هند در گرماگرم تنش‌های مرزی با چین ۵ جنگنده رافال دریافت کرد

خرید این جنگنده‌ها، طبق قرارداد هند با فرانسه در سال ۲۰۱۶ است که طبق آن هند ۳۶ جنگنده از فرانسه دریافت می‌کند.

هند امیدوار است که نیروی هوایی این کشور که از دوره شوروی به روز نشده، با ورود جنگنده‌های چند کاره رافال بازسازی شود.

اما متخصصان هشدار دادند که در صورت وقوع جنگ، این هواپیماهای جنگنده قابل استفاده نیستند.

پراناب کومارباربورا یک فرمانده ارشد نیروی هوایی هند که بر روند ورود ناوگان هوایی جاگوار نظارت داشت، به بی‌بی‌سی گفت که ورود این جنگنده‌ها یک اقدام مبارک است زیرا قابلیت نیروی هوایی را به‌طورقابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد داد.

او گفت: "اما زمان می‌برد که این جنگنده‌ها کاملا قابل بهره‌برداری شوند. باید در هند تدارکاتی صورت گیرد و افراد تحت آموزش‌های فنی قرار گیرند."

او افزود که معمولا دو سال طول می‌کشد که ناوگان جدید کاملا قابل بهره‌برداری شود. ناوگان رافال زمانی عملیاتی خواهد شد که هند دست‌کم ۱۸ جنگنده داشته باشد.

سال آینده، تحویل این جنگنده‌ها کامل خواهد شد.

این جت‌های جنگنده ساخت شرکت فرانسوی "داسو آویاسیون" است، روز دوشنبه از فرانسه پرواز کردند و یک شب در امارات متحده عربی متوقف شدند. این سفر استقامت و قابلیت سوخت‌گیری درهوا را به نمایش گذاشت.

رافال یک جنگنده چندکاره است که می‌تواند ماموریت‌های طولانی انجام دهد، ازجمله حملات زمینی و دریایی دقیق.

تحلیل‌گران می‌گویند ورود این جت‌ها باعث تقویت نیروی هوایی هند می‌شود که با کمبود جنگنده روبروست.

هند نیازمند ۴۲ ناوگان در یک سناریوی جنگی در دو جبهه با چین و پاکستان است. اما ناوگان هند به ۳۱ عدد کاهش یافته که عمدتا به‌دلیل فرسودگی ناوگان هوایی روسیه است.

خرید جت‌های جنگنده برای سال‌ها در دست اقدام بوده است. دولت هند به رهبری حزب بهاراتیا جاناتا (بی‌جی‌پی) این روند را از سال ۲۰۰۰ آغاز کرد و دولت بعدی به رهبری حزب کنگره، آن را ادامه داد و در سال ۲۰۰۸ مناقصه خرید را برگزار کرد.

هند

شرکت داسو به‌عنوان عرضه‌کننده این جت‌ها در سال ۲۰۱۲ این روند را نهایی کرد و شرکت هواپیمایی هندوستان که دولتی است به‌عنوان شریک انتخاب شد تا ۱۰۸ جت در هند ساخته شود.

اما این معامله زمانی که دو شریک نتوانستند بر سر شرایط توافق کنند، متوقف شد.

زمانی که در سال ۲۰۱۴ دولت بهاراتیا جاناتا (بی‌جی‌پی) تحت رهبری نارندرا مودی به قدرت برگشت، خرید این جت‌ها را در اولویت قرار داد. اما به‌جای اینکه معامله را جلو ببرد، با سفارش دادن ۳۶ جت به عنوان بخشی از قرارداد جدید که شرکت هواپیمای دولتی هند در آن شرکت نداشت، بسیاری را متعجب کرد.

دولت هند می‌گویند تصمیم گرفت ۳۶ جت بخرد تا سریعا مشکل ضعف نیروی هوایی را برطرف کند.

اما روشن نیست هند در طولانی مدت باقی جنگنده‌های مورد نیاز خود را از کجا تامین خواهد کرد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.