دور دوم مذاکره درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی دوشنبه برگزار می‌شود

دور دوم از مذاکرات ایران و اوکراین در مورد سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی از روز دوشنبه ۲۸ مهر در تهران آغاز می‌شود و تا روز چهارشنبه ۳۰ مهر ادامه خواهد یافت.

پرواز شماره ۷۵۲ با هواپیمای اوکراینی بامداد ۱۸ دی‌ماه سال گذشته با شلیک پدافند سپاه پاسداران در اطراف فرودگاه «امام خمینی» سرنگون شد و ۱۷۶ سرنشین آن، از جمله شهروندان خارجی و دو تابعیتی جان باختند.

به گزارش ایرنا، رئیس هیئت ایرانی روز شنبه، ۲۶ مهر از برگزاری سه جلسه فنی با طرف اوکراینی در مذاکرات پیش رو خبر داد و گفت: «یکی از این جلسات در مورد بحث‌های فنی است که سازمان هواپیمایی انجام خواهد داد. یک جلسه در مورد مسائل قضایی است که همکاران قوه قضاییه انجام می‌دهند و یک جلسه هم در مورد مسائل حقوقی درباره میزان غرامت افراد و هواپیماست.»

محسن بهاروند، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه ایران به عنوان رئیس هیئت ایرانی در دو دور مذاکره درباره احتمال تداوم این نشست‌ها گفت: «سعی‌مان این است که هر چه سریع‌تر و در کوتاه‌ترین زمان مذاکرات را به نتیجه برسانیم.»

دور اول مذاکرات ایران و اوکراین در روزهای ۹ و ۱۰ مردادماه سال جاری در شهر کی‌یف اوکراین برگزار شد.

پس از پایان دور اول این مذاکرات، سخنگوی وزارت خارجه ایران در حالی که حادثه سقوط هواپیما را «اقدام سهوی» خواند، اعلام کرد که ایران «پذیرفته که غرامت هواپیما را پرداخت کند، اما انجام این امر زمان‌بر و از نظر فنی و حقوقی دارای ابعاد مختلف است».

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ هم پس از پایان دور اول این مذاکرات در واکنش به سفر هیئت ایرانی به کی‌یف و مذاکره برای پرداخت غرامت به اوکراین در بیانیه‌ای خواهان انتشار «سریع و شفاف» داده‌های استخراج‌شده از جعبه سیاه این هواپیما شد و تأکید کرد که بدون تحقیقات کامل و شفاف درباره سرنگونی این هواپیما، نمی‌توان درباره پرداخت غرامت با دولت ایران به توافق رسید.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.