عکس از العربیه
حزب‌الله در یک انبار جنوب آلمان نیترات آمونیوم ذخیره کرده بود
به گزارش سازمان امنیت داخلی آلمان در سال ٢٠١٦ بازرسی‌ها به کشف یک انبار حزب‌الله در جنوب آلمان منتهی شد. در این انبار مقدار زیادی یخدان محتوی نیترات آمونیوم وجود داشت. همان ماده‌ای که روز سه شنبۀ ٤ اوت/۱٤ مرداد باعث انفجار و ویرانی یک سوم بیروت شد.

انتشار خبر دو انفجار پیاپی در بندر بیروت، گمانه زنی‌هائی را تقویت می‌کند که پیرامون کنترل حزب‌الله بر ٢٧۵٠ تن نیترات آمونیوم انبار شده در منطقۀ بندری پایتخت لبنان وجود دارد. به گفته ناظران محلی، کنترل بخشی از بندر بیروت در اختیار حزب‌الله است که انبار منفجر شده نیز در آن قرار داشت.

«سایت آنلاین»، تارنمای روزنامه دیتسایت آلمان، امروز جمعه ٧ اوت/١٧ مرداد، ضمن انتشار این خبر نوشت اداره فدرال امنیت داخلی آلمان در پاسخ به پرسش نمایندگان مجلس اعلام کرد «تحقیقات درباره حزب‌الله در گذشته به یک انبار ذخیره نیترات آمونیم در تعداد زیادی یخدان منتهی شد، اما این مواد در سال ٢٠١٦ بار دیگر از آلمان خارج شد».

سازمان امنیت داخلی آلمان بدون پاسخ دادن به این پرسش که مواد قابل انفجار از آلمان به کجا منتقل شده‌اند، تنها اضافه کرده است: «تا به حال هیچ ارتباطی میان یخدان‌ها و انبار بندر بیروت کشف نشده است».

در انفجار مهیب بندر بیروت تاکنون دست کم ١٣٧ تن کشته، نزدیک به ۵ هزار تن مجروح و ٣٠٠ هزار تن بی خانمان شده‌اند.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه روز پنجشنبه این هفته در بازدید از بیروت به لبنانی‌ها قول داد که ضمن کمک به بازسازی شهر، بر انجام اصلاحات سیاسی عمیق در لبنان پای فشاری کند.

سایت آنلاین می‌نویسد که بندر بیروت را حزب‌الله کنترل می‌کند و هورست زهوفر وزیرکشور آلمان فعالیت این سازمان را در ماه آوریل امسال ممنوع اعلام کرده است.

نقش موساد اسرائیل

دلیل طرح سئوال مجلس از اداره فدرال امنیت داخلی آلمان این بود که کانال ١٢ تلویزیون اسرائیل اعلام کرده بود منابع موساد اسرائیل به مسئولان آلمانی آگاهی داده‌اند که حزب‌الله در انبارهای جنوب آلمان نیترات آمونیوم نگهداری می‌کند. وزارت کشور آلمان همزمان با سازمان امنیت داخلی در پاسخ به مجلس این کشور اعلام کرد «به خاطر حفظ ضرورت‌های عملیاتی مسئولان امنیتی آلمان در این مورد نمی‌توانیم اطلاعاتی بدهیم».

برپایه گزارش رسانه‌های آلمانی، در بهار امسال همان زمانی که کانال ١٢ تلویزیون آلمان خبر ذخیره نیترات آمونیوم در جنوب آلمان را منتشر کرد، مارتین هاگن رئیس فراکسیون حزب دموکرات آزاد آلمان در مجلس ایالتی بایرن از دولت ایالتی خواست توضیح بدهد که آیا از این ماجرا خبر داشته و چه مقدار نیترات آمونیوم در انبارها وجود داشته است؟

در پاسخ به پرسش این نماینده مجلس ایالتی سخنگوی وزارت داخلی بایرن گفته بود: «ما هیچ اطلاعی از این موضوع نداریم».

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.