هواپیمای حامل آخرین گروگان فرانسوی در پایگاه هوایی ویلاکوبله به زمین نشست و مورد استقبال امانوئل ماکرون قرار گرفت
یک روز پس از آزادی سوفی پترونن، آخرین گروگان فرانسوی، هواپیمای حامل وی که بامداد امروز جمعه نهم اکتبر، کشور مالی را به مقصد فرانسه ترک کرده بود، امروز ظهر در پایگاه هوایی ویلاکوبله در نزدیکی پاریس به زمین نشست. امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه و ژان-ایو لو دریان، وزیر امورخارجه این کشور از سوفی پترونین در نخستین لحظات ورود وی به فرودگاه استقبال کردند.

بر اساس تازه ترین گزارشها، امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه و ژان-ایو لو دریان، وزیر امورخارجه این کشور، ظهر امروز جمعه نهم اکتبر، در پایگاه هوایی ویلاکوبله در نزدیکی پاریس حضور یافتند و از سوفی پترونن، آخرین گروگان فرانسوی رها شده استقبال کردند. علاوه بر این مقامات بلند رتبه، اعضای خانواده پترونن نیز در فرودگاه حضور داشتند.

خانم سوفی پترونن ۷۵ ساله که رسانه‌های فرانسه از وی به عنوان آخرین شهروند به گروگان گرفته شده از این کشور در جهان یاد می‌کنند، روز پنج‌شنبه هشتم اکتبر، در کشور مالی از بند اسارت رها شد.

هواپیمای حامل سوفی پترونین درپایگاه هوایی ویلاکوبلی فرانسه

این امدادرسان فرانسوی که در یکی از نهادهای غیر دولتی بشردوستانه در مالی فعالیت میکرد، در ۲۴ دسامبر سال ۲۰۱۶ توسط یکی از گروههای شبه نظامی جهادگرای مرتبط با القاعده در این کشور ربوده شد و تا روز پنجشنبه هشتم اکتبر ۲۰۲۰ در بند اسارت این گروه به سر می‌برد.

خبر آزادی این شهروند فرانسوی روز پنجشنبه در حالی منتشر شد که طی روزهای اخیر (سوم و چهارم اکتبر)، شماری از اعضای گروه‌های افراط‌گرای اسلامی در مالی، به دستور دولت این کشور از زندان آزاد شدند.

با این که شمار دقیق افراط‌گرایان آزاد شده توسط دولت مالی هنوز مشخص نیست اما، برخی از منابع امنیتی و حقوقی پیشاپیش از تبادل زندانی سخن گفته اند. بر اساس این اظهارات، سوفی پترونن و چند گروگان دیگر در چارچوب توافقی برای آزادی جهادگرایان مرتبط با القاعده آزاد شده‌اند. جزئیات بیشتری در این خصوص تاکنون منتشر نشده است.

همزمان با آزادی پترونن، سومایلا سیسه، رهبر مخالفان مالی و دو شهروند ایتالیایی نیز از بند گروگان گیران افراط گرا در مالی آزاد شدند. مقامات ایتالیایی رهایی این دو شهروند کشور خود را امروز تایید کردند.

آزادی سوفی پترونن، سومایلا سیسه و چندین گروگان دیگر کمتر از دو ماه پس از کودتای نظامی که باعث سقوط دولت ابراهیم ابوبکر کیتا، رییس جمهوری مالی شد، صورت گرفته است.

French President Emmanuel Macron looks at French aid worker Sophie Petronin who is welcomed as she was freed from captivity in the hands of Islamist insurgents upon her arrival at the Villacoublay military airport near Paris, France today

French ex-hostage Sophie Petronin, who was released and flew to Bamako, Mali is seen with her son Sebastien Chadaud Petronin during a press conference in Bamako this morning

French aid worker Sophie Petronin, who was freed from captivity in the hands of Islamist insurgents along with a Malian politician and two Italians, is pictured at the Presidential Palace in Bamako, Mali this morning

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.