افزایش راستگرایی افراطی در شرق آلمان؛ "وضع بدتر از پیش شده است"

حدود ۳۰ سال از وحدت آلمان می‌گذرد. به‌رغم آن، هنوز بسیاری از تفاوت‌ها بین ایالت‌های شرقی و غربی آلمان از بین نرفته‌اند. مهم‌ترین این تفاوت‌ها، رشد گرایش‌های راستگرایانه و افراطی در ایالت‌های شرقی آلمان است.

دولت آلمان خود را برای بزرگداشت روز سوم اکتبر، روز وحدت این کشور آماده می‌کند. همه ساله، کارشناسان گزارش‌های خود را درباره تحولات در مناطق مختلف آلمان و عرصه‌های گوناگون رشد اجتماعی، سیاسی و اقتصادی این کشور ارائه می‌کنند.

مارکو واندرویتز، مسئول دولت آلمان برای رسیدگی به وضعیت ایالت‌های شرقی این کشور پس از وحدت است. او پیش از انتشار رسمی گزارش خود، از وخامت ناشی از رشد گرایش‌های راستگرایانه و افراطی در ایالت‌های شرقی آلمان خبر داده است.

سایت "تاگس‌شاو" وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان روز سه‌شنبه ۱۵ سپتامبر (۲۵ شهریور) نگاهی کرده به پیش گزارش واندرویتز درباره تحولات سیاسی و اقتصادی در ایالت‌های شرقی آلمان.

واندرویتز بر این باور است که شکاف بین ایالت‌های غربی و شرقی آلمان از جمله در ارتباط با گرایش‌های افراطی و راستگرایی همچنان وجود دارد.

او گفته است: «متاسفانه باید گفت که راستگرایی افراطی در ایالت‌های جدید آلمان [ایالت‌های شرق آلمان] همچنان در قیاس با کل جمعیت کشور، طرفداران بیشتری نسبت به ایالت‌های قدیمی آلمان [ایالت‌های غربی] دارد.»

مسئول رسیدگی به امور ایالت‌های شرق آلمان در ادامه گزارش خود، رشد راستگرایی افراطی را تهدیدی جدی برای دموکراسی در آلمان دانسته و گفته است که نمی‌باید به سرایت این ایده‌های راستگرایانه به نسل بعدی در آلمان مجال داد.

نیاز به دیالوگ با شهروندان

او برای مقابله با رشد افکار راستگرایانه در ایالت‌های شرقی خواستار گسترش دیالوگ و گفت‌وگو با شهروندان شده است.

به باور او، کرونا نیز از جمله مواردی بوده است که مانع گفت‌وگوی حضوری با شهروندان شده و همین موضوع به نیروهای راستگرا فرصت داده تا بر نفوذ خود در میان مردم این بخش از آلمان بیش از پیش بیافزایند.

واندرویتز در عین حال تاکید کرده است که برای دیالوگ، حضور فیزیکی لازم است و نمی‌توان به موفقیت‌ فعالیت‌های دیجیتال دل بست.

او گفته است که باید نشست‌های ۸۰ تا ۱۰۰ نفری با حضور سیاستمداران، شهرداران و اعضای شورای شهر پیرامون موضوع راستگرایی برگزار شود.

واندرویتز گفته است که ۳۰ سال پس از وحدت آلمان، نه تنها گرایش راست‌‌افراطی در این کشور کاهش نیافته، بلکه ما شاهد وخامت بیشتر اوضاع از این منظر هستیم.

مسئول رسیدگی به اوضاع ایالت‌های شرق آلمان درباره رشد راستگرایی در ایالت‌های شرقی آلمان همچنین گفته است: «این یک چالش بسیار بزرگ است، چرا که ۳۰ سال پس از وحدت، اختلاف بین ایالت‌های جدید و قدیم آلمان همچنان وجود دارد. اوضاع بدتر شده و نه بهتر. این یک مشکل بزرگ است.»

واندرویتز ندر عین حال سبت به بهبود وضعیت اقتصادی در ایالت‌های شرقی ابراز خرسندی کرده است. او گفته که البته تفاوت‌ها بین ایالت‌های شرقی و غربی آلمان در این عرصه نیز کاملا از بین نرفته‌اند.

به باور او، حتی در بین ایالت‌های غرب آلمان نیز، وضعیت مردم در همه مناطق یکسان نیست. به باور او در غرب آلمان نیز ما با رونق اقتصادی در مناطق جنوبی روبه‌رو هستیم و وضعیت مردم در این مناطق را نمی‌توان با وضعیت مردم در دویسبورگ و گلزن‌کیرشن (در غرب آلمان) مقایسه کرد.

به باور او، به‌رغم بهبود اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم در ایالت‌های شرقی این کشور، گرایش به راست‌گرایی افراطی همچنان روندی صعودی دارد.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.