استفاده از آشیانه زیردریایی‌های نازی‌ها به عنوان مرکز داده‌های اینترنتی

ساختمان بتنی بزرگی که به عنوان آشیانه‌ای برای نگهداری زیردریایی‌ها در زمان نازی‌های آلمان در بندر مارسی فرانسه ساخته شده بود، پس از سال‌ها از سوی یک شرکت اینترنتی به عنوان مرکز داده‌های اینترنتی مورد استفاده قرارمی‌گیرد.

پس از ده‌ها سال، از ساختمان بزرگ و بسیار محکم بتنی آشیانه زیردریایی‌ها در دوران آلمان نازی دو باره استفاده خواهد شد؛ اما این باره به عنوان مرکزی برای حفظ داده‌های اینترنتی یک شرکت کامپیوتری بزرگ.

این ساختمان غول پیکر سال‌ها در بندر مارسی، در جنوب فرانسه، متروکه مانده بود. فابریس کوکیو، رئیس شرکت اینترنتی "اینترکسیون" (Interxion) که می‌خواهد از پناهگاه زیردریایی‌های آلمان نازی به عنوان مرکز شعبه داده‌های اینترنتی آفریقا و آسیای شرکتش استفاده کند، در این باره می‌گوید: «امکان ندارد بتوان این پناهگاه را تخریب کرد. این ساختمان می‌تواند زیر بمب ده تنی هم مقاومت کند.»

شرکت "اینترکسیون" در حال حاضر ۵۰ مرکز مختلف داده‌های اینترنتی در سراسر اروپا، از جمله ۱۵ مرکز در آلمان دارد.

کار ساختمان این آشیانه بتنی که به نام "مارتا" شناخته شده است، در اوایل جنگ جهانی دوم در پی تصرف فرانسه از سوی آلمان نازی (حدود ۷۷ سال پیش) آغاز شد اما در واقع هرگز به پایان نرسید.

نازی‌ها می‌خواستند از این آشیانه برای نگهداری حدود ۳۰ زیردریایی جنگی خود استفاده کنند. اما با ورود نیروهای متفقین به نرماندی، در ماه اوت سال ۱۹۴۴ نیروهای آلمان هیتلری ادامه ساخت این آشیانه زیردریایی‌ها را رها کردند.

پیش از این تاریخ، رژیم ناسیونال سوسیالیست آلمان پنچ سکوی زیردریایی مشابه را در سواحل اقیانوس اطلس در فرانسه ساخته بود. از این ساختمان‌ها در حال حاضر به عنوان موزه استفاده می‌شود.

پس از جنگ جهانی دوم نیروهای آمریکایی که در جنوب فرانسه مستقر بودند، از ساختمان آشیانه زیردریایی‌ها مدتی به عنوان زندان استفاده کردند. پس از آن هم مسئولان فرانسوی مارسی در چند اتاق این پناهگاه به کارهای دفتری بندر رسیدگی می‌کردند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.