کرد
برایان هوک، نماینده وزارت خارجه ایالات متحده در نشستی مشترک با عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی نسبت به تلاش‌های دیپلماتیک برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران.
در پی نزدیک شدن به پایان دوره تحریم‌های تسلیحاتی ایران بر مبنای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، برایان هوک، نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، می‌گوید که "اسناد بیش‌تری" درباره لزوم تمدید این تحریم‌ها ارایه خواهد کرد.

آقای هوک که در ریاض و در نشستی مشترک با عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی سخن می‌گفت نسبت به تلاش‌های دیپلماتیک برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران ابراز خوشبینی کرد و تاکید کرد که "تمامی پنج عضو شورای امنیت در صلح خاورمیانه منافعی مشترک دارند."

این دو مقام دولت‌های آمریکا و عربستان سعودی، از جامعه بین‌الملل خواستند تا تحریم‌های تسلیحاتی ایران تمدید شود و هشدار دادند که لغو این تحریم‌ها سبب ارتقای توانایی در "تجهیز گروه‌های نیابتی و تشدید بی‌ثباتی در منطقه" می‌شود.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد خرید و فروش تسلیحات متعارف با ایران را به مدت ۵ سال تحریم کرده است. این قطعنامه در تایید توافق هسته‌ای ایران به تصویب رسید. دوره تحریم تسیلحاتی ایران تا ۴ ماه دیگر به سر می‌رسد. آمریکا و عربستان سعودی خواستار تمدید این تحریم‌ها هستند. فرانسه و بریتانیا دو عضو شورای امنیت از برخی از جنبه های برنامه موشکی ایران انتقاد دارند و آن را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ خوانده‌اند با این حال درباره تمدید این تحریم ها مواضع آشکاری ندارند.

برایان هوک درباره دلیل وضع این تحریمها گفت "وقتی به رفتار ایران در طول ۴۱ سال گذشته نگاه می‌کنید تعجبی ندارد که تحت تحریم تسلیحاتی قرار بگیرد. در سال ۲۰۰۷ بر اساس قطعنامه‌ای در شورای امنیت، ایران از جا به جایی، صادرات و واردات سلاح منع شد. در سال ۲۰۱۲ این تحریم‌ها گسترش یافت. رژیم ایران از توافق هسته‌ای سواستفاده کرد و پوششی قرارداد تا سیاست خارجی فرقه‌گرا و توسعه‌طلب قرار دهد."

برایان هوک

آقای هوک همچنین سیاست "فشار حداکثری" و تحریم‌های اقتصادی علیه دولت ایران را یک‌بار دیگر موفقیت‌آمیز توصیف کرد و گفت که "نه تنها ایران که حزب الله لبنان در ورطه فروپاشی مالی قرار دارند." آقای هوک با اشاره به اعتراض‌های آبان ماه سال گذشته تاکید کرد که "مردم ایران الگوی حکومتی در این کشور را رد کرده‌اند" و او به آینده ایران امیدوار است. آقای هوک افرود: "من امیدوارم که دوباره کلید سفارت ایران به مردم ایران تحویل داده شود. دوران ۴۱ سال گذشته از تاریک ترین دوران در تاریخ مردم ایران است."

نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در پاسخ به پرسشی درباره درخواست ایران برای صدور "حکم جلب بین‌المللی" رئیس جمهوری آمریکا و ۳۵ تن دیگر به اتهام کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، این اقدام را "نمایش، بازی و تبلیغات سیاسی" خواند. آقای هوک گفت "این ربطی به ارتقای امنیت ندارد بلکه سیاسی و نمایشی است که کسی جدی نمی‌گیرد و فقط باعث می‌شود حکومت ایران احمق به نظر بیاید."

علی القاصی مهر، دادستان تهران گفته که برای ۳۶ نفر از کسانی که به گفته او در "قتل" آقای سلیمانی نقش داشته‌اند، از جمله دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا حکم جلب در ایران و "اعلام وضعیت قرمز از طریق پلیس بین‌الملل صادر شده است." این در حالی است پلیس بین‌الملل به بی‌بی‌سی فارسی گفته که "هیچ گونه درخواستی از سوی ایران" در ارتباط با پرونده قاسم سلیمانی را نمی‌پذیرد.

در این نشست خبری همچنین بقایایی از موشک‌های بالستیک و پهپاد به نمایش درآمد که عربستان سعودی می‌گوید متعلق به ایران است که به یمن فرستاده شده بود. عادل الجبیر در مقام وزیر مشاور امورخارجه عربستان سعودی ایران را به "ارسال سلاح و مین به یمن" متهم کرد و گفت ما به تمام متحدانمان اعلام کرده‌ایم که "تحریم‌های تسلیحاتی ایران باید تمدید شود." ایراتن هرگونه ارسال سلاح به یمن و حوثی‌های این کشور که مورد حمایت تهران هستند را رد می کند.

آقای جبیر ایران را "خطری برای امنیت جهانی" نامید و تاکید کرد "ما می‌خواهیم ایران در کشورهای دیگر مداخله نکند و دست از برنامه های موشکی خود بردارد اما ایران مدام به دخالت‌های خود می‌افزاید و این سبب مرگ و ویرانگری بیشتری شده است."

جبیر

چین و روسیه، دو عضو دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته‌اند از قطعنامه پیشنهادی آمریکا و تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران حمایت نمی‌کنند.

اخیرا حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران از چین و روسیه خواست در "برابر توطئه" ایالات متحده ایستادگی کنند. آقای روحانی همچنین روز ۲۱ خرداد با اشاره به خواست ایالات متحده آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی در قطعنامه شورای امنیت ملل متحد گفته بود "مطمئن هستیم انواع توطئه‌هایی که تا امروز آمریکا علیه ما داشته منجر به شکست شده و در این توطئه هم به موفقیت نمی‌رسد و ما با همه توان، توانمندی دفاعی خود را بالا می‌بریم".

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.