چین و هند نیروهای خود را از مناطق مرزی مورد مناقشه 'به سرعت خارج می‌کنند'

وزرای خارجه چین و هند توافق کرده‌اند که نیروهای دو کشور باید از مناطق مرزی مورد مناقشه "به سرعت خارج شوند".

وانگ یی، وزیر خارجه چین و سابرامانیام جایشانکا، وزیر خارجه هند در نشست امروز خود در مسکو که در حاشیه یک کنفرانس منطقه‌ای برگزار شد، اعلام کردند که تنش‌های دو کشور را کاهش می‌دهند.

در بیانیه مشترک دو کشور گفته شده: "وضعیت فعلی به نفع هیچ یک از طرفین نیست."

این نشست سه ماه پس از درگیری‌های مناطق مرزی بین دو کشور صورت می‌گیرد. تاکنون در این درگیری‌ها شماری سرباز کشته و زخمی شده‌اند.

سربازان دو کشور هر چند وقت یک بار، در امتداد خط مرزی که "خط کنترل واقعی" نامیده می‌شود، با هم درگیر می‌شوند.

هر دو کشور یکدیگر را به نفود به قلمرو خود متهم کرده و درگیری‌ها گاهی مرگبار شده است.

در بیانیه مشترک که از سوی وزرای خارجه هند و چین منتشر شده، آمده: "آن‌ها توافق کردند که نیروهای مرزی دو طرف باید به گفتگوهای خود ادامه داده، به سرعت عقب‌نشینی کنند، فاصله مناسب را حفظ کرده و تنش‌ها را کاهش دهند."

آن ها همچنین گفته‌اند که اقدامات جدیدی را که "صلح و آرامش را حفظ و تقویت می‌کند، تسریع خواهند کرد"، اما جزییاتی در این باره ارائه نشده است.

این دو کشور پیش‌تر هم توافقنامه‌ای امضا کردند که استفاده از هر گونه سلاح را در طول مرز ممنوع می‌کند.

اما روابط بین دو کشور در روزهای اخیر بدتر شده است، پس از آن که چین دور روز پیش نیروهای هند را متهم کرد که غیرقانونی از مرز عبور کرده و اقدام به تیراندازی‌های "تحریک آمیز" به سوی سربازانی کردند که در حال گشت زنی بودند.

هند ضمن رد این ادعاها، نیروهای مرزی چین را به تیراندازی هوایی متهم کرد و گفت این، آن‌ها بودند که "به طور آشکار توافقات را نقض کردند."

ارتش هند همچنین یک روز پیش‌تر به مقامات چین در مورد گزارش‌هایی مبنی بر ربودن پنج غیرنظامی هندی توسط نیروهای چین از منطقه‌ای در نزدیکی مناطق مرزی مورد مناقشه هشدار داد.

چین بعدا تایید کرد که غیرنظامیان گمشده، پیدا شده‌اند و در حال توافق برای تحویل آن‌ها به مقامات هند است.

در ژوئن گذشته، ۲۰ سرباز هندی در درگیری‌های شدید با نیروهای چین کشته شدند. رسانه‌های محلی گفته بودند که این سربازان "به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند."

چین و هند ۳۴۴۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و در مناطقی دچار اختلافات ارضی هستند. ارتش‌های دو طرف که از بزرگ‌ترین نیروهای نظامی جهان هستند، تا کنون بارها در این مناطق با هم رو در رو شده‌اند.

مرز دو کشور با آنچه "خط کنترل واقعی" شناخته می‌شود، تعریف شده که در بسیاری نقاط مورد اختلاف است.

چین و هند در سال ۱۹۶۲ یک جنگ کوتاه‌مدت مرزی داشتند و اختلافات مرزی حل نشده در مورد چندین منطقه، هر از گاهی باعث بروز تنش میان دو کشور شده است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.