آلکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف پوتین که مسموم شده 'به روسیه بازمی‌گردد'
ناوالنی این عکس را از روی تخت بیمارستان در آلمان در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد

سخنگوی آلکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که پس از مسمومیت با "سم نوویچوک" در بیمارستانی در برلین آلمان بستری است اعلام کرد که او به روسیه بازمی‌گردد.

کایرا یارمیش، سخنگوی آقای ناوالنی روز سه شنبه ۱۵ سپتامبر در توییتی نوشت که همه خبرنگاران از صبح از او می‌پرسند که آیا درست است که آلکسی ناوالنی می‌خواهد به روسیه بازگردد.

خانم یارمیش افزود: "بار دیگر تایید می‌کنم که غیر از این گزینه دیگری وجود ندارد."

آقای ناوالنی هم امروز، سه‌شنبه ۱۵ سپتامبر عکسی از خود در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت که از دیروز بدون کمک دستگاه تنفس مصنوعی می‌تواند نفس بکشد.

آقای ناوالنی روز ۲۰ اوت در یک پرواز در راه بازگشت از شهر تومسک به مسکو در هواپیما به زمین افتاد و هواپیما مجبور به فرود اضطراری در شهر امسک شد.

او بعدا برای مداوا به بیمارستان چارته در برلین پایتخت آلمان منتقل شد و مدتی را در حالت اغما بوده است.

آلمان اعلام کرد که نتیجه آزمایش‌های سم‌شناسی در یک آزمایشگاه نظامی این کشور حاکی از "شواهد مستدلی" از مسموم شدن آلکسی ناوالنی با سم اعصاب نوویچوک است.

اطرافیان آقای ناوالنی می‌گویند که او به دستور ولادیمیر پوتین مسموم شده است اما کرملین هر گونه دخالت در این مساله را رد کرده است.

بن تاونر، خبرنگار بی‌بی‌سی روسی که از مقابل بیمارستان محل بستری آقای ناوالنی گزارش می‌دهد می‌گوید که حضور پلیس اطراف بیمارستان نسبتا کم است.

او می‌گوید دو مامور پلیس در مقابل در ورودی بیمارستان و یک ماشین ون پلیس هم خارج بیمارستان در تمام این روزها ایستاده است.

گزارشهای تایید نشده رسانه های آلمانی حاکی از این است که دو مامور پلیس مسلح هم در داخل بخشی که آقای ناوالنی بستری است و کنار تخت او، محافظت می‌کنند.

در همین حال کاخ کرملین، برگزاری یک جلسه ملاقات میان آقای ناوالنی و آقای پوتین پس از بهبودی آقای نوالنی را رد کرد.

خبرگزاری اینترفاکس به نقل از دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گزارش داد: "ما ضرورتی برای چنین ملاقاتی نمی‌بینیم و فکر می‌کنم که چنین ملاقاتی انجام نخواهد شد."

آقای ناوالنی ۴۴ ساله از منتقدان سرسخت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است.

نام او با افشای فساد مقامات بر سرزبان‌ها افتاد. او حزب "روسیه متحد" ولادیمیر پوتین را "حزب کلاهبردارها و سارقان" نامید و چندین بار به زندان افتاد.

آقای ناوالنی همچنین در سال ۲۰۱۹ پس از آن که خواستار اعتراضاتی بدون مجوز شد، به مدت ۳۰ روز به زندان افتاد.

او دو ماه پیش رای‌گیری برای اصلاح قانون اساسی در روسیه را "کودتا" و "نقض قانون اساسی" خواند.

این اصلاحات به آقای پوتین اجازه می‌دهد که برای دو دوره دیگر در پست ریاست جمهوری باقی بماند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.