دیدار عبدالله با مودی؛ هند از روند صلح افغانستان حمایت کرد
عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان قبل از ظهر امروز با نارندرا مودی، نخست وزیر هند در دهلی دیدار کرده است.

آقای عبدالله دو روز قبل به هدف جلب حمایت برای تلاش‌های صلح به هند سفر کرد.

شورای عالی مصالحه افغانستان امروز (۱۷ مهر/میزان) با نشر یک اعلامیه گفته که در این دیدار آقای مودی از ادامه کمک‌های کشورش به افغانستان اطمینان داده است.

آقای مودی گفته صلحی که مورد قبول افغان‌ها باشد مورد قبول هند نیز است و کشورش از صلح پایدار و ثبات در افغانستان حمایت می‌کند. او اضافه کرده که "چون با آمدن صلح و ثبات دیگر زمینه‌ای برای فعالیت‌های گروه‌های دهشت‌افگن فراهم نمی‌شود."

آقای عبدالله نیز از کمک‌ها و موضع‌گیری اصولی هند در قبال روند صلح افغانستان استقبال کرده است.

گفته می‌شود قرار است آقای عبدالله در جریان این سفر با وزیر خارجه، مشاور امنیت ملی و برخی مقام‌های دیگر هند نیز دیدار کند.

افغانستان

آقای عبدالله یک هفته پیش به پاکستان سفر کرده بود، سفر او به هند نیز بخشی از سفرهای منطقه‌ای او برای جلب حمایت از روند صلح خوانده شده است.

گفت‌وگو درباره روند صلح افغانستان، مذاکرات دوحه، فرصت‌ها و چالش‌ها و ضرورت اجماع و حمایت منطقه‌ای از تلاش‌های صلح موضوعات مهم در دیدارها با مقامات هند خوانده شده است.

آقای عبدالله پیش از سفر به هند گفته بود که هند از متحدان استراتژیک افغانستان است که مردم و دولت این کشور را در دوره‌های مختلف کمک کرده و هر دو کشور روابط دیرینه و تاریخی با هم دارند.

مذاکرات صلح افغانستان از سه هفته به اینسو در دوحه، پایتخت قطر میان نمایندگان دولت افغانستان و طالبان جریان دارد اما تاکنون پیشرفتی در این زمینه بدست نیامده است.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.