سفارت ارمنستان در تل آویو اسرائیل افتتاح شد
آرمن سمباتیان، سفیر ارمنستان (سمت چپ) در کنار اسحاق کارمل کاگان، مدیرکل اوراسیای وزارت امور خارجه اسرائیل

سفارت ارمنستان در اسرائیل به طور رسمی در تل آویو افتتاح شده است.

افتتاح سفارت همزمان با آغاز روش‌هشنه، سال نوی یهودیان صورت می‌گیرد. آرمن سمباتیان، سفیر ارمنستان در اسرائیل سال نو یهودی را به شهروندان اسرائیل تبریک گفته است.

اسحاق کارمل کاگان، مدیرکل اوراسیای وزارت امور خارجه اسرائیل هم افتتاح سفارت ارمنستان در کشورش را تبریک گفته و توسعه روابط دو کشور را مهم خوانده است.

سفیر ارمنستان در اسرائیل در این مورد که چرا این کشور پیش از این اقدام به بازگشایی سفارت در اسرائیل نکرده بود گفت: "مشکلات عدیده ای در گذشته در این زمینه وجود داشت که از طریق گفتگوهای سازنده بین دو کشور این فرصت بدست آمده که بتوان این مشکلات را برطرف کرد."

ارمنستان و اسرائیل در سال ۱۹۹۲ روابط دیپلماتیک برقرار کردند، اما روند بازگشایی سفارت‌ها در دو کشور سال‌ها به تاخیر افتاد. در سپتامبر ۲۰۱۹، ارمنستان از قصدش برای بازگشایی سفارت در اسرائیل خبر داد.

گسترش روابط دیپلماتیک اسرائیل و ارمنستان

در فوریه سال جاری، رئیس جمهور ارمنستان، آرمن سمباتیان را به عنوان سفیر این کشور در اسرائیل تعیین کرد.

دولت اسرائیل هم در سال ۲۰۱۷ یک سفیر غیر مقیم برای ارمنستان منصوب کرد.

هر چند روابط اسرائیل با ارمنستان تا کنون تحت الشعاع روابط گسترده اسرائیل با ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار داشت و اسرائیل در جنگ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره باغ از باکو حمایت سیاسی و نظامی کرد، اما در زمینه‌های اقتصادی فعالیت‌هایی بین ارمنستان و اسرائیل وجود داشت.

بازگشایی سفارت ارمنستان در اسرائیل در حالی صورت گرفته که ارمنستان در این سال‌ها روابط "حسنه" خود را با ایران حفظ کرده است، از آن جایی که مرز ارمنستان با دو همسایه این کشور-ترکیه و جمهوری آذربایجان- بسته است، مرز با ایران برای ارمنستان اهمیت حیاتی دارد.

اسرائیل امارات بحرین
نمایندگان کشورهای امارات و بحرین به شکل رسمی در کاخ سفید با کشور اسرائیل توافق صلح امضا کردند

اخیرا اسرائیل به تلاش‌های دیپلماتیک خود برای برقراری و توسعه روابط با کشورهای مختلف از جمله در خاورمیانه افزوده است. این کشور در هفته‌های گذشته توافق‌هایی با هدف عادی سازی روابط با دو کشور امارات و بحرین امضا کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته که امضای این توافق‌ها راه را برای بازگشایی سفارتخانه، مبادله سفیر بین کشورها و همکاری در زمینه‌های گردشگری، تجارت و مسائل امنیتی هموار خواهد کرد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.