مناظره مایک پنس و کامالا هریس: انتخابات آمریکا و بحث درباره کرونا، تغییر اقلیم، رابطه با چین و ایران
یک هفته پس از مناظره دونالد ترامپ و جو بایدن، مایک پنس و کامالا هریس، معاونان آن دو، با یکدیگر مناظره کردند و به موضوعاتی چون کرونا، تغییر اقلیم و رابطه با چین پرداختند.

به جز چین، ایران از معدود کشورهایی بود که سیاست خارجی آمریکا در رابطه با آنها در این مناظره مطرح شد.

در مقایسه با مناظره هفته گذشته که بسیاری از ناظران سیاست آمریکا لحن بگومگو مانند حاکم بر آن را ناسازگار با جایگاه ریاست جمهوری می‌دانستند، آقای پنس و خانم هریس با آرامش بیشتری با یکدیگر بحث کردند.

با توجه به ابتلای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به کووید-۱۹ و همچنین با توجه به سن او و آقای بایدن، توجه زیادی به مناظره معاونان رئیس جمهور آینده آمریکا جلب شد.

مطابق قانون اساسی آمریکا در صورتی که رئیس‌جمهور قادر به انجام وظایفش نباشد معاون رئیس جمهور این نقش را ایفا می‌کند.

مناظره کامل مایک پنس و کامالا هریس را با ترجمه همزمان فارسی ببینید:

خروج از برجام و کشتن قاسم سلیمانی
کامالا هریس در انتقاد از سیاست خارجی دونالد ترامپ و "یکجانبه‌گرایی" و "انزواگرایی" او، گفتن خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران به کاهش امنیت آمریکا منجر شده است، چرا که اکنون ایران به افزایش ذخایر هسته‌ای خود مشغول است.

مایک پنس در مقابل گفت دولت ترامپ در محدود کردن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) موفق بوده است.

او ایران را "به عنوان بزرگترین دولت حامی تروریسم" خواند و گفت در دوران زمامداری باراک اوباما و معاونت جو بایدن یک میلیارد دلار به چنین دولتی داده شده، در حالی که آمریکا در زمان زمامداری آقای ترامپ قاسم سلیمانی را کشت.

آقای پنس گفت قاسم سلیمانی در حالی کشته شد که برای هدایت کشتن شهروندان آمریکا به بغداد سفر کرده بود.

کامالا هریس در پاسخ به حمله موشکی ایران در واکنش به کشتن قاسم سلیمانی اشاره کرد و گفت در آن حمله شماری از نیروهای آمریکایی دچار ضربه مغزی شدند، اما دونالد ترامپ این اتفاق را در حد "سردرد" کم اهمیت جلوه داده است.

خانم هریس گفت چنین برخوردی از نمونه‌های رفتار تحقیرآمیز دونالد ترامپ با نظامیان آمریکایی است.

تجمع در بیرون محل مناظره
همزمان با مناظره معترضان در سالت‌لیک‌سیتی تجمع کردند

انتخابات زیر سایه کرونا
مناظره مایک پنس و کامالا هریس با پرسشی درباره بحران کووید-۱۹ آغاز شد و خانم هریس به این سوال پاسخ داد که اگر در زمان شیوع این ویروس جو بایدن رئیس جهور بود چه سیاستی را متفاوت با دونالد ترامپ اتخاذ می‌کرد.

خانم هریس گفت آقای بایدن یک استراتژی فراگیر برای آزمایش در سطح ملی و ردگیری تماس‌های مبتلایان دارد.

او همچنین مواجهه دولت دونالد ترامپ با بحران کرونا را به باد انتقاد گرفت و گفت چه طور در مراسم کاخ سفید دستورالعمل بهداشتی مهار کرونا رعایت نمی‌شود اما از مردم انتظار رعایت آن می‌رود؟

خانم هریس دونالد ترامپ و مایک پنس را متهم کرد که هرچند در ماه ژانویه از جزئیات خطر ویروس کرونا آگاه بودند تا ماه مارس اقدامی نکردند و به مردم هشدار ندادند.

آقای پنس در پاسخ گفت دولت ترامپ بلافاصله وقتی لازم بود همه سفرها از چین را محدود کرد، در حالی که جو بایدن این تصمیم را "خارجی‌هراسی" دانست.

مایک پنس ابراز امیدواری کرد که به زودی واکسنی برای پیشگیری از کرونا تولید شود.

او جو بایدن و کامالا هریس را متهم کرد که از روری برنامه دونالد ترامپ برای مواجهه با کرونا کپی‌برداری کرده‌اند.

نژادپرستی، محیط‌زیست و دیوان عالی
تبعیض نژادی و خشونت پلیس آمریکا علیه سیاهان از جمله موضوعات مناظره بود.

کامالا هریس دونالد ترامپ را به حمایت از نژادپرستان متهم کرد و اشاره کرد که او در مناظره‌اش با جو بایدن حاضر نشده بگوید از گروه "پراد بویز" حمایت نمی‌کند.

مایک پنس گفت اتهام نژادپرستی را رد کرد گفت نمی‌توان او را به حمایت از گروه‌هایی چون نئونازی‌ها متهم کرد، چرا که آقای ترامپ نو‌ه‌هایی یهودی دارد.

آقای پنس گفت رسانه‌‌ها و خانم هریس به طور گزینشی با صحبت‌های آقای ترامپ برخورد می‌کنند.

معاون رئیس جمهور آمریکا ضمن ابراز تاسف از موارد خشونت پلیس گفت همچنان به نظام قضایی آمریکا باور دارد و اتهام تعصب به ماموران قانون را نمی‌پذیرد.

او گفت تخلف ماموران پلیس دلیلی برای شورش و غارت نیست.

آقای پنس همچنین جو بایدن را متهم کرد که می‌خواهد در صورت پیروزی در انتخابات کرسی‌های دیوان عالی را افزایش دهند و و این عالی‌ترین مرجع قضایی را با قاضی‌های متمایل به حزب دموکرات "پر کند".

خانم هریس گفت حالا که بحث پر کردن است باید پرسید چه کسی دادگاه‌ها را با افراد وفادار پر کره است. خانم هریش گفت از میان قضات منصوب ترامپ در دادگاه استیناف یک نفرشان سیاهپوست نبوده است.

موضوعات دیگری چون سقط جنین، رابطه با چین و تغییر اقلیم هم در میان بحث‌های مناظره چهارشنبه شب (به وقت محلی) بودند که در دانشگاه ایالتی یوتا، در سالت لیک سیتی، برگزار شد.

سوزان پیج، از روزنامه نگاران باسابقه یو‌اس‌ای تودی اداره مناظره را به عهده داشت.

در طول مناظره مایک پنس دفعات بیشتری نسبت به کامالا هریس حرف رقیب انتخاباتی را قطع کرد.

آقای پنس در صحبت‌هایش تصویری بسیار چپگرایانه از کامالا هریس و جو بایدن ترسیم کرد و گفت خانم هریس حتی در مواردی از برنی سندرز هم چپگرایانه‌تر موضع گرفته است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.