جو بایدن با ارائه طرح اقتصادی 'خرید آمریکایی' ترامپ را به چالش کشیده است
جو بایدن، کاندیدای حزب دموکرات برای ریاست جمهوری آمریکا، برنامه خود را برای نجات اقتصاد به شدت ضعیف شده این کشور بر اثر شیوع ویروس کرونا ارائه کرده است. او با انتقاد از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا او را بی کفایت دانسته است.

آقای بایدن گفته است که برنامه ۷۰۰ میلیارد دلاری وی بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایالات متحده از زمان جنگ جهانی دوم است.

او گفته که طرح اقتصادی‌اش باعث ایجاد رونق در مشاغل تولیدی و فناوری می‌شود.

اما کمپین ترامپ در پاسخ گفته که این طرح "فاجعه‌آمیز" خواهد بود.

آقای بایدن که در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر با آقای ترامپ روبرو خواهد شد در سخنرانی روز پنجشنبه در یک کارخانه فلزکاری در نزدیکی زادگاهش در اسکرانتون، پنسیلوانیا، گفته که ناتوانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری "هزینه انسانی وحشتناک و عوارض اقتصادی عمیق در برداشته است".

آقای بایدن گفت: "این بار هم مانند دفعه‌های قبل، خانواده‌های کم درآمد هزینه بی‌کفایتی دولت او را می‌پردازند."

انتظار می‌رود انتخابات ریاست چمهوری ماه نوامبر آمریکا تحت تاثیر همه‌گیری کرونا و عواقب اقتصادی آن قرار گیرد، که ده‌ها میلیون آمریکایی را به سوی بیکاری سوق داده و باعث مرگ بیش از ۱۳۰ هزار نفر شده است.

بسیاری از رأی‌دهندگان نگران نحوه مقابله دولت ترامپ با همه‌گیری کرونا هستند. همچنین رویکرد اختلاف برانگیز وی نسبت به موج اخیر اعتراضات ضد نژادپرستی کشور نیز باعث انتقادهای شدید شده است.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که آقای بایدن با اختلاف آشکاری نسبت به آقای ترامپ پیش است.

تحلیلگران خواستار احتیاط در تفسیر نظرسنجی‌ها هستند، اما پیشتازی آقای بایدن به مراتب بیشتر از هیلاری کلینتون رقیب آقای ترامپ، در سال ۲۰۱۶ در مرحله مبارزاتی مشابه است.

آقای بایدن در سخنرانی خود چه گفت؟
آقای بایدن که معاون باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا بود، در سخنرانی خود با لحن خوش‌‌بینانه‌ای برنامه اقتصادی‌اش را ارائه کرد و گفت حداقل پنج میلیون شغل در تولید و نوآوری ایجاد خواهد کرد.‌

آقای بایدن گفت موضوع اصلی برنامه وی "خرید آمریکایی" است. وی طرح اختصاص ۴۰۰ میلیارد دلار دیگر برای هزینه کردن در خرید محصولات ساخت آمریکا و ۳۰۰ میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه فن آوری‌های جدید از جمله وسایل نقلیه برقی و شبکه‌های 5G را داد.

وی گفت: "وقتی دولت فدرال پول مالیات‌دهندگان را هزینه می‌کند، ما باید از آن برای خرید محصولات آمریکایی و حمایت از مشاغل آمریکایی استفاده کنیم."

پنسیلوانیا به عنوان ایالتی که نقش حیاتی در نتیجه انتخابات آینده ریاست جمهوری دارد، تلقی می‌شود.

آقای ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ با اختلاف بسیار کمی در این ایالت به پیروزی رسید.

شعار "خرید آمریکایی" باعث مقایسه‌هایی با شعار "اول آمریکا" آقای ترامپ در انتخابات گذشته ریاست جمهوری این کشور شده‌ است.

اما آقای بایدن گفت آقای ترامپ نتوانسته است "مشاغل و تولید را رونق دهد" و در جریان همه‌گیری کرونا، به جای حمایت از خانواده‌های کارگری، از ثروتمندها حمایت کرده است.

جو بایدن گفت: "حقیقت این است، دونالد ترامپ در جریان همه‌گیری کرونا، تقریباً تنها روی بازار سهام متمرکز شده است نه بر روی شما و خانواده‌های شما".

اما هوگان گیدلی، سخنگوی کمپین آقای ترامپ گفت: "حمله آقای بایدن به مشاغل ما، خانواده‌های ما و شیوه زندگی آمریکایی همه دستاوردهای ما را از بین می‌برد و ما را به سوی فاجعه اقتصادی می‌برد."

در مسابقه انتخاباتی کجا هستیم؟
نامزدی آقای بایدن ، ۷۷ ساله ،برای ریاست جمهوری از سوی دموکرات‌ها در ماه ژوئن رسماً تأیید شد. او از زمان کنار رفتن برنی ساندرز چپ گرا از این رقابت‌ها در ماه آوریل، به عنوان نامزد دموکرات‌ها تلقی شده است.

این سومین تلاش آقای بایدن بعد از تلاش‌های ناموفق او در ۱۹۸۸ و ۲۰۰۸ برای ریاست جمهوری است.

آقای اوباما در ماه آوریل آقای بایدن را تأیید کرد و در ویدئویی گفت که معاون سابقش "در حال حاضر تمام ویژگی‌های لازم یک رئیس جمهور را دارد".

اوباما
باراک اوباما از جو بایدن برای انتخابات ۲۰۲۰ حمایت کرده‌است

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.